8.5.2023 12:15 Tampereen Pyrintö saa ensi kaudeksi kovan ja erityisen mieluisan paluumuuttajan, kun seuraikoni Antero Lehto palaa kasvattajaseuraansa 1+1-mallisella sopimuksella.

Antero Lehto nähtiin edellisen kerran Pyrinnön paidassa kaudella 2019-20. Kuva: Ville Vuorinen
- Joukkueen rakentaminen kohti kautta 2023-2024 on alkanut. On ilo julkistaa ensimmäisenä seuraikonin paluu. Tulevalle kaudelle rakennamme joukkueen, joka tavoittelee sarjan kärkitiloja, kertoo Pyrinnön toiminnanjohtaja Elisa Hakanen seuran tiedotteessa.
Antero Lehto on pelannut Korisliigaa peräti 23 pelikaudella (näistä 19 Pyrinnössä) ja on saavuttanut sinä aikana kolme SM-kultamitalia, yhden hopean ja pronssin. Lisäksi palkintokaapissa on yksi Suomen cupin voitto. Lehto on valittu Korisliigan vuoden pelaajaksi (2014), vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi kahdesti (2004 ja 2014) sekä vuoden puolustuspelaajaksi (2012). Susijengin mukana Lehto on pelannut Bilbaon MM-kisoissa (2014) ja kansainvälistä kokemusta on myös Italian A-liigasta Varesen riveistä (2014).
Vuonna 1984 syntynyt Antero Lehto on edelleen kovassa kunnossa. Vuodesta toiseen kapteeni Lehto on auttanut joukkuettaan 27-30 min/peli ja nakuttanut tasaisesti yli 10 pisteen keskiarvolla, niin myös kolmena viime kautena BC Nokian riveissä.
- Ei ole itsestään selvää tässä vaiheessa uraa, vaikka pelihaluja olisi itsellä kuinka paljon, että jotkut muutkin haluaa, että jatkat pelaamista, Lehto pohtii.
- Tämä on minulle todella mieluisa kotiin paluu ja olen enemmän kuin kiitollinen omalle kasvattajaseuralle, että he halusivat minut takaisin ja kiinnittivät minut ensi kauden joukkueeseen.
Myös Pyrinnön päävalmentaja Miikka Sopanen on mielissään.
- Anteron myötä saamme kentälle lisää osaamista ja kokemusta, ja koppiin lisää johtajuutta ja esimerkkiä. Arvokas pelaaja joukkueelle siis tämä nuori Lehto.
Pyrinnöllä on kautta 2023-2024 koskeva sopimus viiden pelaajan kanssa, joista Antero Lehdon ja Valtteri Leppäsen sopimukset on julkaistu. Pyrinnön valmentajina toimivat Miikka Sopanen, Tero Vasell ja Santeri Liljeberg.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.