9.6.2022 09:59 Korisliiga-paluuseen valmistautuva Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen viime kaudella joukkueen kapteenina toimineen Aamos Laavaisen, 19, kanssa.

204-senttinen Laavainen tilastoi miesten I divisioona A:ssa Hongalle viime kaudella 10,1 pistettä ja 6,2 levypalloa ottelua kohden. Seuran oma kasvatti on pelannut 14 nuorten maaottelua ja kuuluu kuluneena kesänä alle 20-vuotiaiden maajoukkueryhmään.
- Aamos on ottanut viime vuosina valtavia kehitysaskeleita, eikä ihme. Työmoraali on erinomainen ja hallille tullaan aina valmiina laittamaan itsensä likoon. Uskon että Aamos yllättää taas monet tulevalla kaudella, joukkueen päävalmentaja Aapo Heinonen sanoo seuran tiedotteessa.
- Todella hienoa päästä pelaamaan Korisliigaa nimenomaan Hongassa. Pienenä kävin todella paljon katsomossa seuraamassa Hongan liigapelejä ja ollut sieltä asti unelmana, että joskus itsekin pääsee kentälle samoissa merkeissä, Laavainen iloitsee.
Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot kaudelle 2022-23 >
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.