Miesten Divari B käyntiin tänään – Avausottelussa Tapiolan Honka vastaan Westside

3.10.2019 14:31 Miesten I divisioona B pyörähtää käyntiin tänään klo 18.30, kun sarjan avausottelussa kohtaavat Tapiolan Honka ja Westside.

Hongan uusi takamies Peetu Drockila edusti Kobria Korisliigassa kaudella 2018-19. Kuva: Ville Vuorinen.

Miesten I divisioona B:n kausi 2019-20 starttaa tänään torstaina avausottelulla Tapiolan Honka-Westside ja loput kymmenen joukkuetta pääsevät tositoimiin sunnuntaina. Uusina joukkueina sarjassa nähdään tamperelainen Pyrintö Akatemia B sekä Itä-Suomen tulokas Namika Lappeenranta. 

Tapiolan Honka tähtää korkealle

Tapiolan Honka murtautui viime vuonna Divari B:hen ryminällä ja nappasi heti ensimmäisellä kaudellaan runkosarjan kärkipaikan. Kevään finaaleissa mestarijoukkue Raidersille taipunut Honka lähtee uuteen kauteen tutulla rungolla ja muutaman uuden tulokkaan kera.

Hongan riveissä nähdään muun muassa kokenut korinalusvääntäjä Jouko Järvinen, viime kauden pisteykkönen Topi Halme sekä 17-vuotias laiturilupaus Sebastian Lindberg. Joukkueen uusia kiinnostavia tulokkaita ovat Rekolan Urheilijoiden kasvatit Peetu Drockila ja Toni Lemmetyinen sekä ranskalaisvahvistus Nicolas Mayer. Hongan valmentajana jatkaa Aapo Heinonen.

Westside-joukkueelle debyytti miesten sarjaan

Espoo Basket Teamin ja Leppävaaran Pyrinnön Westside-yhteistyö laajenee menestyksekkään ensimmäisen vuoden jälkeen myös aikuisten sarjatasolle, kun Westside tekee debyyttinsä miesten Divari B:ssä.

Pääasiassa yhteistyöseurojen junioreista koostuvassa joukkueessa kokemusta edustavat työmyyrät Antti Heiskanen ja Julius Pehkonen sekä takamies Sami Marouf, joka nakutti viime kaudella EBT:n joukkueessa keskimäärin 15,5 pistettä peliä kohden. Miesten joukkueen päävalmentajana toimii Westside-juniorijoukkueidenkin valmennuksesta vastaava Nigel Moore. 

Mikko Larkas PuHu Junioreiden peräsimeen

Yhden kiinnostavimmista muutoksista divariin tarjoilee jumbosijalle edelliset kaksi kauttaan päättänyt PuHu Juniorit. Joukkue starttaa alkavaan syksyyn uusin eväin, kun päävalmentajan toimeen tarttuu Seagullsin ja Susijengin valmennuksesta tuttu kovan luokan ammattilainen Mikko Larkas. PuHu Junioreiden joukkue toimii vahvassa yhteistyössä seuran U19-joukkueen kanssa.

Joukkueen kokeneimpia pelimiehiä ovat jo viime kaudella PuHun paidassa palloa pussittaneet 194-senttinen savonlinnalaiskasvatti Mahmoud Mohamed, 189-senttinen Sykki-kasvatti Mikko Visakko ja 193-senttinen oman seuran kasvatti Iiro Kerminen. 

Susijengistäkin tuttu Mikko Larkas ottaa valmennusvastuun Puhu Junioreiden peräsimessä. Kuva: Ville Vuorinen. 

PeU-Basket luottaa omiinsa sekä amerikkalaisvahvistukseen

Keväällä välieriin asti yltänyt PeU-Basket nojaa kokoonpanossaan pääosin paikalliseen osaamiseen. Pelaajarunko koostuu pitkälti Salon Vilppaan ja Perniön Urheilijoiden kasvateista ja tutut pelaajat, kuten laituri Sami Himberg ja sentteri Juhana Melkkilä, jatkavat vastuunkantamista.

Kotimaista kokoonpanoa vahvistaa 196-senttinen amerikkalaislaituri Trenton Thompson. Sentterin tontilla painiva Jussi Savolainen toimii myös joukkueen valmentajan roolissa. 

Uutta virtaa Hyvinkään Pontevalle 

Hyvinkään Ponteva on uusinut kesän aikana valmennustiimiään ja alkavalla kaudella joukkueen peräsimessä käskyttää Besim Maxhuni apunaan Janne Hartikainen.

Myös kentältä löytyy uusia kasvoja, kun Pontevan paidan pukevat ylleen Munkkiniemen Kisapojista HyPoon siirtynyt kaksimetrinen nuorukainen 16-vuotias Albatrit Syla, Hyvinkäälle paluun tekevä 19-vuotias takamies Bashkim Grepi sekä Porvoon Tarmosta HyPoon loikannut 21-vuotias laituri Leandre Uyulu. Konkariosastoa joukkueessa edustavat seuran omat kasvatit Toni Honka ja Pekka Puustinen. 

Ura Basketissa nuoria lupauksia

Jukka Valpolan luotsaamassa Ura Basketin haastajajoukkueessa katseet kiinnittyvät seuran nuoriin lupauksiin. 17-vuotiaiden SM-sarjassa hurjalla 32,3 pisteen keskiarvolla palloa pussittanut Lauri Hänninen sekä keskimäärin 22,9 pistettä ottelua kohden heittänyt Edvard Gullichsen saavat joukkueessa arvokasta kokemusta aikuisten sarjatasolta.

Joukkueessa jatkavat vakuuttavia otteita esittäneet laituri Joona Airenne, takamies Roope Kyyhkynen sekä sentterit Joona Forsström ja Teemu Ritanotko. 

Ura Basketin Lauri Hänninen on ollut kovassa iskussa nuorten SM-sarjassa. Kuva: Vesa Koivunen. 

Pyrintö Akatemia B vahvistaa tamperelaisseuran asemaa

Pitkäjänteisen työn tuloksena perinteikäs tamperelaisseura Pyrintö on onnistunut valtaamaan joukkueillaan jokaisen valtakunnallisen sarjatason. Viimeisimmän valtauksen teki Pyrintö Akatemia B noustessaan villillä kortilla pelaamaan miesten I divisioona B:tä.

Joukkue koostuu täysin seuran omista 01-03-syntyneistä junioripelaajista ja valmentajana toimii Artem Khvorost. Joukkueen nuorimmainen, 205-senttinen korinaluslupaus Gezim Bajrami on kerännyt tuoretta kokemusta U16-maajoukkueessa ja laituri Valtteri Taussi sekä takamies Jesper Koskinen ovat myös edustaneet Suomea nuorten maajoukkuepaidassa. 

Jyväskylän Weikkojen rosteriin lisää pituutta

Jyväskylän Weikkojen kokoonpanossa näkyy totuttuun tapaan yhteistyö Divari A:ta pelaavan Jyväskylä Basketball Academyn ja junioriseura HoNsUn kanssa. Näin ollen JBA:n Ville Virtaharju, Karo Puittinen, Veeti Amegbedzi sekä joukkueen uusin tulokas 211-senttinen Aleksi Liukko vahvistavat alkavalla kaudella myös JyWen rivistöjä.

Kokeneinta kaartia Toni Nymanin käskyttämässä joukkueessa edustavat Säynätsalon Riennon kasvatit Jani Parkkinen ja Kosti Naukkarinen.

Äänekosken Huimalle uusia eväitä valmennuksesta

Alempaan keskikastiin viime kaudella sijoittunut Äänekosken Huima saa valmennukseensa uutta virtaa, kun päävalmentajan saappaisiin astuu roimasti valmennuskokemusta omaava Tommi Koskinen.

Joukkueen kapteeni Otto Jämsen sekä sentteri Kasperi Häkkinen jatkavat kasvattajaseurassaan ja lupaavaa nuorta kaartia joukkueessa edustavat 02-syntyneet Veeti Jämsen, Kalle Koivunen ja Kasperi Kiiski. Huiman korinaluspelaaminen saa vahvistusta Pohjois-Amerikasta, kun 206-senttinen Trenton Clayton liittyy joukkueen vahvuuteen. 

Raholan Pyrkivään Korisliiga-kokemusta

Runkosarjan viidenneksi sijoittuneen Raholan Pyrkivän uusin hankinta on 29-vuotias naapuriseura Pyrinnön kasvatti Jesse Niemi, jolla on tilillään lukuisia Korisliiga-otteluita sekä Pyrinnön että Katajan paidassa. Joukkueessa jatkavat aiemmilta kausilta tutut ukrainalaistakamies Artem Schhepkin, kaksimetrinen luottolaituri Ilkka Keski-Saari sekä 14,7 pisteen ja 8,4 levypallon keskiarvoilla viime vuonna tehoillut Lauri Tiainen.

Nuorta sukupolvea joukkueessa edustavat seuran omat juniorit Eino Kandelin ja Ville Koivisto sekä BC Nokian kasvatti Antti Ahonen. Valmennuksesta vastaa Juho Jaakkola.  

Viisi kautta Joensuun Katajan paidassa pelannut Jesse Niemi tekee Raholan Pyrkivän paidassa paluun Tampereen koripallokentille. Kuva: Ville Vuorinen. 

Karkkilalla lupaavia kiinnityksiä

Viime kauden runkosarjakutonen Karkkila luottaa pelaajakaartissaan pääasiassa omiin kasvatteihin ja tuttuihin nimiin. Viime kauden kovista pelureista kaksimetrinen sentteri Juha Anttila ja 186-senttinen takamies Arttu Lecklin jatkavat Karkkilan paidassa.

Uusina pelimiehinä joukkueessa taitojaan näyttävät Munkkinimen Kisapojista Karkkilaan siirtynyt Tom Niiranen sekä 177-senttinen jenkkitakamies Caleb Richey, jonka on määrä vahvistaa joukkuetta erityisesti nopeudellaan. Valmentajana jatkaa Kimmo Tolvanen. 

Nousijajoukkue Namika Lappeenranta lähtee haastamaan

Namika Lappeenranta on toinen uusista tulokkaista miesten kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla. Namikan riveistä Jussi Moilanen, Santeri Mäntynen ja Anttoni Tapio olivat avainasemassa kevään nousukarsinnoissa nostamassa joukkuetta korkeammalle sarjatasolle ja he kantavat joukkueessa vastuuta myös alkavalla kaudella.

Kokemusta joukkueeseen tuovat 211-senttinen sentterijätti Lasse Aavamäki sekä 183-senttinen amerikkalaistakamies Aubrey Conerly, joka toimii myös valmennustiimissä yhdessä päävalmentaja Jukka Reposen kanssa. 

Lisätietoja: Miesten I divisioona B:n otteluohjelma

 
26.8.2022 11:48 Miesten I divisioona B

Joshua Wilchcombe vahvistaa BC Nokia Akatemiaa miesten I divisioona B:ssä

Miesten I divisioona B:n pelikauteen valmistautuva BC Nokia Akatemia on tehnyt pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Joshua Wilchcomben, 28, kanssa. BC Nokia Akatemiaa vahvistaa myös Kataja Basketissa Korisliigaa viime kaudella pelannut Valtteri Pihlajamäki, 25.

12.8.2022 16:00 Miesten I divisioona A

Miesten I divisioona A:n ja B:n otteluohjelmat julkaistu

Miesten I divisioonat pyörähtävät käyntiin kauden 2022–23 osalta lokakuun ensimmäisellä kokonaisella viikolla. Sarjojen mestarit ovat selvillä viimeiseen huhtikuun loppuun mennessä.

22.6.2022 20:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2022–23 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2022–23. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään ennätykselliset 64 joukkuetta.

24.5.2022 09:53 Miesten I divisioona B

Panttereiden miesten edustusjoukkueen Try Out- harjoitukset Laajasalon palloiluhallilla

Pantterit järjestää Try Out- tapahtuman ti 31.5. ja to 2.6. klo 20:30-22:00 Laajasalon Palloiluhallilla (Sarvastonkaari 23).

16.5.2022 19:37 Miesten I divisioona B

Jorgo Dakaj on Raholan Pyrkivän kolmas päätoiminen valmentaja

Raholan Pyrkivä on palkannut jo kolmannen päätoimisen valmentajansa, kun pitkään Oulussa vaikuttanut Jorgo Dakaj, 33, on solminut seuran kanssa kaksivuotisen valmentajasopimuksen.

16.5.2022 07:44 Seura tiedottaa

LePy hakee villikorttia miesten 1B-divisioonaan

LePy pelasi kaudella 2021-2022 miesten 1B-divisioonassa. Kauden päätteeksi joukkue tippui 2.divisioonaan. Pelaaminen miesten 1B-divisioonassa tuki LePyn nuorten pelaajien kehitystä, joten seura hakee villikorttia miesten 1B-divisioonaan kaudeksi 2022-2023.

13.5.2022 14:27 Miesten I divisioona B

EBT:n M1DB-joukkueen avoimet harjoitukset

EBT tarjoaa kilpailukykyisen kokonaisvaltaisen harjoitusympäristön motivoituneille pelaajille. Joukkueen pelaajia halutaan auttaa eteenpäin kohti omaa potentiaalia niin koripalloilijana kuin ihmisenä.

12.5.2022 10:35 Miesten I divisioona B

Avoimet harjoitukset Karkkilassa

KaU Karkkila julkisti keväällä tavoitteen noususta miesten 1A-divisioonaan. Avoimet harjoitukset järjestetään Karkkilassa 23.5. ja 24.5. pelaajille, joita kiinnostaa harjoitella laadukkaasti ja ammattimaisesti.

5.5.2022 13:04 Miesten I divisioona B

PuHu Juniorit tarjoaa erinomaisen alustan pelaajakehitykselle - miesten avoimet harjoitukset alkavat ti 17.5.

PuHu Juniorit aloittaa kauden 2022-23 joukkueen rakentamisen toukokuussa. PuHu Junioreiden toiminnasta kiinnostuneille pelaajille tarkoitetut avoimet kesäharjoitukset alkavat tiistaina 17.5. klo 17:30 Martinlaakson koululla.

23.4.2022 22:45 Miesten I divisioona B

PeU-Basket viimeisteli tuhkimotarinansa ja voitti Divisioona B:n finaalit

Miesten I divisioona B:ssä PeU-Basket nappasi nimiinsä sarjan ykkössijan, kun perniöläiset voittivat Hyvinkään Pontevan 94-81 (47-40) ja finaalisarjan 0-2. PeU-Basket voitti sarjan uskomattomasti pudotuspelien kymmenenneltä sijalta.

20.4.2022 21:10 Miesten I divisioona B

PeU-Basket vei Loydin 46 pisteen siivittämänä voiton Divisioona B:n finaaliavauksessa

Miesten I divisioona B:ssä pelattiin keskiviikkona ensimmäinen finaaliottelu, jossa perniöläinen PeU-Basket voitti huikeat 46 pistettä heittäneet William Loydin johdolla Hyvinkään Pontevan 74-85 (44-37). Finaalisarja on täten katkolla lauantaina Perniön liikuntahallilla.

16.4.2022 22:53 Miesten I divisioona B

PeU-Basket vei jännärin PuHua vastaan ja eteni Divisioona B:n finaaleihin

Miesten I divisioona B:ssä perniöläinen PeU-Basket voitti PuHu Juniorit Martinlaakson koululla 74-76 (31-39). Voiton myötä PeU voitti välieräsarjan 1-2 ja eteni Divisioona B:n finaaleihin.

13.4.2022 22:11 Miesten I divisioona B

HyPo Divisioona B:n finaaleihin – PuHu tasoitti ottelusarjan 1-1:een

Miesten I divisioona B:ssä toinen finaalijoukkueista selvisi, kun Hyvinkään Ponteva nappasi toisen voittonsa välieräsarjassa Panttereita vastaan ja eteni finaaleihin otteluvoitoin 2-1.. Toisessa välieräparissa taas PuHu Juniorit tasoitti PeU-Basketia vastaan.

10.4.2022 21:04 Miesten I divisioona B

HyPo tasoitti Divisioona B:n välierät Panttereita vastaan – PeU-Basket voitti välieräavauksessa PuHun

Miesten I divisioona B:n välierissä Hyvinkään Ponteva tasoitti ottelusarjan Panttereita vastaan tilanteeseen 1-1. Toisessa välieräparissa taas PeU-Basket päihitti PuHu Juniorit ja siirtyi johtoon otteluvoitoin 0-1.

7.4.2022 22:27 Miesten I divisioona B

Pantterit voittoon Pontevasta miesten Divisioona B:n välieräavauksessa

Miesten I divisioona B:n välieräavauksessa Pantterit vei voiton Martinhallissa Hyvinkään Pontevasta 76-82 (37-36). Pantterit johtaa nyt ottelusarjaa 0-1.

5.4.2022 21:18 Miesten I divisioona B

Hyvinkään Ponteva Divisioona B:n neljänneksi välieräjoukkueeksi

Miesten I divisioona B:ssä selvisi viimeinenkin välieräjoukkue, kun Hyvinkään Ponteva voitti Raholan Pyrkivän puolivälieräottelussa 96-72 (46-36). HyPo eteni välieriin otteluvoitoin 2-1.

2.4.2022 19:01 Miesten I divisioona B

Kolme välieräjoukkuetta selvillä I divisioona B:ssä

WB-Pantterit, PuHu Juniorit ja PeU-Basket lunastivat paikkansa välierissä. Hyvinkään Ponteva ja Raholan Pyrkivät ratkaisevat viimeisen välieräpaikan ensi viikon tiistaina.

1.4.2022 21:57 Miesten I divisioona B

Ponteva tasoitti puolivälieräsarjan Raholaa vastaan Divisioona B:ssä

Miesten I divisioona B:ssä pelattiin perjantaina yksi puolivälieräottelu, jossa Hyvinkään Ponteva voitti Raholan Pyrkivän 84-101 (35-50). Puolivälieräsarja on nyt tilanteessa 1-1.

29.3.2022 21:19 Miesten I divisioona B

Pantterit avasi Divisioona B:n puolivälierät voittamalla Lappeenrannan

Miesten I divisioona B:n puolivälierien ensimmäinen ottelusarja saatiin käyntiin Helsingissä, kun Pantterit voitti Lappeenrannan NMKY:n 72-63 (37-28). Pantterit johtaa ottelusarjaa 1-0.

26.3.2022 19:14 Miesten I divisioona B

Ura Basket eteni Divisioona B:n puolivälieriin Karkkilan kustannuksella

Miesten I divisioona B:n neljännesvälierien toinenkin ottelusarja tuli päätökseen, kun Ura Basket päihitti vieraissa Karkkilan 56-76 (37-39). Ura Basket voitti ottelusarjan 2-0.

Näytä lisää vastaavia