Sasu Salin uudessa tilanteessa Espanjassa – ”Meri-ilma ei tuoksu”

27.10.2025 15:57 Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.

Sasu Salin on aloittanut vahvasti Estudiantesissa. (Kuva: FIBA Europe)

Siirryttyään Espanjaan ensimmäisen kerran talvella 2015, vietti Salin vuosikymmenen merimaisemissa ensin Gran Canarialla, sitten Malagassa ja viimeksi Teneriffalla. Meriputken katkaisi viime kausi Romaniassa Cluj-Napocassa, vaikka tuolloinkin pöydällä oli tarjous Espanjan rannikkokaupungista. Täksi kaudeksi perheen muuttokuorma suuntasi Madridiin.

- Vähän outoa, kun meri-ilma ei tuoksu. Onhan tämä iso kaupunki ja täältä löytyy kaikenlaista. Aika helppo tänne on ollut sopeutua, kun olet kuitenkin aika lailla siinä omassa pienessä kuplassasi. Kunhan vain välttää autoilemista. Täällä on koko ajan hirveät ruuhkat, Salin kertoo.

Kyseessä on samalla Salinin uran ensimmäinen kausi ulkomailla, kun hän ei pelaa europelejä eikä pelejä ole vähintään kaksi viikossa.

- Sen voin sanoa, että vapaa-ajan määrä on kasvanut moninkertaisesti. Madrid sijaitsee sen verran keskeisellä paikalla, että kaikki matkustaminen on paljon helpompaa ja nopeampaa verrattuna saarilta matkustamiseen.  On mukava, että vapaa-aikaa on enemmän ja voi nauttia perhe-elämästä vähän enemmän.

Salin on totuttautunut hyvin myös uuteen sarjaan.

- Olen saanut pelata paljon ja on tuntunut kivalta. Joutuu vain skouttaamaan vastustajia vähän enemmän, kun kaikki eivät ole ihan tuttuja. ACB:ssa kaikki olivat tulleet jo sen verran tutuiksi.

Salinin mukaan ACB:n ja FEB Primeran suurin ero on luonnollisesti pelaajamateriaalissa, mutta pelityyleissäkin löytyy eroja.

- Rostereiden laajuudessa on suurimmat erot. Primerassa on myös hyviä joukkueita, mutta kokoonpanoista ei välttämättä löydy 12 hyvää pelaajaa.

- Peli on ehkä vähän "rumempaa" ja kulmikkaampaa ja vauhtia on enemmän. ACB:ssä on myös taitavampia pelaajia enemmän. Kyllä siinä näkyy pieni ykkös- ja kakkostason ero.

Salin on ollut heti isossa roolissa pelaten alkukauden aikana keskimäärin 25 minuuttia ja kiittäen vastuusta 13,2 pisteen keskiarvolla. Heitto on lähtenyt herkästi ja kolmen pisteen heitot ovat uponneet erinomaisella 41,2 prosentin tarkkuudella.

- Ihan hyvä alku on ollut. Kun tein sopimuksen tänne, niin valmentaja kertoi haluavansa minun kaltaiseni pelaajan ja roolini on ollut sama kuin ACB:ssä. Meillä on laaja rinki ja käytännössä joka paikalle on kaksi ACB-tasoista pelaajaa, että joskus tulee pelattua enemmän ja joskus vähemmän.

- Muuten valmentajalta on tullut käsky heittää vain aina kun mahdollista.

Estudiantes pelasi Espanjan pääsarjassa yhtäjaksoisesti vuosina 1956-2021, mutta edelliskaudet ovat menneet kakkostasolle. Joukkue on hakenut nousua takaisin, mutta paluu antaa odottaa vielä itseään.

Tähän kauteen Estudiantes lähti jälleen nousu tavoitteenaan on aloittanut nyt kautensa neljällä voitolla ja yhdellä tappiolla.

- Kausi on lähtenyt hyvin käyntiin ja mielestäni meillä on ihan hyvät mahdollisuudet yltää seuran tavoitteisiin.  

EM-menestys nousujohteisen kehityksen tulos

Salin ei ehtinyt juuri laakereillaan levätä pitkäksi menneiden EM-kisojen jälkeen, kun suuntasi jo Madridiin. Sen verran aikaa on kuitenkin kulunut, että Susijengin kapteeni on ehtinyt pureskella historiallisia EM-kisoja.

- Monet täällä myös noteerasivat menestyksemme ja onnittelivat, mutta kyllä se edelleen harmittaa, ettemme saaneet jonkin väristä mitalia mukaamme, Salin palaa EM-kisojen huumaan.

- Pääsimme sinne neljän joukkoon, mitä ennen kisoja vähän huutelimme, muttei ihan riittänyt mitaleille. En tiedä tuleeko ainakaan itselleni näitä mahdollisuuksia enää kovin usein, 34-vuotias Susijengin kapteeni kertoo.

Serbia-voitto maistui Salinille (Kuva: FIBA Europe)

Rivien välistä voi lukea, ettei Salinin maajoukkueura välttämättä jatku enää useampia EM-syklejä, mutta marraskuun lopulla alkavissa MM-karsinnoissa hänet nähdään tutusti mukana.

- Juuri tuli kutsu maajoukkueikkunaan, joten kai sitä on pakko mennä, Salin nauraa.

- Maajoukkueura jatkuu. En ole ihan vielä valmis lopettamaan ja meillä on vielä saavutettavaa.

EM-kisoissa Susijengi saavutti historiansa isoimman arvokisavoittonsa kaataessaan Serbian puolivälierissä. Muutamana aiempana kertana juuri puolivälierävaihe oli koitunut Suomen kohtaloksi. Nyt himoittu jättiläinen saatiin kaadettua pudotuspelissä.

- Serbia oli se iso voitto mitä olimme jo kauan halunneet. Erityisesti olen iloinen siitä, miten hyvin me pelasimme kahden vähän vaikeamman pelin jälkeen ja niin tärkeässä paikassa. Totta kai olisimme halunneet sen voiton jo aiemmissa kisoissa, mutta ei se ole niin helppoa.

Salin on nähnyt läheltä Susijengin nousun Euroopan huipulle. Hän oli ensimmäistä kertaa EM-kisoissa jo vuonna 2011, kun Suomi palasi pitkästä aikaa arvokisoihin.

- Tekeminen kentällä, valmennuksessa ja taustoilla on ollut nousujohteista. Meillä on ollut hyviä tuloksia ja olemme luottaneet siihen omaan korikseemme.

- Se, että tasomme menee vielä eteenpäin, vaatii vielä kehittymistä. Pelaajamme siirtyvät koko ajan kovempiin jengeihin, kuten nyt esimerkiksi ”Micke”, ”Olli” ja Miikka, ja se kantaa hedelmää.

Kohti uusia unelmia

Susijengi pääsee jatkamaan EM-kisojen tuomaa myötätuulta seuraavaksi MM-karsinnoissa. Salin vakuuttaa, ettei koe ”EM-krapulaa”, vaan lähtee täydellä innolla uusiin haasteisiin.

- Nyt on taas uudet vastustajat, uudet panokset ja eri karkelot. Nyt mennään uusia unelmia kohti ja jahdataan MM-paikkaa.

Susijengi ulvoo seuraavaksi MM-karsinnoissa. (Kuva: FIBA Europe)

Susijengi aloittaa MM-karsintaurakan 28.11. Unkarin vieraana Szombathelyssa ja muutama päivä siitä, niin Ranska saapuu Espoon Metro Areenalle 1.12. Lohkon täydentää Belgia.

- Ranska on varmasti se iso ennakkosuosikki, vaikkei heillä NBA-pelaajia olekaan mukana. Siellä on kuitenkin paljon Euroliiga-tähtiä ja muissa kovissa joukkueissa pelaavia. Ranska on atleettinen joukkue, joka on ehkä hieman kollektiivisempi NBA-pelaajien puuttuessa.

- Unkarilla on pelaajia, jotka ovat pelanneet ACB:ssa ja heillä on taitavia pelaajia. Unkari ei varmasti ole helppo – varsinkaan kotonaan, Salin analysoi tulevia vastuksia.

Nkamhoua jatkaa kuumana Italiassa

Olivier Nkamhouan loistava alkukausi Varesessa sai jatkoa viikonloppuna, vaikka tuloksena oli lopulta 74-85-tappio Trentinolle. Nkamhoua heitti 24 pistettä ja täytteli tilastojaan lisäksi viidellä levypallolla ja kolmella torjunnalla. Nkamhoua on pussittanut keskimäärin 21,8 pistettä tällä kaudella pitäen edelleen Serie A1:n koritilaston ykköspaikkaa.

Mustapha Amzil esitti hienoja otteita FIBA Europe Cupissa tilastoiden komean 13 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan. Joukkueensa suurimmat minuutit (32,5) urakoinut Amzil sai tililleen myös kolme syöttöä, mutta Trepca taipui kotonaan saksalaiselle Löwen Braunschweigille 70-84.

Severi Kaukiainen ja Mikko Larkas pääsivät vierailemaan Azerbaidzhanissa. Kaukiaisen Kalev/Cramo taipui paikalliselle Neftchille 84-95 ja Larkas käskytti Trefl Sopotin niukkaan 99-96-voittoon Absheron Lionsista.

Elias Valtonen kannatteli Granadaa voittotaistelussa Lleidaa vastaan, mutta Granada jatkaa voitoitta 90-99-tappion myötä. Valtonen hurjasteli 20 pistettä heittäen vapaaheittonsa 10/10. Kaupan päälle hän ahmi kuusi levypalloa, neljä syöttöä ja kaksi riistoa. Hänen teholukunsa 27 oli koko ottelun paras.

Edon Maxhuni liekitti Gravelines-Dunkerquen avausvoittoon Ranskan LNB:ssä heittämällä 18 pistettä Nancyn kaatuessa selvin numeroin 107-79. Alexander Madsen pääsi kunnolla irti Kreikan liigassa avittaessaan Karditsan 75-73-voittoon Kolossosista. Madsen heitti 14 pistettä sekä torjui peräti kolme kertaa vastustajan heittoyrityksen.

Susijengin pelaajat viime viikolla:

Euroliiga:
Anadolu Efes-Fenerbahce 69-79
Mikael Jantunen (Fenerbahce): Ei tehomerkintöjä
Ottelutilastot

Partizan-Paris Basketball 83-101
Miikka Muurinen (Partizan): Ei tehomerkintöjä
Ottelutilastot

Bayern München-Olympiakos 71-96
Gordon Herbert (Bayern München, päävalmentaja)
Daniel Herbert (Bayern München, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

FIBA Europe Cup:
Trepca-Löwen Braunschweig 70-84
Mustapha Amzil (Trepca): 13 pistettä, 10 levypalloa, 3 syöttöä
Ottelutilastot

Neftchi-Kalev/Cramo 95-84
Severi Kaukiainen (Kalev/Cramo): 5 pistettä, 4 levypalloa, 6 syöttöä, 2 riistoa
Ottelutilastot

Absheron Lions-Trefl Sopot 96-99
Mikko Larkas (Trefl Sopot, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Mestarien liiga:
Academics Heidelberg-Legia Varsova 67-74
Daniel Jansson (Heidelberg, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Rytas Vilna-Promitheas Patras 98-79
Vesa Vertio (Rytas, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Espanjan ACB:
Lleida-Granada 99-90
Elias Valtonen (Granada): 20 pistettä, 6 levypalloa, 4 syöttöä, 2 riistoa
Ottelutilastot

Primera FEB:
Estudiantes-Obradoiro 78-79
Sasu Salin (Estudiantes): 15 pistettä, 4 levypalloa, 4 syöttöä, 1 riisto
Ottelutilastot

Menorca-Cartagena 97-61
Teemu Suokas (Cartagena): 7 pistettä, 2 levypalloa
Ottelutilastot

Fuenlabrada-Mallorca Basquet 99-81
Alex Murphy (Fuenlabrada): 5 pistettä, 2 levypalloa, 2 syöttöä, 1 riisto
Lassi Nikkarinen (Fuenlabrada): 1 levypallo, 4 syöttöä
Ottelutilastot

Turkin liiga:                    
Fenerbahce-Türk Telekom 92-84
Mikael Jantunen (Fenerbahce): 6 pistettä, 3 levypalloa, 1 syöttö, 1 riisto
Ottelutilastot

Italian Serie A1:
Varese-Trentino 74-85
Olivier Nkamhoua (Varese): 24 pistettä, 5 levypalloa, 1 syöttö, 3 torjuntaa
Ottelutilastot

Ranskan LNB:       
Gravelines-Dunkerque-Nancy 107-79
Edon Maxhuni (Gravelines-Dunkerque): 18 pistettä, 2 levypalloa, 1 syöttö
Ottelutilastot

Saksan Bundesliiga:
Frankfurt-Mitteldeutscher 93-97 ja.
Perttu Blomgren (Mitteldeutscher): 2 pistettä, 3 levypalloa, 3 syöttöä
Ottelutilastot

Academics Heidelberg-Würzburg 85-51
Daniel Jansson (Heidelberg, päävalmentaja)
Ottelutilastot

ALBA Berlin-Bayern München 67-61
Gordon Herbert (Bayern München, päävalmentaja)
Daniel Jansson (Bayern München, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Saksan cup:
Bayern München-Löwen Braunschweig 99-64
Gordon Herbert (Bayern München, päävalmentaja)
Daniel Herbert (Bayern München, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Pohjois-Euroopan liiga NEBL:
Fyllingen Lions-Mitteldeutscher 64-107
Perttu Blomgren (Mitteldeutscher): 4 pistettä, 3 levypalloa, 2 syöttöä
Ottelutilastot

Adrianmeren ABA-liiga:
Partizan-FMP 109-103 ja.
Miikka Muurinen (Partizan): 2 pistettä, 2 levypalloa, 1 riisto
Ottelutilastot

Partizan-Borac 85-74
Miikka Muurinen (Partizan): 4 pstettä, 6 levypalloa, 2 riistoa
Ottelutilastot

ABA2-liiga:
Vrsac-Siroki 86-112
Daniel Dolenc (Siroki): 9 pistettä, 4 levypalloa, 1 syöttö, 3 riistoa, 1 torjunta
Ottelutilastot

Bosnia ja Hertsegovinan liiga:
Siroki-Donji Vakuf 81-78
Daniel Dolenc (Siroki): 3 pistettä, 4 levypalloa, 1 syöttö, 1 riiisto, 1 torjunta
Ottelutilastot

Kreikan liiga:
Karditsa-Kolossos 75-73
Alexander Madsen (Karditsa): 14 pistettä, 3 levypalloa, 1 syöttö, 1 riisto, 3 torjuntaa
Ottelutilastot

Slovakian liiga:
Svit-Patrioti Levice 80-81
Aatu Kivimäki (Levice): 9 pistettä, 2 levypalloa, 5 syöttöä, 3 riistoa
Ottelutilastot

Nitra Blue Wings-Patrioti Levice 75-91
Aatu Kivimäki (Levice): 8 pistettä, 2 levypalloa, 2 syöttöä
Ottelutilastot

Kosice Wolves-Komarno 92-88
Pieti Poikola (Kosice, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Tshekin liiga:
Nymburk-USK Praha 113-67
Touko Tainamo (Praha): 13 pistettä, 10 levypalloa, 1 syöttö, 2 riistoa
Ottelutilastot

USK Praha-Opava 77-107
Touko Tainamo (Praha): 16 pistettä, 2 levypalloa
Ottelutilastot

Unkarin liiga:
Kecskemet-Pesc 77-72
Ilari Seppälä (Kecskemet): 18 pistettä, 3 levypalloa, 6 syöttöä
Okko Järvi (Kecskemet): 16 pistettä, 6 levypalloa, 1 syöttö
Ottelutilastot

Viron ja Latvian liiga:
Pärnu-Kalev/Cramo 78-86
Severi Kaukiainen (Kalev/Cramo): 20 pistettä, kolme levypalloa, 7 syöttöä
Ottelutilastot

Belgian ja Alankomaiden liiga:
Okapi Aalst-Landstede Hammers 81-95
Erik Sajantila (Landstede): 14 pistettä, 2 levypalloa, 2 syöttöä, 1 riisto
Ottelutilastot

Islannin liiga:
IA-Alftanes 76-74
Shawn Hopkins (Alftanes): 9 pistettä, 4 levypalloa
Ottelutilastot

Japanin B-league:
Jokohama-Ibaraki 80-75
Lassi Tuovi (Jokohama, päävalmentaja)
Jukka Toijala (Jokohama, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Jokohama-Ibaraki 81-69
Lassi Tuovi (Jokohama, päävalmentaja)
Jukka Toijala (Jokohama, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Australian NLB:
New Zealand Breakers-Brisbane Bullets 83-84
Petteri Koponen (NZ Breakers, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Puolan liiga:
Trefl Sopot-Gornik 84-77
Mikko Larkas (Sopot, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Liettuan liiga:
Rytas Vilna-Siauliai 94-79
Vesa Vertio (Rytas, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Henkilöt

 
15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

29.9.2025 11:33 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki riemuitsi Mestarien liigan lohkopaikasta – ”Hulluin peli missä olen ollut osallisena”

Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.

27.6.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenin kauteen mahtui haasteita – ”Oli kaikennäköistä”

Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.

26.6.2025 17:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni näki kauden aikana kolme erilaista koripallomaata

Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.

25.6.2025 14:24 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtosella vahva kausi putoamisesta huolimatta – ”Pystyin pelaamaan hyvällä tasolla"

Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

19.5.2025 23:09 Suomalaiset ulkomailla

Remu Raitanen pääsi tutustumaan Slovakian ja Islannin koripalloon kauden aikana

Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.

22.4.2025 22:34 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua laittaa hyvän kiertämään – ”Mahdollisuus antaa vähän takaisin”

Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.

7.4.2025 16:30 Suomalaiset ulkomailla

Jukka Toijala raivaa tietä Lassi Tuovin kanssa Japanissa – ”Kaipasin päivittäistä valmennustyötä”

Jukka Toijala vastasi myöntävästi Lassi Tuovin kutsuun liittyä hänen apuvalmentajakseen Japanin B-leaguessa pelaavaan Yokohama B-Corsairsiin. Toijala on nauttinut täysin siemauksin uudesta haasteesta ja kulttuurista.

31.3.2025 19:35 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki valmiina kevään ratkaisuotteluihin – ”Parhaat pelit edessä”

Slovakian liigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikolla ja Aatu Kivimäen Patrioti Levice nappasi itselleen runkosarjan voiton. Kivimäki lähtee luottavaisin mielin mestaruusjahtiin.

Näytä lisää vastaavia