Maajoukkuesentteri Antti Nikkilä siirtyy Saksan Bundesliigaan

16.8.2010 Suomen koripallomaajoukkueen 210-senttinen sentteri Antti Nikkilä on solminut yksivuotisen sopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Mitteldeutscher BC:n kanssa. 31-vuotias Nikkilä siirtyy Bundesliiga-koreille Espanjasta.

Maajoukkuesentteri Antti Nikkilän seuraava ammattilaisuran pysäkki löytyy Saksasta.

EM-karsinnassa "Kangasalan jätti" Nikkilä (takana) ja Suomi hakevat seuraavaksi revanssia Nikola Pekovicin (edessä) Montenegrosta. Kuvat: Ville Vuorinen & Tomi Kaminen.

Mitteldeutscheria voi vääjäämättä kutsua jo Saksan ”suomalaisseuraksi”. Seuran päävalmentajana on toiminut niin Henrik Dettmann kuin Ari Tammivaarakin, jonka lisäksi maajoukkuetakamies Juha Sten on pelannut aiemmin seuran väreissä.

Tulevalla kaudella seuran edustusjoukkueessa on kaksi suomalaisjäsentä, sillä Mitteldeutscher kiinnitti aiemmin apuvalmentajan postille Suomen nuorten maajoukkueluotsi Anton Mirolybovin. 33-vuotias Mirolybov toimi Mitteldeutscherissa apuvalmentajana 2005-06, jolloin Tammivaara oli päävalmentajana.

- Mirolybovin ja aiemmin Mitteldeutscherissa olleiden suomalaisten myötä seuran suositukset olivat kunnossa ja näyttelivät isoa roolia ensi kauden seuraa valitessani, kertoi Suomen maajoukkueen kanssa EM-karsinnoissa urakoiva Nikkilä.

Antti Nikkilä lukeutuu Suomen kokeneimpien euroammattilaisten joukkoon. Tampereen Pyrinnöstä maailmalle lähtenyt Nikkilä on kasvattajaseuransa lisäksi ehtinyt uransa aikana edustaa Valparaison yliopistoa Yhdysvaltain yliopistosarja NCAA:ssa sekä Aris Thessalonikia (Kreikka), Ionikosta (Kreikka), Gravelinesia (Ranska), Pepsi Casertaa (Italia), CZE Nymburkia (Tshekki), Sassaria (Italia) sekä Gironaa (Espanja).

Viime kaudella Nikkilä pelasi Gironan riveissä Espanjan kakkossarjaa LEB Goldia. Pelaamissaan 39 ottelussa Nikkilä saalisti 3,1 pistettä ja 2,9 levypalloa 13 minuutissa.

- Olen iloinen, että saimme riveihimme Antin kaltaisen kansainvälisesti kokeneen ison pelaajan. Hän on klassinen sentteri, jonka vahvuuksia haluamme hyödyntää pelisysteemissämme, kertoi Mitteldeutscherin päävalmentaja Bjoern Harmsen.

Suomessa Nikkilä on palkittu Korisliigan vuoden tulokkaana 1998 ja vuoden pelaajana 2009, jolloin Pyrintö voitti Nikkilän johdolla pronssia. Europarketeilla Nikkilä on voittanut Tshekin liigan ja cupin (2007), Ranskan cupin (2005) ja Kreikan cupin (2004).  

Nikkilä on pelannut urallaan 97 miesten maaottelua, joissa ”Kangasalan jättiläinen” on nostellut 637 pistettä. Ensimmäisen kerran Nikkilä esiintyi Suomi-paidassa 28.12.1997 Latviaa vastaan.

 
27.8.2010 EM-karsinnat

Maajoukkueen kohutulokas Sasu Salin siirtyy Ljubljanaan

Suomen koripallomaajoukkueen riveissä pyörremyrskyn lailla läpimurron tehnyt Sasu Salin seuraa maajoukkuekaverinsa Teemu Rannikon jalanjälkiä. Vasta 19-vuotias Salin on allekirjoittanut kolmivuotisen sopimuksen Euroliiga-joukkue Olimpija Ljubljanan kanssa. Rannikko edusti Ljubljanaa kausilla 2005-07.

18.6.2005 EM-karsinnat

Möttölä täynnä virtaa maajoukkueeseen

Suomen kaikkien aikojen ensimmäinen NBA-pelaaja Hanno Möttölä, 28, on tavallaan oudon, mutta samalla mieluisan tilanteen edessä.

20.2.2020 21:42 Susijengi

Serbia lamaannutti Susijengin vahvuuksillaan karsinta-avauksessa

Susijengin EM-karsintojen ensimmäisessä ottelussa ensiluokkaisesti esiintynyt Serbia ei antanut suomalaisille edes kunnollista tilaisuutta näyttää kynsiään. Serbia kaiversi fyysisyydellä sekä fiksulla pelaamisella molemmissa päissä kenttää selkeän 58-80 (24-37) -voiton Espoo Metro Areenalla.

24.3.2018 Haastattelu

Lauri Markkanen: ”Olen vähitellen tottunut tähän rytmiin”

Lauri Markkasen ensimmäinen kausi NBA:n Chicago Bullsissa on kääntynyt loppusuoralleen. Tulokaskausi on ollut vasta 20 vuotta täyttävälle Markkaselle ikimuistoinen, mutta jyväskyläläisen HoNsUn kasvatin tavoitteena on pitkä ammattilaisura maailman parhaassa koripalloliigassa ja tulokaskausi on siinä vain ensimmäinen luku.

8.2.2018 10:30 EM-karsinnat

Susiladiesin Taru Tuukkanen: ”Voitto Romaniasta on ainoa tavoite”

Yksi kaikkien aikojen suomalaiskoripalloilijoista Taru Tuukkanen, 40, palasi kuunvaihteessa takaisin Suomen kotikamaralle kahden Espanjassa vietetyn kuukauden jälkeen. Hyvinkään Pontevan tähtipelaaja valmistautuu kohtaamaan Susiladiesin paidassa lauantaina 10. helmikuuta Töölön Kisahallissa Romanian EM-karsintaottelussa, jonka ainoana tavoitteena on Tuukkasen mukaan voitto.

7.2.2018 08:45 Suomalaiset ulkomailla

Korisliigan MVP Antto Nikkarinen loppukaudeksi Kotkaan

Kahtena perättäisenä keväänä Korisliigan pudotuspelien ulkopuolelle jäänyt perinteinen kotkalaisjoukkue KTP-Basket saa riveihinsä huippuvahvistuksen. Hallitseva Korisliigan MVP ja alkukauden Ruotsin liigaa Jämtlandissa pelannut Susijengi-takamies Antto Nikkarinen, 26, on solminut loppukauden kestävän sopimuksen KTP:n kanssa, uutisoi Kymen Sanomat.

NBA-matkasta unohtumaton startti 6. pelaajien vuodelle – ”Upea kokemus”

NBA-matkan voittajat Matti ja Henri näkivät aitiopaikoilta Lauri Markkasen ennätysillan ja pääsivät tapaamaan suomalaistähteä New Yorkissa.

17.1.2018 12:00 Suomalaiset ulkomailla

Lauri Markkasesta ensimmäistä kertaa vuoden koripalloilija

Vastikään NBA:n ennätyksen taalaliigan historian kaikkien aikojen nopeimmin 100 onnistunutta kolmen pisteen heittoa upottaneena pelaajana kirjauttanut Lauri Markkanen, 20, on nimetty ensimmäistä kertaa urallaan Suomen urheilutoimittajien valinnoissa vuoden koripalloilijaksi. Markkanen katkaisi Petteri Koposen kuusivuotisen putken vuoden koripalloilijana.

31.12.2017 09:50 Suomalaiset ulkomailla

EM-kotikisat, Lauri Markkasen nousu NBA-tähteyteen ja 16-vuotiaiden EYOF-pronssi: koripallovuosi 2017 jää historiankirjoihin

2017 jää historiaan vuotena, jolloin koripallo nousi Suomessa koko kansan huulille. Lauri Markkasen uroteot Arizona Wildcatsissa ja Chicago Bullsissa, Susijengin hurmokselliset otteet EM-kotikisoissa sekä suomalaisen koripallohistorian ensimmäinen kansainvälinen arvokisamitali 16-vuotiaiden poikien olympiafestivaaleilla olivat tapahtumarikkaan koripallovuoden kohokohdat.

29.12.2017 14:55 Suomalaiset ulkomailla

Carl Lindbomille pesti Kroatian liigaan

Alkukaudella Liettuan liigassa pelannut ja joulukuussa Helsinki Seagullsia edustanut Susijengi-laituri Carl Lindbom, 26, on solminut sopimuksen Kroatian liigaa pelaavan KK Osijekin kanssa. 206-senttinen Tapiolan Hongan kasvatti tekee ensiesiintymisensä uuden joukkueensa paidassa 6. tammikuuta Kroatian cupin kotiottelussa KK Sibenikiä vastaan.

Näytä lisää vastaavia