”Kaunista, älykästä koripalloa”: Liettua Susijengin koetinkivenä perjantaina

15.8.2019 13:43 Susijengin valmennusryhmään kesällä liittynyt Hanno Möttölä arvioi, että Liettualla on meneillään ratkaiseva viikko Kiinan MM-kisakokoonpanon vahvistamisen suhteen. Suurin kysymys perjantain otteluun lähdettäessä lienee, juoksuttaako Liettua Espoossa kentälle NBA:n kaksoistorninsa Jonas Valanciunas-Domantas Sabonis.

NBA-veteraani Jonas Valanciunas pelasi kesän ensimmäisen ottelunsa alkuviikolla Serbiassa. Kuva: FIBA Europe.

Memphis Grizzliesiin viime keväänä siirtynyt Valanciunas seurasi vajaat kaksi viikkoa sitten siviileissä joukkueensa 80-60 (41-31)-voittoa Susijengistä kotikentällään Klaipedassa, mutta rynnisti kentälle tiistaina ja keräsi 18 pistettä ja seitsemän levypalloa 91-95 (37-45)-tappiossa MM-mitalisuosikkeihin kuuluvaa Serbiaa vastaan.

Sekä Valanciunas että Indiana Pacersia edustava Domantas Sabonis kuuluvat päävalmentaja Dainius Adomaitisin Suomeen lennättämään 15 pelaajan joukkoon. Hanno Möttölä arvioi, että Liettuan jättiläiskaksikko tulee olemaan yksi tulevien Kiinan MM-kisojen parhaista etukentistä.

- Sabonis on uuden koulukunnan liikkuva, iso pelaaja, kun taas Valanciunasista on vuosien varrella kouliutunut massiivinen vanhan liiton korinalusjyrä. Meille olisi makea haaste päästä pelaamaan tätä Liettuan kaksipäistä monsteria vastaan, Möttölä hymyilee.

Jo kolmen vuosikymmenen ajan kiistatonta menestystä kansainvälisillä kentillä nauttineella Liettualla on varaa lähettää joka pelipaikalle kansainvälisen tason pelaajia. Se on loogista maassa, jonka kansallisurheilu on koripallo.

- Vastikään katsoin edellistä peliämme Liettuaa vastaan ja ihailin jälleen liettualaista äidinmaidossa tulevaa pallonkäsittelytaitoa, syöttämistä, syötön vastaanottamista, terävyyttä pallonhallinnassa. Liettua liikuttaa palloa terhakasti, turvallisesti ja kärsivällisesti, pysyvät sovituissa asioissa ja voittavat vuodesta ja vuosikymmenestä toiseen. Kaunista, älykästä koripalloa, ylistää Möttölä.

Koripalloliiton 80-vuotisjuhlaturnaus Espoo Metro Areenalla on Liettuan viimeinen leiritys ennen matkaa Kiinaan. Möttölä arvioi, että joukkue saa lopullisen muotonsa turnauksen otteluiden perusteella.

- Uskon, että tämän viikonlopun jälkeen Liettuan MM-kisajoukkue saa todellisen muotonsa, mikäli loukkaantumisen tai muiden syiden vuoksi ei tarvitse vielä viikkoa tai puoltatoista pitää kortteja kädessä.

Seuraa heitä: Coach Möttölän Liettua-tärpit

  • Domantas Sabonis (211 cm/23 v): ”Top 3:ssa NBA:n parhaan vaihtopelaajan äänestyksessä. Huippuluokan roolipelaaja seuratasolla: äärimmäisen liikkuva ja nopea iso mies varsinkin puolustuksessa, vasenkätinen, erittäin hyvä keskimatkan hyppyheittäjä sekä hyvä vasemman käden ajo high postista. Ihmettelen, jos Saboniksesta ei tule NBA:n All Star -pelaajaa tarpeeksi pitkällä aikavälillä.”
  • Jonas Valanciunas (211/27): ”FIBA:n nuorisokisojen kaikkien aikojen dominoivimpia pelaajia. Ottanut liikkuvuuden kustannuksella paljon lihasmassaa NBA-vuosinaan, mutta kova luu korin alla, joka ottaa ja antaa iskuja sekä on loistava syöttäjä ahdistettunakin. Meillä ei ole ihan samankokoista herraa laittaa vastaan, mutta jos puolustamme kahdella, saamme varmasti häntä turhautettua.”
  • Mindaugas Kuzminskas (206/29): ”Liikkuu kuin 206-senttinen Andre Gustavson, balettimaista liikettä parketin pinnalla. Erinomainen joukkuepelaaja, joka pystyy niin heittämään kaukaa, ajamaan korille kuin viemään pienemmät puolustajansa postiin. Erinomainen edellisessä ottelussa meitä vastaan.”

Susijengi ja Liettua kohtaavat Espoo Metro Areenalla perjantaina 16.8. klo 19.00. Lipunmyynti otteluun täällä. Suora lähetys Yle Areenassa klo 18.50 alkaen ja jälkilähetys YLE TV2:lla klo 20.30 alkaen.

Liettua Koripalloliiton juhlaturnauksessa 16.-17.8.

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

5

Mantas KALNIETIS

196

1986

Lokomotiv Kuban (RUS)

8

Jonas MACIULIS

198

1985

AEK Ateena (GRE)

9

Zygimantas JANAVICIUS

192

1989

Neptunas Klaipeda (LTU)

10

Renaldas SEIBUTIS

196

1985

Zaragoza (ESP)

11

Domantas SABONIS

211

1996

Indiana Pacers (NBA)

12

Martinas GEBEN

206

1994

Zalgiris Kaunas (LTU)

13

Paulius JANKUNAS

205

1984

Zalgiris Kaunas (LTU)

17

Jonas VALANCIUNAS

211

1992

Memphis Grizzlies (NBA)

19

Mindaugas KUZMINSKAS

206

1989

Olympiakos (GRE)

22

Eimantas BENDZIUS

207

1990

BC Rytas Vilna (LTU)

31

Rokas GIEDRAITIS

200

1992

Alba Berlin (GER)

40

Marius GRIGONIS

198

1994

Zalgiris Kaunas (LTU)

43

Lukas LEKAVICIUS

180

1994

Zalgiris Kaunas (LTU)

51

Arnas BUTKEVICIUS

198

1992

BC Rytas Vilna (LTU)

92

Edgaras ULANOVAS

199

1992

Zalgiris Kaunas (LTU)

  • Päävalmentaja Dainius ADOMAITIS
  • Valmentaja Ramunas SISKAUSKAS
  • Valmentaja Benas MATKEVICIUS
  • Valmentaja Mindaugas BRAZYS
 
25.2.2026 10:51 Susijengi

Alexander Madsen: ”Nuoremmilla kavereilla on touhu ihan uudella tasolla”

Susijengi sai alkutalven elintärkeässä Ranska-voitossaan rutkasti apuja nuoremmalta kalustoltaan, mutta myös senioriosaston sentteri Alexander Madsen säästi parhaansa ratkaisuhetkille. Jo vuosikymmenen päivät susipaitaa kantanut Madsen, 31, kehuu vuolaasti nuorta susipolvea, mutta luottaa kokemuksensa kantavaan vielä pitkään.

24.2.2026 10:32 Susijengi

Mustapha Amzil: ”Tiedän olevani valmis pelaamaan ketä tahansa vastaan”

Jo vuosien ajan Susijengin tulevaisuuden runkopelaajaksi uumoiltu Mustapha Amzil, 24, teki odotetun maajoukkuedebyyttinsä viime kesänä ja loisti avainroolissa joulukuussa, kun Susijengi kaatoi kotonaan Ranskan. Talven MM-karsintaikkunan alkaessa Amzil kertoo olevansa valmis mihin tahansa rooliin pitkällä matkalla kohti Qatarin MM-parketteja.

23.2.2026 23:54 Suomalaiset ulkomailla

Lassi Nikkarinen löysi yhteisen sävelen uudessa seurassa – ”Pääsin heti hyvin mukaan”

Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.

23.2.2026 11:42 Susijengi

Susijengiin palaava Samu Adler: ”Mulla on tosi isot odotukset päästä näyttämään”

Korisliigan kärkijoukkue Salon Vilpasta määrätietoisesti kohti pudotuspelikevättä johtava Samu Adler, 18 vuotta, on toipunut marraskuisen jalkaoperaationsa jäljiltä aikataulussa. Tänään alkavassa maajoukkueikkunassa Adler kertoo tavoitteekseen osoittaa Susijengille arvonsa ja potentiaalinsa ja kilpailla paikasta MM-karsintarotaatiossa.

18.2.2026 11:08 Susijengi

Belgia tiivisti MM-karsintakokoonpanonsa 15 pelaajaan

Belgian miesten maajoukkueen päävalmentaja Julien Mahé valmennusjohtoineen on nimennyt viidentoista maajoukkuepelaajan leiritysrungon, joka valmistautuu kohtaamaan Susijengin helmi-maaliskuun MM-karsintaotteluissa.

16.2.2026 12:00 Susijengi

Susijengi kutsuttu koolle tuplatreffeihin Belgiaa vastaan

Susijengin taival kohti Qatarin MM-kenttiä jatkuu helmi-maaliskuun taitteen perättäisotteluilla kokenutta EM-kisakävijää Belgiaa vastaan. Päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on kutsunut talven karsintaikkunaan koolle neljäntoista pelaajan ryhmän.

9.2.2026 08:40 Susijengi

STARK ja Susijengin rakentavat yhdessä tulevaisuuden menestystä – uusi monivuotinen yhteistyösopimus solmittu

Rakennustarvikeketju STARK ja Suomen Koripalloliitto ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Kumppanuus tuo kaksi oman alansa huippuosaajaa yhteen tukemaan suomalaista urheilumenestystä ja rakentamaan yhteisöllisyyttä.

6.2.2026 12:00 Yhteistyökumppanit

Suomen Koripalloliiton ja Kolmen kampuksen urheiluopiston vahva yhteistyö jatkuu 2026–2029

Suomen Koripalloliitto ja Kolmen kampuksen urheiluopisto ovat solmineet uuden yhteistyösopimuksen vuosille 2026–2029, jatkaen jo vakiintunutta ja menestyksekästä kumppanuutta.

2.2.2026 21:45 Suomalaiset ulkomailla

Cup-voitto maistui Sasu Salinille – ”Aina mukava voittaa jotain”

Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.

30.1.2026 08:11 Susijengi

Belgia nimesi ehdokkaansa helmi-maaliskuun Susijengi-kohtaamisiin

Helmi-maaliskuun taitteen tuplakohtaamiseen Susijengiä vastaan valmistautuva Belgia on nimennyt 24 pelaajan ehdokasryhmänsä tulevaan EM-karsintaikkunaan. Belgia ja Susijengi kohtaavat Charleroissa perjantaina 27.2. ja Espoo Metro Areenalla sunnuntaina 1.3.

Näytä lisää vastaavia