ToPon naiset jatkavat Kuusen ja Syrjäsen komennossa

19.8.2022 14:07 Niko Kuusi on solminut vuoden mittaisen jatkosopimuksen viime kauden päätteeksi pronssia voittaneen ToPon kanssa. GM Jussi Syrjänen jatkaa myös naisten Korisliiga-kauteen valmistautuvan helsinkiläisjoukkueen valmennuksessa.

Niko Kuusi jatkaa ToPon päävalmentajana. Kuva: Ville Vuorinen

Alkava kausi on Kuuselle jo neljäs perättäinen ToPon naisten Korisliigajoukkueen komennossa. Kuusi kuului kesän ajan 20-vuotiaiden naisten maajoukkueen valmennustiimissä.

- WU20 maajoukkuekesä oli erittäin hieno ja opettavainen. Pääsin työskentelemään hyvien ja kokeneiden valmentajien kanssa, keneltä sain paljon oppia ja ajatuksia. EM-kisat Unkarissa ja tätä ennen valmistavat ottelut antoivat näkyvyyttä Euroopan kovien maiden pelaamisesta ja pelaajista. Meillä oli joukkueessa päämäärätietoisia, ahkerasti harjoittelevia ja hyviä tyyppejä, ketkä pelasivat upeat EM-kisat ja tätä ennen valmistautumisvaiheessa antoivat parhaansa jokaisissa harjoituksissa sekä peleissä, Kuusi kommentoi seuran tiedotteessa.

Viime kaudella ToPo juhli valmennuskaksikon johdolla pronssimitalia.

- Hyvät fiilikset jäivät viime kaudesta. Kauden päätteeksi saimme Naisten Korisliigassa pronssimitalin ja naisten divarin voitimme. Pelaajat tekivät ahkerasti hommia koko kauden mittaan ja joukkue meni kauden edetessä eteenpäin. Välillä oli ylä– ja alamäkiä, mutta ne kuuluvat urheiluun. Kokonaisuutena viime kausi oli onnistunut ja itselleni myös erittäin opettavainen.

- ToPolle on erinomainen asia, että naisten ohjelmassa on jatkuvuutta. Niko osaa työskennellä seuran, joukkueen ja pelaajien eduksi myös harjoitusten ja otteluiden ulkopuolella. Meillä on tulevalla kaudella Nikon kanssa todella motivoiva tilanne, missä meillä on laadukkaita pelaajia, jotka pystyvät voittamaan pelejä mutta haluavat myös kehittyä pelaajina, Jussi Syrjänen kommentoi.

 
27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

25.2.2026 09:18 Naisten Korisliiga

Carmen Tyson-Thomas palaa ToPon naisiin loppukaudeksi

Torpan Pojat on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen Carmen Tyson-Thomasin kanssa. ToPon naisten joukkue on Naisten Korisliigassa tällä hetkellä seitsemäntenä, kun runkosarjaa on jäljellä neljä ottelua.

25.2.2026 09:16 Naisten Korisliiga

Reetta Piipari Tapiolan Hongan naisten päävalmentajaksi

Viimeiset neljä kautta Hongan naisten joukkueen apuvalmentajana ja naisten I divisioona -joukkueen sekä U19-tyttöjen päävalmentajana toiminut Reetta Piipari siirtyy tulevalle pelikaudelle 2026-27 naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajaksi.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

20.2.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Bree Olson vahvistamaan Pyrinnön naisia

Pyrintö on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Bryanne ”Bree” Olsonin kanssa. Vuonna 1999 syntynyt, 180-senttinen takapelaaja pelasi yliopistovuosien jälkeen kauden 2023-24 Ranskassa NF3-sarjan Etoile Riez Vie Basketissa 16,9 pisteen ja 10,2 levypallon keskiarvolla.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

7.2.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö kapusi Vedon ohi - Peli-Karhuille ja BC Nokialle voitot tiukoissa peleissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.

Näytä lisää vastaavia