Teemu Rannikko jatkaa Vilppaassa kaudella 2018-19

20.12.2017 09:10 Joensuulaisesta Kataja Basketista viime kesänä Saloon siirtynyt pitkäaikainen Susijengi-pelinrakentaja Teemu Rannikko, 37, jatkaa Vilppaassa myös kaudella 2018-19. Valmennuspuolella Vilpas on solminut jatkosopimuksen apuvalmentaja Juuso Konttisen kanssa.

Teemu Rannikko jatkaa Salossa myös ensi kaudella.

Korisliigaan Rannikko sai ensikosketuksensa Piilosetissa syksyllä 1996.

Rannikko on pelannut Susijengin kanssa neljät arvokisat 2010-luvulla.

Kataja Basketin kaudet toivat Rannikolle kaksi Suomen mestaruutta. Kuvat: Ville Vuorinen / Koripalloliitto, Pentti Pekkala / SKR-arkisto & Vesa Kuukka / Kuvanmaailma.

- Teemu on lyhyessä ajassa tuonut johtajuutta, tietoa ja vaatimustasoa joukkueeseen. Se on siivittänyt meidät erinomaiseen alkuun tällä kaudella. Hänellä on poikkeuksellinen taito saada muut pelaajat ympärillään pelaamaan paremmin ja hän on pelaaja, jota kiinnostaa ainoastaan voittaminen ja joukkueen menestyminen, Vilppaan päävalmentaja Joonas Iisalo iloitsee.

- Fiilikset on todella positiiviset! Se on tietenkin tärkein syy, miksi tein jatkosopimuksen jo nyt. Asiat on hoidettu seuran puolelta todella ammattimaisesti. Halli on varmasti Korisliigan paras ja tunnelma peleissä on ollut positiivinen yllätys, Rannikko kehuu.

Rannikko on pelannut syyskaudella Vilppaan paidassa 15 ottelua. 9,5 pisteen ja 1,5 levypallon lisäksi Rannikko komeilee Korisliigan syöttötilaston kärkipaikalla 6,5 passilla ottelua kohden. Salon Vilpas on voittanut syyskaudella pelaamastaan 18 ottelusta 14.

Rannikon lisäksi Vilppaalla on voimassa sopimukset kaudesta 2018-19 Juho Nenosen, Miikka Luosmaan, Aatu Kivimäen ja Riku Laineen kanssa.

Valmennusosastolla 27-vuotias liikuntatieteiden kandidaatti Juuso Konttinen jatkaa Joonas Iisalon aisaparina myös ensi kaudella. Viime kesästä asti apuvalmentajana toiminut Konttinen on vastannut yhdessä Jere Anttilan kanssa myös seuran A-poikien valmennuksesta.

Teinisensaatiosta eurokenttien veteraaniksi

Turun NMKY:n kasvatteihin lukeutuva Teemu Rannikko nousi kotimaiselle koripallokartalle ensimmäisen kerran jo kaudella 1996-97, jolloin Eero Saarinen nosti tuolloin vasta 16-vuotiaan nuorukaisen TuNMKY:n edustusjoukkueen Piiloset Basketin aloitusviisikkoon.

Rannikko pelasi Piilosetissa neljä kautta (1996-2000) rekisteröiden parhaana kautenaan 19,3 pistettä, 9,0 syöttöä ja 2,3 riistoa ottelua kohden. Rannikko haki Piilosetin kanssa vuoden 1999 SM-pronssia ja vuoden 1999 Suomen cupin mestaruuden sekä pokkasi vuoden kehittyneimmän pelaajan (1998) ja vuoden pelaajan (1999) kiertopalkinnot.

Kesällä 2000 Rannikon tie vei ensimmäisen ammattilaissopimuksen myötä Italian kakkosliigaan, missä hän edusti Reggio Emiliaa kaksi kautta (2000-02). Pelikaudella 2002-03 Rannikko teki läpimurtonsa Italiassa säkittämällä Euro Rosetolle Italian Serie A:ssa 11,8 pistettä ja Eurocupissa 11,3 pistettä ottelua kohden.

Kaudeksi 2003-04 Rannikko siirtyi Rosetosta Scavolini Pesaroon, jonka kanssa joukkue eteni Euroliigaan kaudella 2004-05. Tuolloin Rannikon joukkuetoverina Pesarossa pelasi Hanno Möttölä.

Italian vuosien jälkeen Rannikko allekirjoitti sopimuksen Slovenian suurseura Union Olimpija Ljubljanan kanssa. Rannikko edusti Olimpijaa Slovenian liigassa ja Euroliigassa vuosina 2005-07 ja kuului kaudella 2006-07 Euroliigan parhaisiin takamiehiin säkittämällä Olimpijalle 14,6 pistettä ottelua kohden. Euroliiga-kaudella 2006-07 Rannikko palkittiin myös kertaalleen viikon pelaajana.

Slovenian liiga- ja cup-hopeamitalit taskussaan Rannikko siirtyi Moskovan kupeeseen BC Himkiin vuosien 2007-09 ajaksi pelaamaan Venäjän liigaa sekä Eurocupia. Kaudella 2007-08 Himki järjesti suuryllätyksen viemällä Venäjän cupin mestaruuden.

Venäjältä Rannikko eteni Espanjaan, missä hän edusti CB Granadaa kaudella 2009-10. Espanjan jälkeen vuorossa oli paluu Italiaan ja Cimberio Vareseen vuosiksi 2010-12. Rannikko urakoi Vareselle kahdella kaudella 7,4 pistettä, 1,5 levypalloa ja 3,0 syöttöä ottelua kohden.

Toistaiseksi viimeisen kautensa Suomen rajojen ulkopuolella Rannikko pelasi 2012-13, jolloin hän toi johtajuutta Union Olimpija Ljubljanaan Sasu Salinin joukkuetoverina.

Kolmentoista ulkomaan vuoden jälkeen Rannikko palasi Suomeen kesällä 2013. Neljän kauden aikana Rannikko johdatti joensuulaisen Kataja Basketin kahteen Suomen mestaruuteen, pokkasi Korisliigan vuoden pelaajan palkinnot 2015 ja 2016 sekä Korisliigan arvokkaimman pelaajan palkinnot 2015 ja 2017.

Urheilutoimittajien ”vuoden koripalloilijan” palkinnon Rannikko on vienyt viisi kertaa: 2003, 2006, 2007, 2009 ja 2010.

Suomen juniorimaajoukkueissa Rannikko on pelannut 44 ottelua 12,5 pisteen keskiarvolla sekä haastajamaajoukkueessa seitsemän ottelua 7,9 pisteen keskiarvolla. Debyyttinsä miesten maajoukkuetasolla Rannikko teki 17-vuotiaana 28.12.1997 Latviaa vastaan. Sittemmin Rannikko on pelannut Susijengissä 149 ottelua 9,4 pisteen keskiarvolla ja edustanut Suomea vuosien 2011, 2013 ja 2017 EM-kisoissa ja vuoden 2014 MM-kisoissa.

Lisätietoja: Teemu Rannikko
Lisätietoja: Vilppaan uutinen
 
7.2.2018 08:45 Suomalaiset ulkomailla

Korisliigan MVP Antto Nikkarinen loppukaudeksi Kotkaan

Kahtena perättäisenä keväänä Korisliigan pudotuspelien ulkopuolelle jäänyt perinteinen kotkalaisjoukkue KTP-Basket saa riveihinsä huippuvahvistuksen. Hallitseva Korisliigan MVP ja alkukauden Ruotsin liigaa Jämtlandissa pelannut Susijengi-takamies Antto Nikkarinen, 26, on solminut loppukauden kestävän sopimuksen KTP:n kanssa, uutisoi Kymen Sanomat.

6.2.2018 12:40 Pääjuttu

Susijengi-veteraani Mikko Koivisto jatkaa Salon Vilppaassa

Susijengin kanssa viidet kansainväliset arvokisat käynyt Vantaan Pussihukkien kasvatti Mikko Koivisto, 30, jatkaa Korisliigan kärkijoukkue Salon Vilppaassa. 194-senttinen, aiemmin urallaan mm. Loimaa Bisonsia ja Frankfurt Skylinersiä edustaneen tarkkakätisen Koiviston sopimus Vilppaan kanssa on yksivuotinen.

31.12.2017 09:50 Suomalaiset ulkomailla

EM-kotikisat, Lauri Markkasen nousu NBA-tähteyteen ja 16-vuotiaiden EYOF-pronssi: koripallovuosi 2017 jää historiankirjoihin

2017 jää historiaan vuotena, jolloin koripallo nousi Suomessa koko kansan huulille. Lauri Markkasen uroteot Arizona Wildcatsissa ja Chicago Bullsissa, Susijengin hurmokselliset otteet EM-kotikisoissa sekä suomalaisen koripallohistorian ensimmäinen kansainvälinen arvokisamitali 16-vuotiaiden poikien olympiafestivaaleilla olivat tapahtumarikkaan koripallovuoden kohokohdat.

29.12.2017 14:55 Suomalaiset ulkomailla

Carl Lindbomille pesti Kroatian liigaan

Alkukaudella Liettuan liigassa pelannut ja joulukuussa Helsinki Seagullsia edustanut Susijengi-laituri Carl Lindbom, 26, on solminut sopimuksen Kroatian liigaa pelaavan KK Osijekin kanssa. 206-senttinen Tapiolan Hongan kasvatti tekee ensiesiintymisensä uuden joukkueensa paidassa 6. tammikuuta Kroatian cupin kotiottelussa KK Sibenikiä vastaan.

17.12.2017 13:45 Pääjuttu

Konkari Juho Nenonen jatkosopimukseen Vilppaan kanssa

Kolmen kauden ajan Salohallia hurmannut Susijengi-laituri ja Tapiolan Hongan kasvatti Juho Nenonen, 30, allekirjoitti lauantaina jatkosopimuksen Korisliigan kärkijoukkue Salon Vilppaan kanssa. 202-senttinen kolmospyssy ja ikitaistelija nähdään Salossa myös kaudella 2018-19.

13.12.2017 Pääjuttu

Juho Nenoselle vuoden URAteko-tunnustuspalkinto

Urheilijoiden Ammattienedistämissäätiö (URA) on myöntänyt Susijengin ja Salon Vilppaan Juho Nenoselle vuoden 2018 URAteko-tunnustuspalkinnon uudenlaisen ammattiurheilijan työnkuvan luomisesta.

2.12.2017 14:30 Pääjuttu

Carl Lindbom palaa Helsinki Seagullsiin

Suomalaisyleisöä viime syyskesän EM-kotikisoissa villinnyt Tapiolan Hongan kasvatti Carl Lindbom, 26, palaa Suomeen ja Helsinki Seagullsiin. Lindbomin ja Seagullsin välinen sopimus kattaa joulukuun. 206-senttinen Susijengi-laituri aloitti kauden Liettuan Juventus Utenosissa, jonka kanssa solmittu sopimus purettiin yhteisymmärryksessä kaksi viikkoa sitten.

28.9.2017 Maaottelu

Muutoksia koripallon virallisiin pelisääntöihin: askelsääntö ja epäurheilijamainen virhe

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on hyväksynyt sääntöihin muutoksia, jotka astuvat voimaan kauden 2017/18 alusta. Alla yhteenvetoa askelsäännön sekä epäurheilijamaisen virheen tuomitsemisen muutoksista.

18.9.2017 15:15 Suomalaiset ulkomailla

Korisliigan MVP Antto Nikkarinen Ruotsin Jämtlandiin

Korisliiga-joukkueiden päävalmentajien ja kapteenien viime keväänä liigan arvokkaimmaksi pelaajaksi äänestämä vantaalaislähtöinen pelinrakentaja Antto Nikkarinen, 26, siirtyy alkavaksi kaudeksi Ruotsin pääsarjaan. 185-senttisen Susijengi-takamiehen uusi työnantaja on Jämtland Basket, joka tähtää Basketliganin mitalipeleihin.

Kuusi uutta legendaa Suomi-koriksen Hall of Fameen

Suomen itsenäisyyden 100-juhlavuonna valintaraati päätti täydentää Hall of Famea kuudella uudella ansioituneella legendalla. Tänä vuonna kunniagalleriaa täydentävät Martti Huhtamäki, Mikko Koskinen, Sakari Pehkonen, Anja Suomalainen, Timo Suviranta ja Veikko Vainio.

13.7.2017 10:20 Pääjuttu

Susijengin teräsmies Tuukka Kotti Helsinki Seagullsin leipiin

Saksan Pro A -liigan Crailsheim Merlinsissä viime kaudella pelannut Susijengin korinaluspuolustuksen lukko Tuukka Kotti, 36, palaa Korisliigaan. 205-senttinen FoKoPon kasvatti ja pelattujen miesten A-maaotteluiden listan ykkönen liittyy Seagulls-vahvuuteen kaksivuotisella sopimuksella. Lisäksi Seagulls on vahvistanut valmennusjohtoaan Jussi Immosella.

8.3.2017 Haastattelu

Tiina Sten ja Ville Kaunisto valittiin FIBA:n Time Out -koulutusohjelmaan

Kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n Time Out –koulutusohjelma tarjoaa peliuransa päättymistä lähestyville eurooppalaisille huippupelaajille mahdollisuuden opiskella urheilujohtamista kansainvälisessä ympäristössä.

Ehdota nimeä hankkeelle – Koripalloliitto pyrkii parantamaan ottelutapahtumien ilmapiiriä

Koripalloliitto käynnistää valtakunnallisen hankkeen, jonka avulla halutaan parantaa ottelutapahtumien ilmapiiriä ja tuottaa seuroille työkaluja epäasiallisen käytöksen kitkemiseen.

Tunnelmia ikimuistoisesta koripallovuodesta 2016

Suomi-koripallon nousukiito jatkui tasaisena vuoden 2016 aikana. Basket.fi kokosi koripalloväelle vuoden uutisotsikot yhteen vuodenvaihteessa muisteltavaksi aina kevään mestaruuksista 20-vuotiaiden miesten EM-kisoihin ja suomalaispelaajien kansainvälisillä kentillä niittämään menestykseen.

27.9.2016 Pääjuttu

Salon Vilpas vahvistuu ”La Bomba” Koivistolla

Ensi viikon Korisliigan avaukseen valmistautuva Salon Vilpas on solminut mieluisan pelaajasopimuksen. Susijengin rotaation vakiokasvoihin jo vuosia kuulunut Pussihukkien kasvatti Mikko Koivisto, 29, on solminut salolaisjoukkueen kanssa yhden kauden sopimuksen vuoden loppuun asti voimassa olevalla ulkomaanpykälällä.

27.7.2016 11:50 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsen kaksivuotisella sopimuksella USK Prahaan

Viime keväänä Suomen mestaruutta Kouvojen kanssa juhlinut ja Korisliigan parhaana kuudentena pelaajana palkittu Kouvolan Poikien kasvatti Alexander Madsen, 21, on allekirjoittanut sopimuksen Tshekin liigan USK Prahan kanssa. Toista kesäänsä Susijengiä edustavan 207-senttisen Madsenin sopimus on kaksivuotinen.

Juho Nenonen palaa Argentiinan pääsarjaan

Susijengin tämän kesän miehitykseen nimetty Juho Nenonen, 28, jatkaa uraansa Argentiinassa. Loppukevään Argentiinan pääsarjassa Club de Regatas Corrientesin riveissä pelannut Nenonen siirtyy ensi kaudeksi Ciclista Olimpico de La Bandan mustavalkoiseen peliasuun.

6.7.2016 17:15 Pääjuttu

Jukka Toijalasta Koripalloliiton valmennuksen johtaja

Suomen Koripalloliitto on nimennyt Susijengin valmennusjohtoon kuuluvan ja viime vuodet Kataja Basketia Korisliigassa valmentaneen Jukka Toijalan, 44, Koripalloliiton valmennuksen johtajaksi. Toijala ottaa vastuulleen koripallon maajoukkuetoiminnan kehittämisen tiiviissä yhteistyössä Kisakallion Urheiluopiston valmennuskeskuksen kanssa.

Antti Kanervo siirtyy ranskalaisseura Roanneen

Susijengin heittäjä-ässä Antti Kanervo, 27, siirtyy tulevaksi kaudeksi ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille, kun 192-senttinen takamies on tehnyt sopimuksen ranskalaisen Roannen kanssa. Viimeiset kaksi kautta Kauhajoen Karhussa viihtyneen Kanervon uusi seura Roanne pelaa Ranskan Pro B:tä tavoitteenaan nousta takaisin Pro A:han.

27.3.2016 Pääjuttu

Petri Virtasen pitkä pelaajaura päättyy tähän kauteen

Joensuulaisen Kataja Basketin takamiesikoni ja Susijengin historian kaikkien aikojen huippuihin lukeutuva Säynätsalon Riennon kasvatti Petri Virtanen, 35, lyö pelitossut naulaan loppusuoralleen kääntyneen kauden päätteeksi. 183-senttinen Virtanen debytoi Korisliigassa jo kaudella 2000/01.

Näytä lisää vastaavia