René Rougeau jatkaa Seagullsissa

29.3.2023 10:01 Helsinki Seagulls ja René Rougeau, 37, ovat käyttäneet sopimuksessa olleen jatko-option, jonka myötä yhdysvaltalaislaituri nähdään joukkueen kokoonpanossa myös tulevalla Korisliiga-kaudella 2023-24.

Rougeau on toiminut tällä kaudella Seagullsin kapteenina. Kuva: Ville Vuorinen

198-senttiselle Rougeaulle tuleva kausi on jo hänelle viides Korisliigassa. Hänen palkintokaapistaan löytyy huikeat kolme SM-kultaa (2017-19, 2021-22), sekä tuoreimpana mitalina Seagullsissa voitettu Suomen Cupin hopeamitali. Joukkuesaavutusten lisäksi hänet valittiin kaudella 2018-19 Korisliigan vuoden ulkomaalaisvahvistukseksi. 

Kuluneella kaudella Rougeau on edustanut joukkuetta yhteensä 22 ottelussa kasaten 14,8 pistettä, 6,8 levypalloa, 3,7 syöttöä, 2,2 riistoa ja kaksi torjuntaa ottelua kohden. Rougeau valittiin Korisliigan kuukauden vahvimmaksi maaliskuussa.

- On ollut mahtavaa päästä jälleen pelaamaan ja aloittamaan uusi mestaruusjahti yhdessä tutun päävalmentajan Jussi Laakson kanssa. Olen erittäin kiitollinen Jussille ja Vesalle siitä, että he uskoivat minuun ja kykyyni kyetä johtamaan Seagulls-miehistöä jo ennen tämän kauden alkua ja että pystyn siihen myös tulevana Korisliiga-kautena.

Seagullsin tulevan kauden kokoonpano on jo tässä vaiheessa viiden pelaajan vahvuinen. Rougeaun lisäksi joukkue on kiinnittänyt kokoonpanoonsa Timo Heinosen, Okko Järven, Elias Leskisen ja Henri Mennanderin. 

Henkilöt

Asiat

 
30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 19:43 Korisliiga

Seagullsin Rougeaulle yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

Näytä lisää vastaavia