31.10.2022 11:22 Shawn Huffin seitsemän vuotta kestänyt valtakausi Susijengin kapteenina päättyi syyskuussa Prahan ja Berliinin historiallisiin EM-kisoihin. Susijengin uudeksi kapteeniksi on valittu joukkueen ikäpresidentti ja sen kokenein pelaaja, kuusien kansainvälisten arvokisojen veteraani Sasu Salin, 31.
"Innostuneena yritän johtaa joukkueen näitä ainutlaatuisia tilaisuuksia kohti ja olla tilanteen tasalla ja uuden tehtävänimikkeen arvoinen."
Kun edellinen susikapteeni Shawn Huff ilmoitti kesään 2022 lähtiessä pelaavansa viimeistä maajoukkuekesäänsä, Salin käynnisti Susijengin pukukopissa oman epävirallisen ”vaalikampanjansa” saadakseen kunnian kantaa kapteeninnauhaa seuraavana pelaajana.
Susijengin kerääntyessä viime kesän historialliset EM-kisat päättäneelle illalliselle Berliinissä nimitti päävalmentaja Lassi Tuovi Salinin uudeksi kapteeniksi. Valinta osoittautui yksimieliseksi.
- Kieltämättä en osannut ikinä ajatella, että Shawn ja Petsku jonain päivänä lopettaisivat, mutta niin vaan sekin päivä koitti. Kun kaverit ilmoittivat pelaavansa viimeistä maajoukkuekesäänsä, aloin ajatella, että ehkä mä voisin olla seuraava kapteeni ja tässä sitä ollaan, Sasu kuvailee.
Salin lupaa tuoda kapteenin asemassa oman persoonansa täysimittaisena Susijengin käyttöön, mutta uuden tehtävänimikkeen mukaisesti päivitetyssä muodossa.
- Luulen, että tuun olemaan ihan samanlainen tyyppi kuin aina ennenkin. Jokaisen pelaajan tietenkin täytyy olla muutenkin täsmälleen se kuin on. Samaan aikaan mulla on hyvät edeltäjät Shawnissa ja Hannossa (Möttölä), joiden tekemisistä kapteenina saan kiitollisena ottaa mallia seuraavien vuosien varalta.
Salin breikkasi Susijengin miehistöön vasta 19 vuotta täyttäneenä nuorukaisena kesän 2010 MM-karsinnoissa ja on sittemmin tuonut kaukoheittopelinsä, pelisilmänsä ja dyykkaustaitonsa joukkueen käyttöön jo 127 miesten maaottelussa ja kuusissa arvokisoissa.
Espanjan liigaa jo vuosikaudet pelanneen helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatin kokemuksesta kertoo kaiken olennaisen se, että aktiivisista Susijengin pelaajista toiseksi eniten miesten maaotteluita hänen jälkeensä on pelannut Alexander Madsen, jolla on koossa 49 maaottelua – runsas kolmannes Salinin maaottelusaldosta.
- Aina sitä kuvittelee, että saa ikuisesti olla oma nuori itsensä, mutta ei kai sille mitään voi, että tulee vuosi vuodelta vanhemmaksi. Porukka on vaihtunut ympärillä ja yhtäkkiä olenkin joukkueen vanha pappa. Se on uusi rooli ja siihen pitää sopeutua, Salin nauraa.
Käsittämättömän tehokasta kautta Espanjan liigassa ja FIBA Mestareiden Liigassa niin tehoindeksillä kuin kolmen pisteen heittotarkkuuksillakin laskettuna kellottanut Salin saapuu kapteenin rooliin uudessa, innostavassa vaiheessa.
Susijengi varmisti viime kesänä ensimmäisenä eurooppalaisena joukkueena paikan ensi syksyn Aasian MM-kisoissa, eteni Berliinissä jatkoon EM-neljännesvälieristä päihittämällä Kroatian ja haastoi sittemmin Euroopan mestaruuden voittaneen Espanjan tasaväkiseen taistoon puolivälierissä ja ansaitsi oman lohkon vuoden 2025 EM-kotikisoihin.
- Kieltämättä kaikkea makeaa on tulossa lähivuosina. Kokemustakin alkaa olla jo monenlaisista kinkereistä, joten ihan kiva, että voin tarjota jotain joukkueelle silläkin saralla, Sasu myhäilee.
- Innostuneena yritän johtaa joukkueen näitä ainutlaatuisia tilaisuuksia kohti ja olla tilanteen tasalla ja uuden tehtävänimikkeen arvoinen.
Susijengi kohtaa marraskuun MM-jatkokarsintaikkunassa Saksan (Bamberg, perjantai 11.11.) ja Viron (Espoo Metro Areena, maanantai 14.11.). Liput Susijengin kotiotteluun Viroa vastaan ovat myynnissä täällä.
Susijengi jatkoi sunnuntaina voittojaan kellistämällä vieraskentällä Sosnowiecissä kolmen vuoden takaisen EM-välieräjoukkue Puolan 88–97 (41–45) kaksi tuntia ja 20 minuuttia kestäneessä maratonottelussa. Kentän hahmona loisteli erinomaista kesää pelaava Lauri Markkanen, joka rynni 42 pistettä ja keräsi 12 levypalloa vajaassa 24 peliminuutissa.
Susijengi jatkaa EM-kotikisoihin valmistavia maaotteluitaan sunnuntaina iltapäivällä Sosnowiecissä pelattavalla ottelulla Puolaa vastaan. Päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on nimennyt kolmentoista miehen kokoonpanon sunnuntain peliin.
Hallitseva maailmanmestari Saksa haki kolmannen voittonsa yhtä monessa EM-kisoihin valmistavassa maaottelussa kukistamalla Turkin kotonaan Münchenissa 73-71. Samaan aikaan Siauliaissa Liettua otti jo viidennen perättäisensä voittonsa löylyttämällä ilman Luka Doncicia pelannutta Sloveniaa 94-72.
Belgia-tuplaotteluissa voitokkaasti esiintynyt Susijengi saa seuraavaksi vastaansa kolmen vuoden takaisissa EM-kisoissa mitalipeleihin edenneen Puolan. Puola menetti heti EM-leirityksensä alkajaisiksi NBA-miehensä Jeremy Sochanin, mutta vahvisti rivejään tuoreeltaan Puolan passin saaneella pistetykki Jordan Loydilla.
Susijengin ja Suomi-koriksen ykköstykki Lauri Markkanen on käynnistänyt maajoukkuekesän 48 ja 31 pisteen saldoilla kahdessa maaottelussa Belgiaa vastaan. Markkanen on kerännyt pelaamassaan 45 miesten maaottelussa 980 pistettä ja on lähellä rikkoa 1000 maaottelupisteen rajaan nopeimpana maajoukkuepelaajana kautta aikain.
Susijengin kanssa Tampereen EM-alkulohkossa kamppaileva Liettua otti neljännen perättäisen voittonsa yhtä monessa EM-kisoihin valmistavassa maaottelussa nujertamalla Latvian Riiassa 11 000 katsojan edessä lukemin 105–109. Liettuan sankari oli 20 pistettä viimeistellyt Rokas Jokubaitis.
Susijengissä kesällä 2021 debytoinut ja vuosi vuodelta yhä suurempaa roolia joukkueessa ottanut Jacob Grandison, 27, arvioi kesän harjoitusviikkojen ja kahden Belgia-pelin lupaavan hyvää. Sen lisäksi, että tunnelma joukkueen sisällä on erinomainen, kokee Grandison päässeensä henkilökohtaisella tasolla sinuiksi FIBA-koripallon kanssa vuosien myötä.
Toista kesäänsä Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Utah Jazzin apuvalmentaja Sean Sheldon, 32, kertoo palanneensa Suomeen entistä motivoituneempana ja valmiimpana FIBA-ympäristöön. Suomen kesässä viihtyvää michiganilaislähtöistä Sheldonia ilahduttaa erityisesti paitsi Lauri Markkasesta, myös koko joukkueesta EM-kisojen kynnyksellä välittyvä peli-ilo.
Viimeiset kuusi vuotta Susijengin valmennusjohdossa työskennellyt ja pitkän päivätyön HBA-Märskyn peräsimessä tehnyt suomalaisen koripallon ikoni Hanno Möttölä, 48, liittyy tulevien EM-kisojen jälkeen kovaa vauhtia koripallomaailman huipulle kohonneen Kanadan maajoukkueen valmennusportaaseen.
Susijengi-leirityksen käynnistyminen ja maajoukkueen hienot otteet ensimmäisissä valmistavissa maaotteluissa on sähköistänyt EM-kotikisojen lipunmyyntiä. Elo-syyskuun taitteessa Tampereella pelattaviin otteluihin on myyty yli 80 000 lippua.