Pieti Poikola jatkaa Lahti Basketballin päävalmentajana

26.4.2022 09:11 Kaksi edelliskautta Lahti Basketballia luotsannut Pieti Poikola on solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen lahtelaisseuran kanssa.

Kolmesti vuoden valmentajaksi valittu Poikola on juhlinut Suomen mestaruutta päävalmentajana kolmesti. Kuva: Ville Vuorinen

Poikolan ensimmäinen sopimus oli malliltaan 2+2, joten nyt astuu voimaan sopimuksen optiovuodet. Päättyneellä kaudella joukkue sijoittui runkosarjassa kahdeksanneksi. Pudotuspeleissä Kauhajoki kaatoi lahtelaisjoukkueen suoraan kolmessa ottelussa.

- Kaksi kautta Lahdessa on ollut hienoa aikaa. Seura on huolehtinut erinomaisesti olosuhteista ja mahdollistanut laadukkaan harjoittelun. On ollut ilo seurata nuorten urheilijoiden kasvua hyvän päivittäisen tekemisen kautta. Olen nauttinut ajastani Lahdessa. Vastaan on tullut paljon haasteita. Se kuuluu urheiluun. Olennaista on se, miten vaikeuksiin reagoi. Varsinkin viime kaudella tein paljon virheitä ja jälkikäteen tekisin monta asiaa toisin. Menneeseen en pysty vaikuttamaan, mutta tehdyistä virheistä voi oppia ja toisaalta pitää vahvistaa sitä, mikä on tehty hyvin. Jotta pääsisimme seuraavalle tasolle, minun on pystyttävä uudistumaan. Se on positiivinen haaste ja lisää poltetta tulevaan. Seuraavat kaksi vuotta matkani jatkuu tähän osoitteeseen. Odotan todella innolla tulevaa meidän hienon ryhmän kanssa, Poikola sanoo seuran tiedotteessa.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

- Olemme tyytyväisiä Pietin jatkoon. Viime kausi oli vaikea ja kävimme asiat perinpohjaisesti läpi kauden päätyttyä. Nyt katse on tulevassa ja tulemme varmasti olemaan valmiita ensi kaudella, seuran toiminnanjohtaja Roope Suonio avaa.

Pieti Poikola aloitti valmennusuransa Tampereen Pyrinnön naisten joukkueessa vuonna 1998. Mittavalla urallaan Poikola on muun muassa johtanut Pyrinnön miehet Korisliiga-mestaruuteen kolmesti ja työskennellyt ulkomailla sekä islantilaisen UMF Tindastóllin että Tanskan maajoukkueen valmentajana. Lisäksi hänet on valittu kolme kertaa vuoden valmentajaksi Korisliigassa.

Asiat

 
2.6.2026 09:05 Korisliiga

Max Besselink jatkaa Kataja Basketissa

Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

1.6.2026 12:15 Korisliiga

Simeon Stefanovic Vilppaan takakentälle

Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.

1.6.2026 12:11 Korisliiga

Kehittyneimpänä palkittu Riku Korhonen Lahti Basketballiin

Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Riku Korhonen siirtyy Lahteen kasvattajaseura Hongasta. Lahti Basketball ja Korhonen solmivat 1+1 mallisen sopimuksen, jossa molemmilla osapuolilla on optio toisesta kaudesta.

29.5.2026 10:04 Korisliiga

Trey Niemi ja Tommy Murr Korihaiden takakentälle

Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.

26.5.2026 15:06 Korisliiga

Elias Eerikinharju Hongan miesten takakentälle myös tulevalla kaudella

Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

25.5.2026 15:30 Korisliiga

Teemu Turunen Lahti Basketballin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella

Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

Näytä lisää vastaavia