Ahren Freeman Pyrintöön

14.8.2025 11:11 Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

Yliopistovuotensa 24-vuotias ja 200-senttinen Freeman pelasi New Orleansin yliopistossa (NCAA1) sekä viimeiset kaksi vuotta UT Rio Grande Valleyn yliopistossa Texasissa. Viimeisellä kaudellaan Texasissa hän tilastoi 11,1/5,7 ottelua kohden.

Freeman pelasi Australiassa NBL1-sarjassa kevään ja kesän 2025 Albury-Wodongan joukkueessa tehokkaasti 22/9,3. 

Hänen vahvuutena on monipuolisuus ja urheilullisuus. Hänen luontainen pelipaikkansa on nelospaikalla. Monipuolisuutensa ansiosta hän voi pelata myös laidassa ja sisällä. Valmennus etsi ns. “linkkuveitsipelaajaa” ja Ahrenista odotetaan juuri tämän roolin täyttäjää.

Floridasta kotoisin olevalla Freemanilla on myös Unkarin passi, koska hänen isoisänsä oli unkarilainen. Näin Ahren kommentoi itseään ja syntynyttä sopimusta:

- Vahvuuteni on viimeistely korin läheisyydessä. Tuon energiaa ja levypallopelaamista joukkueeseen. Teen kaiken joukkueen eteen. Joukkueen menestyminen tuo myös yksilölle menestystä. Olen harjoitellut hyvin koko kesän ja keskittynyt kokonaisvaltaiseen harjoitteluun. Olen erittäin iloinen mahdollisuudesta tulla pelaamaan Pyrintöön ja Korisliigaan. Odotan innolla millaisia muistoja tulemme tekemään yhdessä niin kentällä kuin kentän ulkopuolella.

- Etsittiin nelospaikalle monipuolista pelaajaa, joka sopii meidän pelitapaamme molemmissa kenttäpäädyissä. Ahrenilla on kyky laittaa palloa koriin, niin kasvot kohti koria kuin selkä koria kohti. Monipuolinen pelaaja, joka täyttää “linkkuveitsi” määritteet hyvin, päävalmentaja Tero Hassinen kommentoi.

Tampereen Pyrintö 2025-26

Pyrinnöllä on voimassa olevat sopimukset Riku Laineen, Valtteri Mervolan, Topias Jokelan, Joona Hakamaan, Erik Muhosen, Kion Williamsin, Justice Smithin, Jared Billupsin, Otto Räisäsen ja Jaakko Niemisen kanssa.

Asiat

 
6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

25.11.2025 11:01 Korisliiga

Korihait tekee kokoonpanomuutoksia – Frank Champion ja Jamir Harris liittyvät haiparveen

Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

Näytä lisää vastaavia