Tomi Lommi ei koe KTP:ssä tarvetta hitaalle etenemiselle – ”Meillä on kaikki avaimet kamppailla suoraan mestaruudesta”

29.9.2023 09:00 Kotkalainen KTP-Basket lähtee kauteen mitalipelejä tavoitellen. Seura on saanut riveihinsä tervetulleen paluumuuttajan, sillä oma kasvatti Tomi Lommi pukee vihervalkoisen paidan ensi kertaa sitten juniorivuosien.

Miesten Korisliiga-kausi käynnistyy lauantaina, eikä Tomi Lommi ainakaan peittele intoaan. Hän on pukenut ylleen kasvattajajoukkueensa KTP-Basketin paidan ensimmäistä kertaa sitten junioriaikojen ja lähtee tavoittelemaan Kotkassa uutta menestystä.

– Tuntuu todella hyvältä palata areenalle, jossa olen viettänyt aika ison lapsuudestani ja nuoruudestani. En ole näissä väreissä vain päässyt aiemmin Korisliiga-tasolla pelaamaan, joten nyt on piristävää päästä kokemaan sekin tällä tavalla niin sanotusti aikuisena.

Täysin kirjaimellisesti ei silti voida puhua ensimmäisistä peliminuuteista KTP:n Korisliiga-joukkueessa. Lommille nimittäin merkittiin neljä minuuttia ja yksi levypallo kaudella 2015–16, kun testasi parkettia edustusjoukkueessa, mutta ensimmäiset kokonaiset kaudet edustuksessa tulivat vasta muutamaa vuotta myöhemmin Kouvoissa ja Katajassa, joista jälkimmäisessä takamies nostettiin jopa kapteeniksi asti.

Mutta koska taukoa KTP-vuosien välissä on ollut peräti seitsemän vuotta, 26-vuotias Lommi on nykyisin melko erilainen pelaaja.

– Sen jälkeen, kun Kotkasta lähdin 19-vuotiaana, on ehtinyt karttua kokemusta paljonkin. Iän myötä olen oppinut monelta eri valmentajalta, päässyt työskentelemään monessa kaupungissa ja kokeillut montaa eri pelitapaa. Nykyään tuon joukkueeseeni ensisijaisesti kolmen pisteen heittouhkaa ja tietynlaista kokemuksen tuomaa viisautta.

KTP-Basket on voittanut Korisliigassa mitalin viimeksi vuonna 2019, kun seuran näppeihin tarttui pronssia. Minkäänlaisesta romahduksesta ei sen jälkeen voida missään nimessä puhua, mutta menestys on ollut epätasaisempaa.

Lommi painottaakin nyt uudessa tilanteessa, että hyvän alun saaminen kauteen on joukkueelle aina äärimmäisen tärkeää.

– Sellainen saavutetaan hyvällä puolustuksella ja sillä, että pidetään hyökkäyksessä maltti. On tarkoitus toteuttaa niitä asioita, joita on sovittu ja harjoiteltu, eikä lähteä yksin yrittämään sankaripelaamista. Mutta sen perusteella, mitä nyt on päästy tekemään, voin luvata koko joukkueen osalta nopeaa ja aggressiivista pelityyliä.

Ovi ei ole Kotkassa käynyt kovinkaan tiuhaan. Kokoonpanossa on tapahtunut vain pieniä muutoksia kotimaisen rungon osalta. Lommin lisäksi seuraan liittyi kesätauon aikana Miikka Marttinen, joka saapui kestomenestyjä Kauhajoelta. Vanhoja tuttuja KTP-paidassa puolestaan ovat Vili Nyman, Juho-Matti Henttonen, Joonas Timonen ja joukkueen kapteeni Topias Kuukkanen.

Tuleva kausi on Lommille viides Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen
Kirjoita kuvateksti tähän

Lommilla on kuitenkin tunne, että tiettyjä merkittäviä asioita tulee pelitavassa muuttumaan.

– Nyt nähdään mahdollisesti puolustusorientoituneempi ja yhtenäisempi ryhmä kuin monina viime vuosista. On tarkoituksena palauttaa KTP muutaman vuoden tauon jälkeen takaisin sinne, minne se kuuluukin, eli mitalipeleihin. Nyt ei ole tarvetta hitaalle etenemiselle, koska meillä on kaikki avaimet kamppailla suoraan mestaruudesta.

KTP-Basket 23-24 pähkinänkuoressa

Henkilöt

 
18.11.2023 20:41 Korisliiga

Korihait juhlisti vanhoja mestareita voitolla – Kobrat vei derbyn nimiinsä

Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Seagulls, BC Nokia, Kobrat ja Korihait.

17.11.2023 21:00 Korisliiga

KTP vaisun alun jälkeen 24 pisteen voittoon – Pyrintö jumiutunut sarjataulukon pohjalle

Korisliiga-illan ainoa ottelu päättyi KTP-Basketin kotivoittoon.

15.11.2023 21:48 FIBA Europe Cup

Kauhajoki taipui loppuhetkillä Bundesliiga-joukkue Rostockille – Kataja ei onnistunut nappaamaan avausvoittoaan

Suomalaisjoukkueet pelasivat keskiviikkona FIBA Europe Cupin alkulohkojen viidennet ottelut. Ilta ei kasvattanut suomalaisjoukkueiden voittosarakkeita.

15.11.2023 20:41 Korisliiga

Teemu Suokkaan tehoilta johti Vilppaan voittoon

Salon Vilpas haki vierasvoiton Loimaalta. Teemu Suokas pommitti kaukaa ja jakoi ahkerasti syöttöjä.

14.11.2023 13:51 Pääjuttu

Jussi Laakso Saksan Bundesliigan Crailsheimin päävalmentajaksi

Korisliigan hallitseva vuoden valmentaja, viime keväänä Helsinki Seagullsin Suomen mestariksi valmentanut riihimäkeläislähtöinen Jussi Laakso, 47, on allekirjoittanut loppukauden kestävän päävalmentajasopimuksen Saksan Bundesliigaa pelaavan Crailsheim Merlinsin kanssa. Sopimus on Laakson ensimmäinen valmentajapesti Suomen ulkopuolella.

11.11.2023 20:13 Korisliiga

Fortsonilla ja Palmilla jyvä kohdallaan – alkukaudesta yskähdellyt Kauhajoki miltei 50 pisteen voittoon

Miesten Korisliigan otteluvoitot menivät tänään Kauhajoelle, Helsinki Seagullsille ja Kataja Basketille.

10.11.2023 22:30 Korisliiga

Both Gachin triplatupla johti Nokian voittoon – Korihait kaatoi KTP:n

BC Nokia ja Korihait saivat sarjapisteitä miesten Korisliigassa.

9.11.2023 12:00 Korisliiga

Lokakuun pelaaja Erik Sajantila: ”Joutuu kysymään itseltään, miten voisi auttaa joukkuetta enemmän”

Lahti Basketballin vaikeasta kaudenalusta huolimatta seuran riveistä on erottunut yllättäen tähdeksi syttynyt 22-vuotias Erik Sajantila. Hänet palkittiin lokakuun 2023 parhaana pelaajana.

8.11.2023 21:25 FIBA Europe Cup

Katajalle ja Kauhajoelle kirvelevät tappiot eurokentillä

Suomalaisjoukkueet taipuivat niukasti keskiviikkona FIBA Europe Cupin alkulohkovaiheen otteluissa. Kataja Basket hävisi kotikentällään lohkon kärkijoukkue Legia Varsovalle 85–89, kun taas Kauhajoki taipui jatkoajan jälkeen Jonavalle CBetille 94–98.

8.11.2023 21:15 Korisliiga

Kobrille sarjapisteet Tampereelta – "Kokonaisuudessaan kautemme paras vieraspeli"

Kobrat kävi nappaamassa vierasvoiton Tampereen Pyrinnöstä.

5.11.2023 20:16 Pääjuttu

Bisons yllätti Kauhajoen – Kataja Korihaita vahvempi

Miesten Korisliigan sarjapisteet keräsivät tänään Bisons Loimaa ja Kataja Basket.

4.11.2023 19:17 Korisliiga

KTP vierasvoittoon Lapualla – Roydell Brown jatkoi vahvoja otteitaan

Kobrat taipui kotonaan KTP-Basketille 79–83.

3.11.2023 20:32 Pääjuttu

Seagulls siirtyi sarjajohtoon kuudennella voitollaan – Kouvot kotonaan Vilpasta vahvempi

Miesten Korisliigassa päivitettiin taas kärkikolmikkoa, kun sarjapisteet illan otteluista saivat Helsinki Seagulls ja Kouvot.

2.11.2023 15:25 Korisliiga

Lahti Basketballin Erik Sajantila Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja

Korisliiga-kauden 2023–24 ensimmäiseksi kuukauden pelaajaksi on valittu huimaa jälkeä tehnyt Lahti Basketballin Erik Sajantila.

1.11.2023 21:45 FIBA Europe Cup

Kauhajoki haki maukkaan vierasvoiton lohkoykkösen vieraana Kyproksella

Kahdella tappiolla FIBA Europe Cup -kautensa aloittanut Kauhajoki kohtasi kyproslaisen Petrolina AEK:n, joka oli edennyt kilpailussa voitosta voittoon. Kauhajoki nappasi kauden avausvoiton eurokentillä vahvan lopun myötä lukemin 66–75 (33–31).

1.11.2023 20:38 Pääjuttu

Lahti nousi kotivoittoon erikoisen ottelun jälkeen – uusi vahvistus heti avainroolissa

Lahti Basketball taivutti Tampereen Pyrinnön 93–89 hurjasti ailahdelleen kamppailun päätteeksi.

31.10.2023 22:40 FIBA Europe Cup

Levicen ja Severi Kaukiaisen puolustus tylsytti Katajan: "Oli hienoa pelata hyviä ystäviä vastaan"

Kataja Basket metsästi tiistaina avausvoittoaan FIBA Europe Cupin lohkovaiheessa Slovakiassa Patrioti Levicen vieraana. Kotijoukkueen vahva puolustuspelaaminen Severi Kaukiaisen johdolla oli myrkkyä Katajalle, kun isännät ottivat 68–55 (36–34) -voiton.

28.10.2023 20:19 Pääjuttu

Pyrintö avasi viimein voittotilinsä – Seagulls vei titaanien taiston

Korisliigassa voittoja ottivat Tampereen Pyrintö, Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas. Salossa nähtiin samalla myös juhlaseremonia.

27.10.2023 20:48 Korisliiga

KTP taivutti Lahden kalkkiviivoilla – Nyman ja Sajantila ottelun pistekuninkaat

KTP-Basket ja Kobrat kartuttivat sarjapistetilejään.

25.10.2023 22:09 FIBA Europe Cup

Kauhajoki ja Kataja taipuivat eurokentillä

Suomalaisjoukkueet metsästivät avausvoittoaan keskiviikkona, kun FIBA Europe Cupissa pelattiin alkulohkon toiset ottelut. Kauhajoki taipui Saksassa Rostockin vieraana, Kataja puolestaan hävisi kotikentällään korin läheisyyttä hallinneelle CSM Oradealle.

Näytä lisää vastaavia