8.5.2023 16:43 Koripallon miesten I divisioona A:n menneellä kaudella voittanut ja Korisliigaan vuoden tauon jälkeen paluun tekevä Bisons Loimaa on solminut 1+1-vuotisen sopimuksen Juri Heinämäen kanssa.
Kuva: Bisons
Jokioisilta kotoisin oleva Juri Heinämäki, 36, aloittaa ensimmäisen kautensa päävalmentajana Miesten Korisliigassa. Heinämäellä on vankkaa kokemusta aikuisten pääsarjoista, vaikka tulikaste Korisliiga-päävalmentajana tuleekin vasta tulevalla kaudella Bisonsin kanssa.
Forssan Alun naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajana menneellä kaudella toiminut Heinämäki on ehtinyt vaikuttaa Forssan lisäksi muun muassa Tampereen Pyrinnön akatemiassa usean vuoden ajan. Nuorehkon valmentajan uralle mahtuu myös visiitti KTP-Basketissa, jossa kaudella 2021-22 Heinämäki toimi miesten Korisliiga-joukkueen apuvalmentajana Roope Mäkelän aisaparina.
- Todella innoissani hyppään Bisonsin kelkkaan mukaan. Loimaalla paistaa tekemisen meininki ja halu sementoida paikka Korisliigassa. Päävalmentajana pääsen nyt ensimmäistä kertaa testaamaan myös omia kykyjäni ja näyttämään osaamistani Miesten Korisliigassa. Joukkueena tulemme rakentamaan pelimme puolustuksen ja vahvan yhteisen tekemisen varaan, Heinämäki kommentoi seuran tiedotteessa.
Bisonsin joukkueenjohtaja Heikki Perho on erittäin tyytyväinen uuden päävalmentajan löytymiseen.
- Jurin kanssa keskustelut olivat erittäin positiivisia ja saimme yhteisen sävelen muodostettua nopeasti. Juri sopii Bisonsin uuden Korisliiga-nousun pääkäskyttäjäksi mielestäni erinomaisesti. On myös tärkeää, että hän tuntee apuvalmentajana jatkavan Konsta Mastomäen entuudestaan, jotta sillä saralla ei tule yllätyksiä.
Kahdella edellisellä kaudella Bisonsin penkin päässä ”kakkosmiehenä” toiminut Konsta Mastomäki jatkaa tehtävässä myös tulevalla kaudella. Mastomäki aloittaa kesän aikana myös Koripalloliiton huippukoripallovalmentaja-tutkinnon, minkä myötä Mastomäki tarjoaa vielä vankempaa apua Korisliiga-joukkueen penkin päähän.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.