Seagullsin Edosomwanilla todellinen tehoilta voitossa – Lahden Clarke sai Damon Williamsin kiinni triplatuplissa

11.2.2023 20:04 Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kauhajoki ja Kataja Basket. Alemmassa jatkosarjassa pisteet keräsi BC Nokia.

Zena Edosomwan (#1) ja Okko Järvi (#14) olivat avainpelaajia Seagullsin voitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Helsinki Seagulls nappasi vierasvoiton matkallaan Kotkassa. KTP-Basket taipui vieraille luvuin 75–86.

Todellinen tehoilta nähtiin Seagullsin sentteriltä Zena Edosomwanilta, joka takoi taululle 21 pistettä, keräsi 16 levypalloa ja torjui peräti kuudesti. Edosomwanin tehokkuuslukema oli aivan kirkkaasti kentän korkein: tasan 40.

Vedossa oli myös joukkuetoveri Okko Järvi, joka pussitti 18 pistettä.

– Saimme nihkeän alun. Emme toteuttaneet omia juttujamme, ja Kotka pääsi pelaamaan vahvuuksillaan. Hyvin kuitenkin pidimme kontrollin, ja vaikka ajoittain hyökkäyksessä aloimme haparoida, silloin onneksi Kotkallakaan ei pudonnut. Lopussa emme pelanneet sovittuja pelejä eikä hyökkäyksistä syntynyt myöskään koreja. Valmentaja Jussi Laaksolta tuli palautekin siitä aika välittömästi, kommentoi Järvi.

KTP:n paras pistemies ottelussa oli Roydell Brown, joka merkkautti 19 pistettä ja yhdeksän levypalloa.

Ottelutilastot

Kauhajoen alku illan kotiottelussa ei puolestaan ollut nihkeä. Ei sen enempää ollut loppukaan. Isännät pitivät kiinni johdosta läpi koko ottelun ja taivuttivat Salon Vilppaan kirpein luvuin 101–60.

Pelin pistehirmu oli Kauhajoen Lee Skinner, joka upotti 15 pistettä, keräsi kuusi levypalloa ja otti kolme riistoa. Kuukauden Vahvin joukkuetoveri Severi Kaukiainen lisäsi pinoon 14 pistettä ja kahdeksan koriin johtavaa syöttöä.

Vilppaan korilinko oli Ira Lee 14 pisteellä ja 12 levypallolla.

Ottelutilastot

Kataja Basket puolusti onnistuneesti kotikenttäänsä luvuin 86–78. Vierasmatkalla käynyt Kouvot oli ison osan ottelusta johdossa, mutta isännät pääsivät viimeisellä neljänneksellä niskan päälle.

Katajan tilastokuningas oli Galin Smith 18 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Joukkuetovereista Thomas Tumba osui 16 pistettä ja Tuomas Hirvonen puolestaan esitteli monipuolisen rivin: 14 pistettä, kuusi levypalloa ja viisi syöttöä.

– Matsi oli tiukka ja vuoristoratamainen. Annoimme kaverille eteen, ja sitten otimme kiinni pariin otteeseen. Alkuun Kouvojen paikkapuolustuksen murtaminen tuotti meille vaikeuksia, vaikka siihen olimmekin hyvin valmistautuneet, totesi Hirvonen.

Kouvojen pistetykki oli 21 pistettä, viisi levypalloa ja neljä syöttöä kerännyt Joel Mäntynen.

Ottelutilastot

Alemmassa jatkosarjassa Nokialle voitto, mutta Clarkelle ennätys

Illan alemman jatkosarjan ottelussa ei meinattu löytää ratkaisua millään, kun kotijoukkue Lahti Basketball ja vieraileva BC Nokia kulkivat kohti maaliviivaa rinta rinnan. Lopussa kuitenkin Nokia pääsi nenänmitan edelle, ja Lahti kaatui 85–88.

Voitosta kiittäminen oli isoilta osin Nokian suomalaistakamiestä Niko Mattilaa, joka pussitti joukkueensa korkeimmat 25 pistettä.

Lahden peli nojasi jälleen pääosin Chris Clarkeen, joka keräsi tavaksi tulleen triplatuplan osumalla tällä kertaa 22 pistettä, nappaamalla 16 levypalloa ja jakamalla kymmenen syöttöä. Kyseessä oli siis ennätysilta, sillä Clarke otti pelissä Korisliiga-uransa kahdeksannen peräkkäisen triplatuplan ja sai samalla Damon Williamsin kiinni triplatuplien kokonaismäärässä. Kahdeksan triplatuplaa on miesten Korisliigan voimassa oleva uraennätys.

Ottelutilastot

 
9.6.2023 10:26 Susijengi

Mestaruus toi lisämotivaatiota Lassi Nikkariselle

ToPo Junioreiden kasvatti Lassi Nikkarinen, 26, sai kunnian tuoda Pantteri-patsaan Helsinkiin neljännesvuosisadan tauon jälkeen, kun Helsinki Seagulls peittosi Karhu Basketin Korisliigan finaaleissa. Tuoreen Suomen mestarin aloittava pelinrakentaja ja Korisliigan kotimaisen kaartin kärkinimi tähyää nyt seuraavaa kehityspaikkaa urallaan Susijengi-kesän merkeissä.

4.6.2023 09:59 Korisliiga

Mikael Laihonen siirtyy Puolaan

Viime kaudella BC Nokiaa Korisliigassa edustanut Raision Palloseuran kasvatti Mikael Laihonen, 29, siirtyy Puolaan. 202-senttisen ja viisi kautta Korisliigaa pelanneen Laihosen uusi työnantaja on Puolan divarin välieriin keväällä yltänyt perinteikäs Rosa Radom.

4.6.2023 09:39 Korisliiga

Syrjämäki ja Hollo jatkavat nousija-Bisonsissa

Miesten Divari A:n mestaruuden keväällä voittanut ja Korisliigaan vuoden tauon jälkeen palannut Bisons on solminut kaksi jatkosopimusta. Loimaalaisjoukkueen ensimmäiset pelaajakiinnitykset liigakauteen 2023-24 ovat sentteri Aapeli Syrjämäki ja oma kasvatti Eemeli Hollo.

2.6.2023 20:45 Pääjuttu

Severi Kaukiainen jatkaa Kauhajoella, Karhu Basketille sopimuksia

Päättyneellä kaudella niin Korisliigan arvokkaimpana pelaajana (MVP) kuin vuoden kuudentena pelaajanakin palkittu Severi Kaukiainen, 25, on solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen SM-hopeamitalisti Karhu Basketin kanssa. Karhu Basket julkisti samalla Joona Hakamaan ja Eero Innamaan jatkosopimukset sekä Eemi Luukkosen ja Oliver Kandénin saapumisen Kauhajoelle.

2.6.2023 10:39 Korisliiga

Lassi Nikkarinen jatkaa mestari-Seagullsissa, Gullsin valmennusjohtoon vahvistuksia

Hallitseva Korisliigan mestari Helsinki Seagulls on solminut kahden vuoden mittaisen jatkosopimuksen (2023–25) pelintekijänsä, ToPo Junioreiden kasvatin Lassi Nikkarisen kanssa. Seagullsin mestaruuden takuumiehiin kuulunut 26-vuotias Nikkarinen on edustanut helsinkiläisjoukkuetta kahden kauden ajan.

1.6.2023 12:32 Korisliiga

Korisliigan vuoden pelaajaksi valittu Severi Kaukiainen: ”Eiköhän tässä vaiheessa saa tuntea jo vähän ylpeyttä työstään”

Kauhajoki ei onnistunut lopulta mestaruutensa uusimisessa, mutta takamies Severi Kaukiainen näkee kaudessa monia onnistumisia. Hän itse sai palkintokaappiinsa yhtä aikaa tunnustuksen sekä vuoden pelaajana että vuoden kuudentena pelaajana.

1.6.2023 08:40 Korisliiga

Jussi Laakso ja Mika Haakana pokkasivat Vuoden valmentaja -palkinnot

Seagullsin mestarivalmentaja Jussi Laakso on Korisliigan vuoden valmentaja. Naisten Korisliigassa valinta osui Peli-Karhut mestaruuteen luotsanneeseen Mika Haakanaan.

31.5.2023 14:50 Naisten Korisliiga

Niemi ja Kanerva palkittiin korisliigojen kehittyneimpinä, Carroll ja Thomas Vuoden ulkomaalaispelaajat

Korihaiden Trey Niemi ja ToPon Meri Kanerva äänestettiin korisliigojen vuoden kehittyneimmiksi pelaajaksi. Seagullsin Jeffrey Carroll ja ToPon IImar’I Thomas puolestaan parhaat ulkomaalaispelaajat.

30.5.2023 14:25 Korisliiga

Blomgren ja Vehka-aho Vuoden puolustuspelaajat, Kaukiainen ja Kujala toivat penkiltä voimaa

Vilppaan Perttu Blomgren ja Peli-Karhujen Lotta Vehka-aho äänestettiin liigojen puolustuspelaajaksi. Parhaiksi kuudensiksi pelaajaksi puolestaan Kauhajoen Severi Kaukiainen ja ToPon Saana Kujala.

29.5.2023 15:07 Korisliiga

Ogun ja Tumba Vuoden tulokkaat, Selkee ja Kaminen Vuoden erotuomarit

Korisliigojen kapteenit ja päävalmentajat ovat äänestäneet vuosittaiset valinnat sarjojen vuoden parhaiksi. EBT:n Nicole Ogun ja Kataja Basketin Thomas Tumba äänestettiin Vuoden tulokkaiksi.

19.5.2023 10:40 Korisliiga

Mestarivalmentaja Jussi Laakso: ”Oli upeaa olla mukana tässä tarinassa - tämä vetää ihan sanattomaksi”

Kun Jussi Laakso otti kesällä 2019 vetovastuun Helsinki Seagullsista, odotukset pääkaupungissa nousivat. Nelivuotinen projekti huipentui tänä keväänä seurahistorian ensimmäiseen Suomen mestaruuteen.

17.5.2023 08:13 Korisliiga

Kiitollisuus, riemu, helpottuneisuus – Seagullsin sankareilla tunnetilojen roihu

Timo Heinosen ja Antti Kanervon pitkien pääsarjaurien ensimmäiset mestaruudet, Rene Rougeaun siirtymä Kauhajoelta Helsinkiin mestaruuden perässä, Lassi Nikkarisen kasvu kotikaupunkinsa ykkösjoukkueen johtajaksi – Helsinki Seagullsin mestaruuskausi 2022-23 tarjosi valtavan määrän tarinoita, joita tunnelmoida vielä vuosikymmenten päässä.

16.5.2023 21:50 Korisliiga

Helsinki Seagulls nappasi seurahistoriansa ensimmäisen Korisliiga-mestaruuden

Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen kuudes finaaliottelu päättyi lukuihin 91–66 ja Seagullsin mestaruuteen.

15.5.2023 17:08 Korisliiga

Henri Kantonen: “Meiltä löytyy tarvittavaa periksiantamattomuutta”

Helsinki Seagulls näytti Korisliigan viidennen finaalin neljännen jakson alussa liitelevän vastustamattomasti kohti mestaruutta Kauhajoen IKH Areenalla, mutta Henri Kantosen johtama Karhu Basket tuli rinnalle ja nipisti voiton. Kantosen ja Karhu Basketin teema tiistain kuudenteen finaaliotteluun on selvä: iso ryöstö.

13.5.2023 19:17 Korisliiga

Henri Kantonen nousi komeasti tilanteen tasalle – Kauhajoki pelasti nahkansa täpärästi

Kauhajoen ja Helsinki Seagullsin välinen viides finaaliottelu venyi jatkoajalle mutta päättyi isäntien voittoon.

12.5.2023 12:18 Korisliiga

Seagullsin Lassi Nikkarinen tunnetaan puolustustaidoistaan ja finaaleissa Kauhajokea vastaan taidoille on ollut käyttöä

Helsinki Seagulls johtaa miesten Korisliigan finaalisarjaa Kauhajokea vastaan 3–1. Puolustava pelinjohtaja Lassi Nikkarinen avaa ajatuksiaan niin aiemmista otteluista kuin tulevistakin.

11.5.2023 20:34 Korisliiga

Okko Järvi ratkaisi jännitysnäytelmän – Seagulls 3–1-johtoon

Helsinki Seagulls nosti sarjajohtonsa 3–1:een finaaleissa Kauhajokea vastaan.

10.5.2023 10:56 Korisliiga

Karhu Basketin Daniel Dolenc on nauttinut kovasta finaalisarjasta: ”Meidän on sallittu pelata kovaa”

Korisliigan finaalisarjassa kolmen ottelun jälkeen kuskin paikalla on Helsinki Seagulls, joka johtaa ottelusarjaa Kauhajokea vastaan 2–1. Kolmannessa finaalissa osat muuttuivat – ja nyt Kauhajoki yrittää jatkaa siitä, mihin joukkue maanantaina jäi.

8.5.2023 20:34 Korisliiga

Kauhajoki teki raivokkaan paluun ennätysyleisön edessä – Seagullsin sarjajohto kapeni 2–1:een

Takaa-ajoasemaan joutunut hallitseva mestari Kauhajoki kaatoi Helsinki Seagullsin luvuin 96–72.

8.5.2023 12:15 Korisliiga

Antero Lehto palaa Pyrintöön

Tampereen Pyrintö saa ensi kaudeksi kovan ja erityisen mieluisan paluumuuttajan, kun seuraikoni Antero Lehto palaa kasvattajaseuraansa 1+1-mallisella sopimuksella.

Näytä lisää vastaavia