Antti Kanervolle meriitit ja tarinat ovat toissijaisia – ”Mestaruus on ainoa, mikä nyt kiinnostaa”

7.5.2023 15:12 Helsinki Seagulls on päässyt pahasti hallitsevan mestarin niskan päälle. Viidettä kauttaan joukkueessa pelaava Korisliiga-veteraani on nyt lähempänä kultamitalia kuin kenties koskaan aiemmin urallaan.

Seagulls ja Antti Kanervo metsästävät ensimmäistä Suomen mestaruutta. Kuva: Ville Vuorinen

Kevään tarina kotimaisessa joukkueurheilussa tuntuu olleen Helsinki Seagullsin murtautuminen vihdoin miesten Korisliigan finaaleihin. Saman on huomannut myös Seagullsin kokenut heittävä takamies Antti Kanervo.

– Ymmärrän toki hyvin, että asiasta puhutaan paljon tällaisena suurena saavutuksena, mutta ei se välierissä tippuminen meille pelaajille ole koskaan ollut mikään mörkö, josta olisimme kantaneet huolta.

Kanervon näkemys on erittäinkin ymmärrettävä. Päävalmentaja Jussi Laakson neljän kauden aikana Seagulls on nimittäin pelannut tasaisen varmasti ja voittanut kaksi pronssimitaliakin.

Kausista ensimmäinen katkesi kesken kaiken koronaan, eikä finaalin päässyt kukaan. Toisella taas välierissä ongelmaksi koitui Salon Vilpas – ja erityisesti Aatu Kivimäki, huomauttaa Kanervo – kun taas kolmannella kaudella hallitseva mestari Kauhajoki pelasi niin järisyttävän laadukasta koripalloa, ettei riittävää vastusta pystynyt antamaan oikein kukaan.

Tällä kertaa asetelma kuitenkin on päässyt nuoren helsinkiläisseuran kannalta niin erinomaiseksi, että finaalit eivät ainoastaan auenneet vaan kauden ennakkosuosikki Kauhajoki on saatu taivutettua niissä jopa 0–2-takaa-ajoasemaan. Herää kysymys, mitä oikein tapahtui.

– Ne kuuluisat pienet perusasiat tässä painavat eniten. Olemme saaneet stoppeja ja levypalloja, joten olemme päässeet tekemään helpompia koreja. Mutta ottelusarjan lopussa voittaminen on aina vaikeampaa kuin alussa, joten kolmanteen peliin on epäilemättä tulossa entistä pahempi vastus, Kanervo toteaa.

Pelaaja epäilemättä tietää, mistä puhuu, sillä hän on juossut parkettia jo kauan. 34 vuoden ikään ehtinyt Kanervo on ennen Seagullsia pelannut Korisliiga-urallaan Kouvoissa, Katajassa ja Kauhajoella sekä ulkomailla ensin Ranskan Pro B:ssä Roannessa ja sen jälkeen Islannin pääsarjassa Stjarnanin riveissä. Hänen kaulaansa on ripustettu useita hopea- ja pronssimitaleita, ja hän on voittanut vuoden pelaajan palkinnon miesten 1. divisioona A:ssa ja vuoden tulokkaan palkinnon Korisliigassa.

Suomen mestaruus listalta kuitenkin yhä puuttuu.

– Mestaruus on totta kai tällä hetkellä ainoa asia, joka kiinnostaa, mutta se ei liity mitenkään siihen, että kaipaisin tililleni joitakin henkilökohtaisia meriittejä. Kauhajoen puolustus on pitänyt minua tässä sarjassa hyvin poissa iskupaikoista, joten se on avannut onnistumisen mahdollisuuksia muille pelaajillemme. Kun mestaruutta tavoitellaan, niin sillä tavalla sen pitääkin toimia, Kanervo hymyilee.

Korisliigan kolmas finaali pelataan maanantaina 8.5. Kauhajoella.

Henkilöt

 
9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

Näytä lisää vastaavia