8.4.2025 20:27 Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kalib Boone oli yksi Seagullsin onnistujia voitossa. Kuva: Samira Lee
Salon Vilpas yritti tasoittaa välieriä runkosarjavoittaja Helsinki Seagullsia vastaan mutta joutuikin lopulta 0–2-tappioasemaan. Salossa pelattu ottelu päättyi luvuin 84–97 (52–45).
Voimasuhteet ottelussa olivat todellista köydenvetoa. Seagulls voitti ensimmäisen jakson kymmenellä, mutta toisen neljännekset isännät pelasivat nimiinsä hurjin pistein 35–18. Se ei kuitenkaan estänyt lokkeja saamasta kuskinpaikkaa toisella puoliajalla takaisin.
Voittajien johtohahmoja pelissä olivat muiden muassa Kalib Boone (23 pistettä, kymmenen levypalloa ja viisi syöttöä) sekä 21 pistettä pussittanut Erik Sajantila.
– Pelasimme mielestäni ensimmäiset 15 minuuttia hyvin, mutta sitten Vilpas laittoi muutaman kovan heiton sisään. Ja muutaman helponkin. Puoliaikatauon jälkeen saimme puolustukseemme intensiteetin takaisin, ja olimme hyökkäyksessä aktiivisempia rautaa kohti, Sajantila kommentoi Ruudun haastattelussa.
Vilppaan pistehai pelissä oli Donovan Donaldson 17:llä. Lisäksi pelaajalle merkittiin kuusi syöttöä ja kaksi riistoa.
Joukkueet kohtaavat toisensa taas perjantaina 11. huhtikuuta.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.