13.1.2023 19:35 Seuralegenda Roope Mäkelä on allekirjoittanut sopimuksen jatkaakseen KTP:n päävalmentajan tehtävissä.

Ennen siirtymistään KTP:n valmentajaksi Roope Mäkelä valmensi Naisten Korisliigassa saman kaupungin Peli-Karhuja. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
KTP-Basketin tiedote kertoo, että seura ja päävalmentaja Roope Mäkelä ovat solmineet keskenään 1+1-vuotisen jatkosopimuksen. Mäkelä on valmentanut joukkuetta keväästä 2021 alkaen.
– Allekirjoitin jatkosopimuksen hyvillä fiiliksillä. Arvostan sitä, että seura oli kiinnostunut sopimuksen teosta jo tässä vaiheessa kuluvaa kautta, sillä tämän kauden juttujen lisäksi tässä rinnalla rakennetaan jo ensi kautta, Mäkelä kertoo samassa tiedotteessa.
KTP:n Korisliiga-joukkueella on kaksi ottelua runkosarjaa jäljellä kuluvan kauden osalta, ja seuralla on pisteiden valossa yhä mahdollisuus saada paikka ylemmässä jatkosarjassa. Tilanne ei kuitenkaan ole helppo, sillä KTP on voittanut edellisestä kuudesta ottelustaan vain yhden.
– Onhan se vähän ristiriitaista, että tässä vaiheessa sopimukseen päästään. Nyt ei ole analysointien paikka, vaan suurin työ keskittyy harjoittelemiseen ja pelaamiseen. Pyrimme laittamaan oman pelimme jälleen kuntoon. Usko kurssimme kääntämiseen on kova, Mäkelä toteaa.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.