23.6.2018 16:00 Historiallisen tulokaskauden NBA:n Chicago Bullsissa keväällä päättänyt Lauri Markkanen, 213 cm ja 21 v, uurasti keskiviikkona paita märkänä ja suu hymyssä Susijengin harjoituksissa. Markkasen kesän ensiesiintyminen susipaidassa nähdään juhannuksen jälkeisenä maanantaina, kun Susijengi kohtaa Hartwall Areenalla Viron.
Lauri Markkanen hehkui intoa Susijengin harjoituksiin palattuaan. Kuva: Ville Vuorinen / Koripalloliitto.
Markkanen kertoi keskiviikon harjoituksissa levänneensä pari viikkoa NBA-kauden päättymisen jälkeen ja palanneensa sen jälkeen tositoimiin fysiikkaan keskittyneen harjoittelun merkeissä.
Vaikka Markkasella on takanaan kiireinen vuosi NBA-drafteineen, EM-kisoineen ja tulokaskausineen, Jyväskylän jätti säteili energiaa ja itseluottamusta maajoukkueleiritykseen saavuttuaan.
- Koris on kiva laji. Se helpottaa, että koriksen pelaaminen on niin hauskaa, ettei tule edes ajateltua tätä työnä, Markkanen naurahti kysyttäessä kiireisestä aikataulustaan.
Markkanen juoksee susipaidassa kentälle maanantaina 25.6. Hartwall Areenalla, kun Susijengi kohtaa MM-karsintojen kenraaliharjoitusottelussaan Viron.
Viro-ottelun jälkeen vuorossa ovat MM-karsinnat, joissa Susijengi kohtaa Tshekin perjantaina 29.6. Pardubicessa ja Islannin maanantaina 2.7. loppuunmyydyn Hartwall Areenan edessä.
- Älyttömän kivaa olla taas Susijengissä ja kiva päästä taas puhumaan suomea jengikavereiden kanssa, Lauri kuittasi.
- Tuli aika uskomaton fiilis, kun kuuli, että päästään pelaamaan taas loppuunmyydyllä Hartwall Areenalla. Muistan vieläkin, miten makeaa oli pelata viime kesänä EM-kisoja täyden kotiyleisön edessä.
Susijengin ja Viron maanantain 25.6. otteluun myy liput Ticketmaster.
Susijengi lähtee torstaina Espoo Metro Areenalla pelattavaan EM-kenraaliharjoitukseensa Puolaa vastaan neljäntoista miehen kokoonpanolla. Susijengin kokoonpanossa on ensimmäistä kertaa tänä kesänä mukana 211-senttinen ja 18-vuotias Miikka Muurinen.
EM-kotikisakesänsä kolmella voitolla käynnistänyt Susijengi saa torstain EM-kenraalissaan Espoo Metro Areenalla vastaansa toistamiseen kesän 2022 EM-mitalipeleihin edenneen Puolan. Puola menetti heti EM-leirityksensä alkajaisiksi NBA-miehensä Jeremy Sochanin, mutta vahvisti rivejään tuoreeltaan Puolan passin saaneella pistetykki Jordan Loydilla.
Torstaina Espoo Metro Areenan EM-kenraaliharjoitukseen saapuva Puola on ollut Susijengille viimeisen runsaan vuosikymmenen aikana mieluinen vastus. Tällä vuosituhannella pelaamastaan kahdeksasta keskinäisestä ottelusta Puolaa vastaan Susijengi on voittanut kuusi – mukaan lukien ikimuistoiset voitot mm. Helsingissä, Prahassa ja Valenciassa.
Alexander Madsen, 30, pelasi vuosi sitten elämänsä ottelun, kun Susijengi nousi viidentoista pisteen takaa voittoon Puolasta Valencian olympiakarsinnoissa. Sunnuntaina riitti kuitenkin oma, varma peruspelaaminen, kun EM-kotikisoihin valmistautuva Susijengi haki Puolasta vierasvoiton. Ja mitä rutiininomaisemmin voitto tulee, sen parempi, Madsen arvioi.
Susijengi on saalistanut EM-kotikisalohkoon valmistavissa maaotteluissaan kolme voittoa yhtä monesta ottelusta. Kun Tampereen EM-huumaan on enää yhden harjoitusviikon ja toisen Puola-maaottelun verran matkaa, arvioi Susijengin monitoimikone Elias Valtonen, 26, ryhmänsä tekemisen olevan kautta linjan hyvässä mallissa.
Susijengiä vastaan Tampereen EM-alkulohkon kolmannessa ottelussa asettuva Montenegro päihitti valmistavassa maaottelussaan Israelin Nikola Vucevicin loistaessa pääroolissa. Maailmanmestari Saksa puolestaan joutui taipumaan kotikentällään Münchenissa edelleen tappiottomalle Serbialle.
Susijengi jatkoi sunnuntaina voittojaan kellistämällä vieraskentällä Sosnowiecissä kolmen vuoden takaisen EM-välieräjoukkue Puolan 88–97 (41–45) kaksi tuntia ja 20 minuuttia kestäneessä maratonottelussa. Kentän hahmona loisteli erinomaista kesää pelaava Lauri Markkanen, joka rynni 42 pistettä ja keräsi 12 levypalloa vajaassa 24 peliminuutissa.
Susijengi jatkaa EM-kotikisoihin valmistavia maaotteluitaan sunnuntaina iltapäivällä Sosnowiecissä pelattavalla ottelulla Puolaa vastaan. Päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on nimennyt kolmentoista miehen kokoonpanon sunnuntain peliin.
Hallitseva maailmanmestari Saksa haki kolmannen voittonsa yhtä monessa EM-kisoihin valmistavassa maaottelussa kukistamalla Turkin kotonaan Münchenissa 73-71. Samaan aikaan Siauliaissa Liettua otti jo viidennen perättäisensä voittonsa löylyttämällä ilman Luka Doncicia pelannutta Sloveniaa 94-72.
Susijengin ja Suomi-koriksen ykköstykki Lauri Markkanen on käynnistänyt maajoukkuekesän 48 ja 31 pisteen saldoilla kahdessa maaottelussa Belgiaa vastaan. Markkanen on kerännyt pelaamassaan 45 miesten maaottelussa 980 pistettä ja on lähellä rikkoa 1000 maaottelupisteen rajaan nopeimpana maajoukkuepelaajana kautta aikain.