14.11.2024 12:39 Mikael Jantusen hurmoksellinen syyskausi Paris Basketballissa sai jatkoa keskiviikkoiltana, kun pariisilaisjoukkue nujersi Euroliigan kärkisijalla viihtyneen Zalgiris Kaunasin kotonaan pistein 83–77. Eurocupissa Sasu Salin kunnostautui monilla osa-alueilla, kun Cluj-Napoca nujersi kotonaan liettualaisen Panevezysin.

Micke Jantunen jatkaa urotekojaan Euroliigassa. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
Pariisissa Zalgiris Kaunas kohosi 13 pisteen takaa kuuden pisteen päähän, kun ottelua oli pelaamatta puolitoista minuuttia. Liettualaisten loppukirin tukahdutti lopulta Susijengin oma Mikael Jantunen, jonka kolmen pisteen heitto takasi Paris Basketballille riittävän selkänojan varmistaa voitto.
Jantunen pelasi joukkueen toiseksi korkeimman minuuttimäärän, 28 minuuttia, ja keräsi joukkueelleen kuuden pisteen, neljän levypallon ja neljän syötön saaliin. T.J. Shorts oli pariisilaisten ykköstykki 21 pisteellä ja kuudella syötöllä.
Voitto oli Paris Basketballille jo viides perättäinen. Joukkue jatkaa Euroliigan 5. sijalla Zalgirisin tiputtua kuudenneksi.
Susijengin kapteeni Sasu Salin pääsi puolestaan irti Eurocupissa, jossa Cluj-Napoca päihitti liettualaisen Panevezysin kotonaan 100-93.
Cluj-Napoca johti vielä päätösjakson puolenvälin lähestyessä yli kahdellakymmenellä pisteellä, mutta oli menettää voittonsa loppuhetkien hermoiluun. Panevezys kiri 94-90:aan minuutti ennen loppua, mutta Cluj-Napoca onnistui kahdesti kakkosessa peräkkäin ja varmisti voittonsa.
Sasu Salin osui kolmesti kolmoskaaren takaa ja keräsi romanialaisille 14 pistettä. Salinille merkittiin myös kaksi levypalloa, neljä syöttöä ja kolme riistoa. Zavier Simpson oli Cluj-Napocan ykkönen 32 pisteellä ja viidellä syötöllä.
Cluj-Napoca kohosi voitollaan Eurocupin B-lohkon neljännelle sijalle. Joukkue on voittanut kahdeksasta ottelustaan neljä.
Elias Valtonen teki paluun pelikentille loukkaantumisen jälkeen viikonloppuna. Edon Maxhuni oli jälleen kuumana Ranskassa ja Olivier Nkamhoua nosti Varesen pudotuspelipaikalle Italiassa.
Miikka Muurisesta tuli kolmas suomalaispelaaja kautta aikain maailman parhaiden lukioikäisten koripalloilijoiden vuosittaisessa Nike Hoop Summit -tähdistöottelussa. Susijengin suurlupaus Muurinen keräsi 10 pistettä ja nautiskeli neljä donkkia, kun hänen edustamansa muun maailman tähdistöjoukkue hävisi Yhdysvalloille jatkoajalla 100–102 (43–43, 89–89).
Touko Tainamo suuntasi neljän yliopistovuoden jälkeen täksi kaudeksi Euroopan ammattilaiskentille tehdessään sopimuksen tshekkiläisen USK Prahan kanssa. Tainamo on nauttinut suurta vastuuta kauden aikana.
Vuoden 2025 EM-kisojen Rising Star -pelaajana palkittu Susijengin nuori lupaus Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, on valittu maailman parhaiden high school -ikäisten pelaajien vuosittaiseen tähdistöotteluun, Nike Hoop Summitiin. Ottelu järjestetään Yhdysvalloissa, Oregonin Portlandissa lauantaina 11. huhtikuuta.
Severi Kaukiainen kunnostautui Viron-Latvian-liigan ratkaisevassa kolmannessa puolivälieräottelussa jatkoajalla ja johdatti Anton Mirolybovin valmentaman suurseura BC Kalev/Cramon 102-100 (87-87, 47-47)-voitolla mitalipeleihin ohi hallitsevan hopeamitalisti Riga Zellin.
Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.
Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.
Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.
Seurasimme Lauri Markkasta parin intensiivisen päivän ajan Salt Lake Cityssa. Mitä tapahtuu, kun NBA-superstara kohdataan hänen omalla kotikentällään?
Jo muutaman kesän Susijengin vakionimiin ja EM-nelonen Andre Gustavson, 26, joutui odottamaan aina joulukuulle saakka ennen kuin ovet ulkomaille avautuivat. Lopulta seuraksi tuli Belgian mahtiseura Oostende.