14.9.2021 08:42 Susiladiesin luottopelaajiin kuuluva Veera Pirttinen, 24, on tehnyt sopimuksen Slovakian pääsarjassa pelaavan Piestanske Cajkyn kanssa. Pirttinen oli menneellä kaudella naisten Korisliigan toiseksi paras kotimainen pistenainen 16,9 pisteellä per ottelu.
Veera Pirttinen siirtyy Slovakian pääsarjaan tulevaksi kaudeksi. Kuva: Ville Vuorinen.
Pirttinen pelasi loistokauden Catz Lappeenrannassa, jolle hän tilastoi 16, pisteen lisäksi 4,8 levypalloa, 4,3 syöttöä ja 1,5 riistoa ottelua kohden. Paikka Piestanske Cajkyssa avautui, kun joukkueen yhdysvaltalaisvahvistus Ke'Shunan James loukkaantui pitkäaikaisesti.
– Olen kuullut paljon hyvää seurasta ja ihmisistä sen takana. Hyväksyin tämän mahdollisuuden suurena haasteena, koska joukkue on kunnianhimoinen ja uskon, että pystyn auttamaan joukkuetta. Meillä on paljon työtä edessä, mutta uskon, että meillä on menestyksekäs kausi, Pirttinen kommentoi seuran tiedotteessa.
Pirttinen on BC Nokian kasvatti, jolta löytyy nuoresta iästään huolimatta kokemusta Korisliigasta jo seitsemän kauden verran. Ulkomailla Pirttinen on jo ehtinyt pelata Saksan Bundesliigassa ja Islannin pääsarjassa.
Ennen siirtymistään Saksaan, kauden 2017-18 päätteeksi Pirttinen palkittiin Korisliigan vuoden puolustuspelaajaksi. Suomen mestaruuden Pirttinen on voittanut Catzin riveissä kolmesti.
Naisten maajoukkueessa, Susiladiesissa Pirttinen on pelannut urallaan 17 ottelua.
Sofia Pelander oli oivalla pelipäällä, kun hän teki kauden piste-ennätyksensä Tshekin liigassa. Italiassa Awak Kuier pääsi nipistämään entistä seuraansa ja Annika Holopainen palasi kentille Espanjassa.
Awak Kuier oli jälleen Reyer Venezian ykkösnimi, kun joukkue eteni EuroCupissa 16 parhaan joukkoon.
Awak Kuierin 21 pistettä eivät riittäneet Reyer Venezialle, kun EuroCupissa alkoivat pudotuspelit.
Kaksi edelliskautta Espanjan Liga Femeninan Bembibressä pelannut Marianne Kalin vaihtoi täksi kaudeksi sarjaporrasta alemmas LF Challengen ennakkosuosikkeihin lukeutuvaan Universitario de Ferroliin. Kauden ensimmäinen puolisko on sujunut sekä joukkueelta että Kalinilta positiivisesti.
Awak Kuierin vuosi päättyi hienosti, kun hän heitti kauden ennätyspisteensä 28 Venezian jatkaessa vahvasti Italian Serie A1:ssä. Venla Varis pääsi Saksassa juhlimaan voittoa kärkijoukkueesta vuoden päätteeksi.
Awak Kuierin Reyer Venezia pääsi lähtemään joulun viettoon voitto ja sarjataulukon kakkospaikka taskussaan. Espanjassa Veera Pirttisen ja Anniina Äijäsen Bembibre nappasi maukkaan voiton.
EuroCupissa saatiin alkulohkovaihe päätökseen. Awak Kuierin Reyer Venezia selvitti alkulohkon puhtaalla pelillä, kun Kuier oli kentän kuningatar.
Awak Kuier oli Reyer Venezian ratkaisuhahmo, kun joukkue jatkaa puhtaalla pelillä EuroCupissa voitettuaan Gernika Bizkaian.
Helmi Tulonen pelasi kauden parhaan pelinsä saatuaan näyttöpaikan Luccan avausviisikossa. Awak Kuier jatkoi vahvasti, mutta se ei riittänyt voittoon. Elina Koskimies ja Anissa Pounds jatkoivat hyviä kausiaan Saksassa.
Veera Pirttinen otti uuden suunnan uralleen tänä kesänä, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjassa pelaavan Bembibren joukkueeseen. Pirttisen kausi on alkanut hyvin niin henkilökohtaisesti kuin joukkueenakin.
Awak Kuier ja Sofia Pelander pääsivät juhlimaan tärkeitä voittoja EuroCupissa. Kuierin Reyer Venezia varmisti samalla jatkopaikan itselleen.
Awak Kuierin vahva kausi sai jatkoa, kun hän avitti Reyer Venezian jo 11. peräkkäiseen voittoon kaikki kilpailut mukaan lukien.
Awak Kuierin vahvat otteet EuroCupissa saivat jatkoa, kun Reyer Venezia jatkaa tappioitta kolmen ottelun jälkeen. Lotta Vesiluoman Alvik on puhtaalla pelillä Ruotsissa.
Italian Serie A1:ssä nähtiin hieno suomalaiskohtaaminen, kun Helmi Tulonen ja Awak Kuier olivat isossa roolissa. Anissa Poundsin käsi ei kylmene edes ilmojen viilentyessä Saksassa, jossa myös suomalaispelaajat ottivat yhteen.
Awak Kuier oli Reyer Venezian tähti joukkueen jatkaessa puhtaalla pelillä EuroCupissa. Lotta-Maj Lahtisen sopimus belgialaisen Kangoeroes Mechelenin kanssa on purettu loukkaantumisen takia.
Awak Kuier oli jälleen isossa roolissa Venezian jatkaessa voittojen tiellä Italian liigassa. Anissa Pounds oli käsi kuumana Saksassa ja Veera Pirttinen pelasi kauden parhaan pelinsä Espanjassa.
Uransa aikana Saksassa, Puolassa, Ranskassa ja Islannissa ammattilaisena pelannut Annika Holopainen lisäsi yhden uuden maan ja sarjan kokoelmaansa, kun hän teki kesällä sopimuksen espanjalaisen Araskin kansa. Holopainen on ottanut heti ison roolin joukkueessa.
EuroCup pyörähti käyntiin viikolla ja Awak Kuier sekä Sofia Pelander olivat hyvässä iskussa johdattaessaan joukkueensa avausvoittoihin.
Sofia Pelander pääsi pukemaan uuden seuransa KP Brnon pelipaidan päälleen ensimmäistä kertaa ja saldona oli heti kaksi voittoa. Awak Kuierin Reyer Venezia jatkaa Italiassa puhtaalla pelillä ja Elina Koskimies sekä Anissa Pounds siivittivät joukkueensa voittoon Saksassa.
Anissa Pounds ja Elina Koskimies olivat Angels Nördlingenin tehokaksikko joukkueen napatessa avausvoittonsa Saksan Bundesliigassa. Awak Kuier oli jälleen terävänä Reyer Venezian jatkaessa Italiassa puhtaalla pelillä.