4.8.2019 09:30 Korisliiga-kauteen valmistautuva Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen takapelaajan kanssa.
UNC Ashevillessä yliopistouransa pelannut Thomas tehtaili viimeisellä kaudellaan 32 ottelussa 16,5 pistettä, 5,8 levypalloa ja 2,8 syöttöä 32 minuutissa, riistäen pallon vastustajalta lähes 2 kertaa ottelua kohden.
Toisesta yliopistokaudestaan lähtien Thomas kuului joukkueensa aloitusviisikkoon ja mies valittiin vuosina 2017 ja 2018 myös All-Big South First Team -tähdistöviisikkoon sekä koko konferenssin parhaaksi puolustuspelaajaksi.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.https://t.co/BvSw4g9BYK Ahmad Thomas Pyrinnön takakentälle #korisliiga #pyrintö #aina
— Pyrintö Basketball (@TrePyrinto) August 2, 2019
191-senttinen takakentän pelaaja aloittaa Pyrinnössä toisen ammattilaiskautensa. Keväällä mies nähtiin Luxemburgin Total Leaguessa AB Conternin riveissä. Conternissa tilastoimissaan otteluissa Thomas kokosi itselleen 38 minuutissa 25 pistettä, 7,5 levypalloa ja 3,3 syöttöä. Puolustuspäässä Thomas haki 2,5 riistoa ottelua kohden. Luxemburgista paluun jälkeen, hän on pitänyt pelituntumaa yllä kotimaassaan.
- Ahmadin resume ei vielä ole sieltä kovimmasta päästä. Hänen on tarkoitus tuoda meille puolustuspäähän se key factor, jolla saamme vastustajan takakentälle painetta ja aiheutettua kaaosta, kommentoi päävalmentaja Sami Toiviainen seuran tiedotteessa.
- Hyökkäyspäähän saamme varmasti monipuolisen osaajan, joka fyysisyytensä ansiosta antaa meille mahdollisuuden hyökätä entistä monipuolisemmin, Toiviainen jatkaa.
Thomasin sopimuksen myötä Pyrinnöllä on sopimukset Antero Lehdon, Justus Kilpisen, Lassi Kilpisen, Ville Haapojan, Panu Peltokankaan, Petri Heinosen ja B.J. Raymondin kanssa.
24-vuotiaan Thomasin sopimus sisältää kuukauden try-out jakson.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.