12.10.2019 20:36 Vilpas ja Kataja eivät antaneet vieraiden sarjapisteillä juhlia.

Bojan Sarcevic oli Lapualla suorastaan tulessa. Kuva: Ville Vuorinen
Kauhajoen Karhu Basket palasi voittojen pariin, kun Lapuan Kobrat kaatui kotiparketillaan koriluvuin 81–96 (45–44). Voitto Pohjanmaan derbystä oli hallitsevalle mestarille erityisen maukas, sillä Karhu Basketilla oli allaan kaksi tappiota.
– Kyllähän voitto Lapualla aina maistuu. Toivottavasti tällä on nyt kuitattu kaksi vähän yllättävääkin kotitappiota, 17 pistettä tulittanut Okko Järvi toivoi.
Kobrat aloitti ottelun terävästi seitsemällä nopealla pisteellä. Kauhajokelaisjoukkueen päävalmentaja Janne Koskimies ottikin aikalisän jo alle kahden minuutin pelaamisen jälkeen. Aikalisän jälkeen oranssipaidat olivat jo paremmin valmiina paikallispelin vaatimustasoon.
Toinen puoliaika alkoi Kobrien pisteen johtoasemassa. Jälkimmäisen puoliskon hahmo oli Karhu Basketin kapteeni Bojan Sarcevic (26/6/7s), joka tulitti kaaren takaa kolmosia vailla minkäänlaista epäröintiä.
Sarcevic kasasi tilastosarakkeeseensa 26 pistettä vain yhdeksällä heitolla. Sarcevicin seitsemästä kolmosesta upposi kuusi. Muutoinkin oranssipaidat osuivat kaaren takaa esimerkillisesti: 15/29.
– Meidän keskittyminen oli tänään hyvää ja pistettiin palloa sisään hyvillä prosenteilla, Sarcevic kiitteli.
Sarcevicin ja Järven (17/5) lisäksi yksi ratkaisuhahmo oli levypalloissa kunnostautunut Evan Yates (9/12/4s).
– Paikallispeli toi lisää sytytystä joukkueelle. Meidän terävyys puolustuspäässä ei vieläkään ollut parasta mahdollista, mutta Kobrien heittopeli ei tänään sujunut. Paremmalla heittopelillä heidän olisi kyllä ollut mahdollisuus tehdä se 100 pistettä, Koskimies pohti.
Kobrien ykkönen oli jälleen Jordan Capps (29/7/3s). Julien Lewis (16/4/7s) pelasi myös kotijoukkueesta pirteästi.
– Iso tasonnosto Ura-pelistä ja nyt näytettiin taas koripallojoukkueelta. Toisella jaksolla meillä oli ehkä parasta puolustusta tällä kaudella. Heittopeli oli tänään huonoa, mutta Karhu toisaalta puolusti palloscreenit hyvin, Kobrien käskyttäjä Ville Turja mietti.
Kobrien kausi jatkuu tiistaina kotisalissa BC Nokiaa vastaan. Karhu Basket puolestaan matkaa keskiviikkona Saloon.
Joensuun Kataja Basket kaatoi vakuuttavasti Tampereen Pyrinnön LähiTapiola Areenalla 88–73 (46–45). Voitto oli kauden toinen Katajalle neljästä ottelusta.
– Saimme toisella puolikkaalla puolustuksen toimimaan kovien yksilösuoritusten avulla. Meillä hyvä viikko tuloksellisesti ja pelillisesti. Nyt kun saamme vielä Omar Calhounin ajettua sisään joukkueeseen, niin hyvältä näyttää, Katajan päävalmentaja Juha Sten hehkutti.
Katajan paras pistetehtailija oli Brandon Walters (20/6). Takamies Jarred Ogungbemi-Jackson (12/11/5s) täytti roolinsa monipuolisesti. Vaihtopenkiltä Matias Ojala (15/3) toi tarvittavia tehoja.
Pyrinnölle tappio oli kauden toinen. Ray Nixon (17/9) ja BJ Raymond (16/4) olivat joukkueensa parhaat tilastojen valossa.
– Rankka peli meiltä tänään. Meillä on palaset olla hyvä joukkue, mutta tänään emme pystyneet saamaan sitä esille, Pyrinnön laituri Nixon harmitteli.
Kataja jatkaa kotikentällään jo maanantaina Korihaita vastaan. Pyrintö isännöi keskiviikkona Lahti Basketballia.
Korisliigan ainoa tappioton joukkue, Salon Vilpas, ei suostunut lauantainakaan taipumaan kotisalissaan. Lahti Basketball kaatui Vilppaan vahvan päätösneljänneksen turvin 89–84 (31–41).
Lahtelaisvieraat olivat ottelussa pitkään niskan päällä. Lahti vei toisen jakson peräti 23–6. Vilpas nousi voittoon toisen puoliajan vahvalla pelaamisella. Etenkin Riku Laine (17/6/3r) toi Vilppaalle valtavan määrän energiaa. 16 minuutissa Laine kokosi Korisliiga-uransa ennätyspisteet: 17.
– Eka puoliajalla ei ollut kivaa oikein kenelläkään, mutta toisella oli aika hauskaa. Lähdettiin löysästi peliin ja Lahti käytti sen hyväksi. Toisella saatiin energiat ylös ja oli hyvä fiilis pelata. Itsellä tuntui, että mitä vaan pistää ilmaan, se menee sisään, Laine hymyili.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Illan hahmo ja joukkueen sytyttäjä tänään @Brickster23 🔥🔥
— Vilpas (@salonvilpas) October 12, 2019
Riksa kirjaa Korisliiga -uran ennätyspisteet 17p ja napsii samalla 6 levypalloa 💪🏽
Rikun kummiyritys @Pihlajalinna #korisliiga #manofthematch #vilpasvikings pic.twitter.com/A7RbPSC5xO
Laineen tapaan DJ Laster (17/4) takoi Vilppaalle 17 pistettä. Lahden paras oli Courtney Stockard (28/7). Myös Vesa Mäkäläinen (15/4) jatkoi vahvaa syksyään.
– Onnittelut Salolle ja Rikulle piste-ennätyksestä. Johdettiin 16 pisteellä ja sitten kaveri sai momentumin päälle. Kammettiin vielä itsemme peliin mukaan, mutta lopussa meni liikaa pomputtamiseksi ja tehtiin omia juttuja. Päästettiin Vilpas juoksemaan ja siinä he ovat parhaimmillaan. Parannettiin kuitenkin selvästi Seagulls-pelistä, Lahden pelintekijä Tuomas Hirvonen (13/6/6s) korosti.
Vilpas saa keskiviikkona vieraakseen Karhu Basketin. Lahti vierailee samaan aikaan Tampereella.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.