Naisten Korisliiga-ennakko 1/3: Catz, Pyrintö ja Veto hamuavat pudotuspelipaikkaa

28.9.2021 12:30 2000-luvun kestomenestyjä Catz lähtee kauteen uuden äärellä, kun Petri Joukainen otti päävalmentajavastuun Lappeenrannassa. Tampereen Pyrinnön ja Vimpelin Vedon tavoitteena on pelata keväällä pudotuspelejä.

Elena Melto palasi kotiin Catziin täksi kaudeksi, jonka riveissä hän on voittanut 6 Suomen mestaruutta, 6 hopeaa ja yhden pronssin. Kuva: Ville Vuorinen

Lappeenrannassa käynnissä uudelleenrakennus, tähtäin pudotuspeleissä

Lappeenrannan Catz on uuden edessä. Joukkuetta pitkään valmentanut Mika Haakana siirtyi sivuun päävalmentajan paikalta. Penkin päähän joukkueeseen tuli tälle kaudelle Petri Joukainen. Päävalmentapesti on hänelle ensimmäinen, mutta aiemmin hän on toiminut apuvalmentajana Peli-Karhuissa. Mukanaan hän on tuonut myös uusia juttuja.

- Olen pyrkinyt tuomaan rohkeutta, uskallusta ja iloa pelaamiseen. Meillä on paljon nuoria pelaajia, joiden odotan nousevan vastuunkantajiksi tulevalla kaudella, Joukainen sanoo.

Harjoituskaudella joukkue on keskittynyt perusasioihin eikä poissaoloiltakaan ole vältytty.

- Olemme tutustuneet toisiimme ja sementoineet perusteita pelille. Tälläkin hetkellä meillä on pari poissaoloa, mutta olemme silti hyvässä vauhdissa, Joukainen kertaa.

Viime kauden joukkueesta Roosa Kosonen siirtyi Forssaan ja Veera Pirttinen ulkomaille. Taru Timo ja Tuulia Anttonen (os.Timo) siirtyivät myös pois Lappeenrannasta. Lisäksi viime kauden amerikkalaispelaajat eivät jatka seurassa.

Kokemusta joukkueeseen tuovat Peli-Karhuista takaisin kotiin palannut Elena Melto ja kasvattajaseuraansa paluun tekevä Lotta Hämäläinen. Joukkue lähtee kauteen yhden ulkomaalaispelaajan voimin, kun Seairra Barret pukee Catz paidan päälle.

Joukaisen mukaan parketeilla tullaan tällä kaudella näkemään aktiviinen, vauhdikas ja yhteen hiileen puhaltava joukkue. Tavoitteetkin ovat selvillä.

- Meillä on käynnissä uudelleenrakennus ja haluamme mahdollistaa uusien tähtien syttymisen. Tulostavoitteena ovat pudotuspelit.

- Hämäläinen tullaan näkemään isossa roolissa pelinjohtajana. Sara Behm ja Mari Kihlström ovat läpimurron kynnyksellä. Melto on edelleen huikea ja Barret on todella urheilullinen pelaaja, Joukainen päättää.

Catz 21-22 pähkinänkuoressa


Pyrinnöllä tavoitteena pudotuspelit

Tampereen Pyrintö nousi viime kaudeksi Naisten Korisliigan. Perinteikäs seura maksoi vielä viime kaudella oppirahoja ja jäi sarjassa viimeiseksi. Suunta on kuitenkin ylöspäin. Penkin päässä jatkaa seuralegenda Antti Nikkilä, joka aloittaa ensimmäisen kokonaisen kautensa päävalmentajana.

Edelliseen kauteen verrattuna joukkueen kokoonpano on muuttunut selvästi. Nikkilän mukaan se tulee näkymään tällä kaudella peleissä.

- Meillä on tällä kaudella kohtuullisen kookas joukkue. Sitä haluamme tällä kaudella hyödyntää.

Tulijoiden puolella on kotimaisista nimistä Taru Timo, joka siirtyy joukkueeseen Lappeenrannasta ja Roosa Lehti, joka siirtyy ToPo:sta. Joukkueessa nähdään tällä kaudella myös kaksi amerikkalaista isoissa rooleissa, kun Whisper Fisher ja Maya Brewer tekivät sopimukset Pyrintöön. Edellä mainittujen pelaajien lisäksi Pyrintö on nostanut kokoonpanoon omia junioreita.

Tamperelaisryhmässä on päällä hyvä henki ja se tulee Nikkilän mukaan näkymään kentällä energisenä ja iloisena pelinä.

- Tavoitteena meillä on se, että jokainen antaa parhaansa jokaisessa pelissä koko pelin ajan. Tulostavoitteena pudotuspelit tuntuvat realistisena.

Jokainen joukkueen pelaaja on yllättänyt valmennuksen positiivisesti kauden alla. Muutama nimi nousee kuitenkin esiin.

- Fisheriltä voidaan kauden aikana nähdä näyttäviä torjuntoja. Brewer ja Anni Jämsä ovat todella taitavia pelaajia omilla pelipaikoillaan, Nikkilä päättää.

Tampereen Pyrintö 21-22 pähkinänkuoressa


Vimpelin Vedolla tähtäin pudotuspeleissä

Vimpelin Vedon kotimainen runko pysyi hyvin kasassa viime kaudelta. Täksi kaudeksi kaikki ulkomaalaispelaajat kuitenkin vaihtuivat. Penkin päässä jatkaa Jukka-Pekka Kujala. Kauteen valmistautuminen pääsi joukkueen osalta alkamaan hieman tavallista myöhemmin.

- Ulkomaalaispelaajat tulivat tänä vuonna hieman normaalia myöhemmin Suomeen. Sen takia valmistautumisaika on ollut hieman lyhyempi, Kujala kertoo.

Uusina pelaajina joukkueessa nähdään Shaylen Burnett, Anastasija Podunavac ja Kym Royster. Ulkomaalaispelaajat ovat menestyksen kannalta isossa roolissa. Erityisesti Burnettia kannattaa pitää silmällä.

- Burnett on viihdyttävä ja monipuolinen pelaaja. Häntä kannattaa tulla seuraamaan, Kujala sanoo.

ViVe lähtee kehittämään peliä viime kaudesta. Viime kaudella joukkue ylsi pudotuspeleihin.

- Tavoite on edetä tälläkin kaudella pudotuspeleihin. Pyritään parantamaan peliä viime kaudesta. Voidaan kauden aikana tarjota yllätyksiä, Kujala päättää.

Vimpelin Veto 21-22 pähkinänkuoressa

Naisten Korisliiga käynnistyy 1.10., kun avausottelussa HBA kohtaa Espoo Basket Teamin. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua. Kaikki naisten Korisliigan ottelut ovat katsovissa maksullisen Ruutu+-palvelun kautta. 

 
23.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Honka paransi, mutta Peli-Karhut eteni välieriin

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.

21.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa välierien kynnyksellä – ToPo ja Pyrintö tasatilanteessa

Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.

20.3.2026 21:07 Naisten Korisliiga

HBA voiton päässä välieristä

HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.

18.3.2026 20:57 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja HBA onnistuivat ryöstöissä – PeKa ja Pyrintö aloittivat kotivoitoilla

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.

18.3.2026 09:44 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 2/2: Tulevaisuuden nimet esillä HBA:n ja EBT:n sarjassa – BC Nokia kohtaa hyökkäysvoimaisen Vedon

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.

17.3.2026 12:26 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 1/2: Pyrintö saa vastaansa otteitaan parantaneen ToPon - Honka haastaa runkosarjan ykkösen

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

14.3.2026 20:32 Naisten Korisliiga

PeKa nappasi runkosarjan voiton – Pyrintö toinen, ViVe kolmas

Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.

11.3.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Pyrinnölle tärkeä voitto – runkosarjan voitto ratkeaa lauantaina

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.

7.3.2026 20:37 Naisten Korisliiga

Vimpelille kotivoitto ja kärkipaikka - EBT:lle revanssi ToPosta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.

6.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

Pyrintö pysyi mukana runkosarjan voittokamppailussa - BC Nokialle vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.

Näytä lisää vastaavia