31.3.2023 17:00 Toisessa välieräsarjassa ToPo ja Vimpeli ottavat mittaa toisistaan. Sarjan ensimmäinen peli pelataan sunnuntaina Helsingissä.

Meri Kanerva ja ToPo tavoittelevat tuplaa. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Suomen Cupin nimiinsä tällä kaudella vienyt ToPo metsästää tällä kaudella tuplaa. Joukkue eteni välieriin voittamalla omassa puolivälierässään Hongan suoraan otteluvoitoin 2-0. Etenkin ensimmäisessä ottelussa ToPo oli todella vakuuttava.
- Joukkueessa on todella hyvä meno päällä ennen välieräsarjaa. Innolla odotamme jo tulevia pelejä, Meri Kanerva sanoo.
ToPo on vienyt kauden aikana keskinäiset kohtaamiset 3-1. Alkukauden otteluiden jälkeen molempien joukkueiden kokoonpano on elänyt.
- Vimpeli pelasi kovat pelit EBT:tä vastaan ja ovat parantaneet kauden aikana paljon. Tiedossa on varmasti tiukkaa vääntöä ja tunnelma tulee olemaan kiihkeä.
Kanerva on lukeutunut joukkueensa parhaimmistoon läpi kauden. Pudotuspeleissä hän on tehnyt keskimäärin 10,5 pistettä ja jakanut 8,0 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Isoja minuutteja ovat kirjauttaneet kotimaisista pelaajista myös Taru Tuukkanen, Saana Kujala ja Ebba Pekonen.
ToPo:n kirkkain tähti on kuitenkin ollut Ilmar’I Thomas, joka johtaa pudotuspelien korintekotilastoa. Kahdessa ottelussa hänen keskiarvonsa ovat 35,5 pistettä, 7,0 levypalloa ja 5,5 koriin johtanutta syöttöä.
Sarjan aikana keskittymisen täytyy olla kohdillaan.
- Pelit pelataan tiukalla aikataululla. Jokaisessa pelissä on oltava keskittyminen ja valmius hyvällä tasolla. Meidän täytyy onnistua etenkin toteutuksessa sekä temmon asettamisessa, Kanerva päättää.
Vimpeli pelaa ensimmäistä kertaa välierissä seuran historiassa. Se näkyy kunnan elämässä.
- Kylä on sekaisin. Tämä on hieno juttu koko seuralle ja alle 3000 asukkaan kunnalle. Vielä ei kuitenkaan ole voitettu mitään ja tavoitteena on seuraavaksi finaalipaikka. Toivottavasti saadaan runsaslukuinen yleisö sekä koti, että vieraspeleihin, Tuulia Anttonen sanoo.
Vimpeli tiputti runkosarjan kakkosen EBT:n voitoin 2-1. Joukkue osoitti kylmäpäisyytensä tiukoilla hetkillä.
- Meillä on ollut joukkueessa kevätkauden ajan tosi hyvä fiilis. Olemme pelanneet nousujohteisesti. Jatkosarjan voitto ToPo:sta tuo uskoa välieriinkin. Näitä pelejä on odotettu ja nyt päästään taas nauttimaan yhdessä pelaamisesta.
ViVe vei joukkueiden välisen viimeisimmän kohtaamisen alemman jatkosarjan lopulla.
- ToPo on erilainen joukkue, kuin EBT. Meidän täytyy pystyä hidastamaan Thomas-Tuukkanen kaksikon sisäpeliä. ToPo:lla on laaja rotaatio, jonka avulla he juoksevat hyvin kenttää, Anttonen sanoo.
Viisi Vimpelin pelaajaa on pudotuspeleissä tehnyt keskimäärin yli kymmenen pistettä ottelua kohden. Anttoselle pisteitä on kertynyt 12 pisteen keskiarvolla. Anni Kujala on onnistunut loistavasti ja tilastoinut keskimäärin 18,7 pistettä ja 3,7 koriin johtanutta syöttöä. Kristina King, Alexandra Wittinger ja Tynice Martin muodostavat laadukkaan trion.
Vimpeli pyrkii käyttämään omia vahvuuksiaan läpi ottelusarjan.
- Välieräsarjassa korostuu se, kumpi pystyy ottamaan toisen vahvuudet paremmin pois. Puolustuspelissä on onnistuttava. Kamppailupelaamiseen on oltava valmiina. ToPo puolustaa aggressiivisesti, joten hyökkäyksessä täytyy pelata fiksusti, Anttonen päättää.
Ottelusarja alkaa Helsingissä sunnuntaina. Pallo nousee ilmaan klo 17:00. Finaalipaikka irtoaa kolmella voitolla.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.
Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.