17.5.2022 12:16 BC Nokian Korisliiga-joukkue on solminut kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen mieluisan paluumuuttajan kanssa, kun Niko Mattila, 28, palaa takaisin Nokialle.
Niko Mattila edusti kaksi edellistä kautta joensuulaista Kataja Basketia. Kuva: Ville Vuorinen
Mattila edusti BC Nokiaa yhtäjaksoisesti viisi vuotta aina pronssikaudesta 2015-16 kauteen 2019-20 asti. Edelliset kaksi kautta 192-senttinen takapelaaja pelasi Joensuun Kataja Basketissa, jossa edelliskaudella hän tilastoi keskimäärin 6,9 pistettä, 1,6 levypalloa, 3,0 syöttöä ja 1,1 riistoa ottelua kohden. Kolmosensa Mattila heitti 40,5 prosentin tarkkuudella.
– Hienoa palata kotiin. Kyllä Nokiasta ehti muodostua jo koti, jota ehkä vähän myös kaipasi, koska olen täältäpäin kotoisin. Hienoa tulla takaisin kuuntelemaan Alakulman mökää kotijoukkueen paidassa. Toivottavasti saadaan kasattua hyvä joukkue ja mökki täyteen, Mattila kommentoi.
Mattila on pelannut urallaan jo peräti 11 kautta Korisliigaa, jossa hänelle on kokonaisuudessaan kertynyt 352 ottelua. Pronssimitalin lisäksi Mattilalta löytyy Suomen cupin mestaruus kaudelta 2011-12. Nuorten maaotteluita hän on pelannut yhteensä 84 kappaletta.
Tilastollisesti Mattila pelasi parhaan kautensa juuri kaudella 2019-20 Nokian paidassa: 10,8 pistettä, 2,7 levypalloa, 3,9 syöttöä ja 1,1 riistoa ottelua kohden. Tällöin päävalmentajana toimi ensimmäistä kauttaan BC Nokiassa Greg Gibson.
– Niko tuntee minut, minä tunnen Nikon. Niko tuo paljon asioita joukkueeseen aina kokemuksesta kovuuteen. Hän on sen tyyppinen pelaaja, joista pidän eli monipuolinen. Hän pystyy pelaamaan pelinrakentajaa ja heittävää takapelaajaa, pallon kanssa ja ilman palloa sekä puolustamaan montaa pelipaikkaa, Gibson kommentoi.
Mattilan lisäksi BC Nokian sopimuspelaajiin kuuluvat Antti Ahonen ja Hugo Boman. Joukkuetta valmentaa Greg Gibson ja Tero Vasell. Fysioterapeuttina toimii Tommi Tatti ja huoltajana Jukka Schnabel.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt pelaajasopimuksen 22-vuotiaan yhdysvaltalaislaituri Nick Stampleyn kanssa. Troyn yliopiston kasvatti aloittaa Suomessa ensimmäisen ammattilaiskautensa.
Korisliiga-kauteen valmistautuva Tapiolan Honka on solminut sopimuksen viime kaudet kasvattajaseura Kataja Basketin takakentällä viihtyneen Valtteri Mervolan, 20, kanssa.
Vilpas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen 196-senttisen amerikkalaislaituri Bo Hodgesin kanssa. Hän siirtyy Korisliigaan Butlerin yliopistosta.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2022–23. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään ennätykselliset 64 joukkuetta.
Viime kauden parhaimmaksi ulkomaalaispelaajaksi sekä finaalien arvoikkaamksi valittu Cameron Jones ja hallitseva Suomen mestari Kauhajoki ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen.
Uudenkaupungin Korihait jatkaa takamiesosaston vahvistamista. Seura on solminut 1+1-vuotisen sopimuksen Joni Herralan kanssa. Herrala on pelannut Korisliigassa yhteensä 320 ottelua ToPon, Hongan, BC Nokian, Kataja Basketin sekä KTP-Basketin riveissä.
BC Nokian Korisliiga-joukkue on solminut uuden pelaajasopimuksen, kun 201-senttinen Kalle Peltonen, 23, nähdään tulevana kautena nokialaisjoukkueessa. Peltosen ja BC Nokian sopimus on mallia 1+1, jossa toinen vuosi on joukkueen optio.
Salon Vilpas on solminut kolmannen amerikkalaissopimuksensa 193-senttisen Jalon Pipkinsin kanssa. Teksasilaissyntyinen takamies liittyy viikinkiryhmään Purdue Fort Waynen yliopistosta.
Tampereen Pyrintöä Korisliigassa edelliset kaksi kautta luotsannut Miikka Sopanen ja seura solmivat kaksivuotisen jatkosopimuksen.
Suomen Koripalloliiton uudeksi huippuerotuomarivalmentajaksi on valittu pitkän linjan Korisliiga-erotuomari Johannes Sarekoski, 47. Sarekoski aloittaa uudessa pestissään kesällä 2022.
Uudenkaupungin Korihait on solminut 1+1-vuotisen sopimuksen takamies Trey Niemen kanssa. Niemi on aiemmin Korisliigassa pelannut Vilppaan ja Ura Basketin paidassa.
Korisliigan vuoden tulokkaaksi keväällä äänestetty Susijengin nuori sentteri ja Namika Lahti Juniorien kasvatti Hannes Pöllä, 24, jatkaa Kouvolassa. 211-senttinen ja 123-kiloinen Pöllä takoi Kouvoille viime kaudella 10,4 pistettä ja 6,8 levypalloa ottelua kohden.
Vuosi sitten Susijengissä debytoinut ja viime vuodet yliopistokoripalloa Yhdysvalloissa pelannut helsinkiläisen Warriorsin kasvatti Mubashar Ali, 25, debytoi syksyllä Korisliigassa. 213-senttinen Ali on solminut yksivuotisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkueen KTP-Basketin kanssa.
Helsinki Seagulls on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen 25-vuotiaan Sakari Laakson kanssa.
Joensuulainen Kataja Basket ja Kouvot-kasvatti Teemu Knihtinen ovat solmineet kaksivuotisen sopimuksen. Viime kaudella Knihtinen edusti loimaalaista Bisonsia.
Korisliiga-paluuseen valmistautuva Tapiolan Honka on solminut sopimuksen 226 miesten maaottelua pelanneen Tuukka Kotin, 41, kanssa, joka tuo suuren annoksen kokemusta joukkueeseen.
Helsinki Seagullsin kokoonpano vahvistuu kolmella uudella pelaajalla, kun joukkueen riveihin tulevalla Korisliiga-kaudella 2022-23 liittyvät yhdysvaltalainen Robert Hall III, 20-vuotias Elias Leskinen, sekä 18-vuotias Thomas Rönnholm.
Korisliiga-paluuseen valmistautuva Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen viime kaudella joukkueen kapteenina toimineen Aamos Laavaisen, 19, kanssa.
192-senttinen takamies ja lahtelaisseura ovat solmineet kolmivuotisen pelaajasopimuksen. Edelliset kolme kautta Tolonen edusti HBA-Märskyä.
Kataja Basket on solminut kaksivuotisen sopimuksen 20-vuotiaan saksalaispelaajan Robin Danesin.