1.12.2021 10:51 Suomalainen koripalloyhteisö vastaanotti ilouutisen, kun kansainvälinen yliopistourheiluliitto FISU ilmoitti myöntäneensä Suomelle paikat niin miesten kuin naistenkin universiadien koripalloturnaukseen. Koronapandemian vuoksi jo kertaalleen vuodella lykätyt universiadit järjestetään Kiinan Chengdussa 26.6.-7.7.2022.
Saa tuulettaa: Suomen miehet ja naiset juoksevat parketille Chengdun universiadeissa ensi kesänä. Kuva: Ville Vuorinen / Susiladies.
- Olemme tehneet pitkäjänteistä työtä maajoukkueohjelmamme kehittämiseksi jo vuosien ajan ja meille myönnetyt paikat universiadeissa ovat yksi osoitus siitä, että tekemäämme työtä arvostetaan kansainvälisellä tasolla, Koripalloliiton toimitusjohtaja Ari Tammivaara kommentoi.
- Universiadit ovat tärkeä väliporras nuorten ja aikuisten maajoukkueidemme välillä ja erinomainen näytön paikka kansainvälisen tason nuorille kehityspelaajillemme. Olemme painottaneet jo pitkän aikaa kansainvälisyyden merkitystä nuorten pelaajien kehittämisessä ja universiadit ovat tälläkin osa-alueella merkittävä estradi.
Myös Koripalloliiton valmennuksen johtaja Henrik Dettmann on tyytyväinen kahteen Suomelle myönnettyyn huipputurnauspaikkaan.
- FIBA:n kilpailujärjestelmä on viime vuosina tarjonnut aikuisten tasolla yhä vähemmän pelejä. Mahdollisuus kilpailla universiadeissa korvaa edes osittain pelien puutteen, mikä syntyy huippumaihin nähden. Molemmissa turnauksissa meille tarjoutuu tilaisuus kilpailla erinomaisia vastustajia vastaan.
Universiadien miesten koripalloturnaukseen ottaa osaa kaikkiaan 24 maata, mukaan lukien Yhdysvallat, Venäjä, Kanada, Liettua ja Tshekki. Naisten turnaus järjestetään 16 maan voimin ja osallistujamaihin lukeutuvat Yhdysvallat, Puola, Venäjä ja Kiina.
Edellisen kerran universiadit järjestettiin kesällä 2019 Italian Napolissa. Kyseisissä kisoissa miesten joukkue voitti pelaamastaan kuudesta ottelusta neljä ja sijoittui yhdeksänneksi. Merkillepantavaa on, että miehet kärsivät turnauksen ainoat tappionsa alkulohkossa täpärästi Yhdysvalloille ja Ukrainalle, jotka etenivät loppuotteluun.
Naisten maajoukkue merkkautti omissa kisoissaan niin ikään neljän voiton ja kahden tappion saldon ja päätyi kisoissa miesten tavoin yhdeksännelle sijalle. Yksi tappioista merkittiin alkulohkossa Australialle, joka huuhtoi kisoista kultaa.
Edustuskelpoisia kesän 2022 universiadeissa ovat vuosina 1996–2003 syntyneet pelaajat.
Vuoden 2019 kesäuniversiadien alkulohkoarvonnat suoritettiin torstai-iltapäivänä Italian Napolissa. Universiadeihin palaava Suomen naisten joukkue kohtaa alkulohkossaan hallitsevan mestarin Australian ja kesällä 2017 Suomen koripallohistorian parasta universiadisijoitusta sivunnut miesten joukkue ottaa mittaa hopeajoukkue Yhdysvalloista.
Suomi on saanut kuuden vuoden tauon jälkeen naisten koripallojoukkueelle paikan kesäuniversiadeissa. Miesten ja naisten haastajamaajoukkueet mittelevät maailman parhaita opiskelijaurheilijoita vastaan 3.-14. heinäkuuta Napolissa.
Suomen miesten ja naisten haastajamaajoukkueet (synt. 1989–1994) lähtevät kesän 2013 koitoksiin 15 pelaajan ringeillä. Kaikkiaan kolmestakymmenestä haastajamaajoukkueisiin kutsutuista pelaajista on aikuisten maaotteluissa esiintynyt peräti 13 pelaajaa. Haastajamaajoukkueiden kesä huipentuu Venäjän Kazanissa 6.-17.7. järjestettäviin universiadeihin.
Kansainvälinen opiskelijaurheiluliitto (FISU) on valinnut sekä Suomen miesten että naisten koripallojoukkueet vuoden 2013 Universiadeihin, jotka järjestetään Kazanissa 6.-17.7. Sinivalkoiset värit menestyivät erinomaisesti 2011 ”opiskelijoiden olympialaisissa”, joissa Suomen miehet saavuttivat historian parhaan saavutuksensa ollen seitsemänsiä ja naisten napatessa kahdeksannen sijan.
Fixus ja koripallomaajoukkueet ovat solmineet vuoden 2023 kattavan jatkosopimuksen. Suomen johtava autovaraosa-, lisävaruste- ja huoltopalveluketju Fixus on toiminut maajoukkueiden yhteistyökumppanina vuodesta 2020 lähtien.
Vuodesta 2016 Susijengin pääyhteistyökumppanina toiminut PostNord ja Koripalloliitto ovat solmineet kolmivuotisen jatkosopimuksen. Matkan varrella yhteistyö on syventynyt myös naisten maajoukkueeseen sekä liki 200 000 euroa vähävaraisia avustaneeseen We deliver -rahastoon.
Susijengi ja Susiladies järjestävät kansainvälisen huipputurnauksen Tampereella 4.–7.8. Lisäksi Susiladies järjestää heinäkuun lopulla kotiturnauksen Urhea-hallissa. Molempien turnauksien julkinen lipunmyynti on avattu.
Suomen johtava autovaraosa-, lisävaruste- ja huoltopalveluketju Fixus on solminut uuden yhteistyösopimuksen Susijengin ja Susiladiesin kanssa. Fixus on toiminut vuodesta 2020 maajoukkueiden yhteistyökumppanina.
Vuodesta 2016 Susijengin pääyhteistyökumppanina toiminut PostNord ja Koripalloliitto ovat solmineet jatkosopimuksen. Uuden sopimuksen myötä PostNordista tulee myös naisten maajoukkueen, Susiladiesin pääyhteistyökumppani.
Kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n Time Out -koulutusohjelma tarjoaa peliuransa päättymistä lähestyville huippupelaajille mahdollisuuden opiskella urheilujohtamista kansainvälisessä ympäristössä.
Susiladies kohtaa isänpäivänä 14.11. kotikentällä EM-karsintaottelussa Ukrainan. Susijengi saa puolestaan sunnuntaina 28.11. vastaansa MM-karsinnassa Kroatian. Uutiskirjeen tilaajilla etuosto-oikeus tuleviin maaotteluihin.
Susiladies kääntää katseensa kohti vuoden 2023 EM-kisoja tämän viikon perjantaina 20.8., kun tulevien EM-karsintojen lohkot arvotaan. Susijengin pitkä kamppailu pääsystä syksyn 2023 MM-kisoihin käynnistyy puolestaan tiistaina 31.8. MM-karsintalohkojen arvonnalla.
Susijengin ensi viikon kotimaaottelut Tanskaa (ti 3.8.) ja Viroa (to 5.8.) vastaan sekä Susiladiesin perjantain 6.8. kotimaaottelu Itävaltaa vastaan näytetään ilmaiseksi suorana Suomen Koripalloliiton YouTube-kanavalla. Kaikki ottelut alkavat klo 19.
Kansainvälinen opiskelijaurheiluliitto FISU on ilmoittanut siirtävänsä alun perin elokuussa 2021 pelattavaksi tarkoitetut Kiinan Chengdun kesäuniversiadit syyskesään 2022 vallitsevan koronavirustilanteen vuoksi. Siirrettyjen kesäuniversiadien päivämäärät julkaistaan toukokuussa FISU:n järjestelykomitean seuraavan kokouksen jälkeen.
Suomen johtava autovaraosa-, lisävaruste- ja huoltopalveluketju Fixus on solminut uuden yhteistyösopimuksen Susijengin ja Susiladiesin kanssa. Lisäksi sopimus kattaa nuorten Pohjoismaiden mestaruuskisat ensi kesänä.
Susijengin, Serbian ja Georgian tasaväkinen kisa paikoista vuoden 2022 miesten EM-kisoihin huipentuu Georgian pääkaupungissa Tbilisissä ensi vuoden helmikuussa pelattavaan kolmanteen EM-karsintakuplaan. Susiladiesin karsinnat puolestaan huipentuvat Portugalin Matosinhosiin tammi- ja helmikuun taitteessa.
Vuodesta 2016 Susijengin pääyhteistyökumppanina toiminut PostNord on jatkossakin näkyvästi mukana suomalaisessa koripallossa.
FIBA Eurooppa on nimennyt Susijengin oman ”karsintakuplansa” isännäksi marraskuun EM-karsinnoissa. Susijengi toivottaa Serbian, Sveitsin ja Georgian tervetulleeksi kotipesäänsä Espoo Metro Areenalle 23.–30. marraskuuta. Susiladies puolestaan matkustaa omaan EM-karsintakuplaansa Portugaliin 8.–14.11.
Suomen miesten ja naisten koripallomaajoukkueet käynnistävät harjoituskautensa 1. kesäkuuta Helsingissä perinteisen Open Gymin merkeissä. Harjoittelu tapahtuu viranomaisten viidenkymmenen hengen kokoontumisrajoiteohjeistuksen puitteissa.
Kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n Time Out –koulutusohjelma tarjoaa peliuransa päättymistä lähestyville eurooppalaisille huippupelaajille mahdollisuuden opiskella urheilujohtamista kansainvälisessä ympäristössä.