12.5.2007 Suomen Koripalloliiton hallitus on lauantaina Vantaalla pitämässään kokouksessa hyväksynyt Korisliiga-joukkueiden Lappeenrannan NMKY:n ja helsinkiläisen ToPon hakemukset osallistua kansainvälisen koripalloliiton järjestämään FIBA EuroCupiin.
FIBA EuroCup on kansainvälisen koripalloliiton ainoa seurajoukkuekilpailu tulevalle kaudelle sen luovuttua aiemmin keväällä kakkoskilpailustaan FIBA EuroCup Challengesta.
Tulevan kauden FIBA EuroCupin ilmoittautumisaika on käynnistymässä ja liittohallituksen päätöksen mukaisesti LrNMKY:ä ja ToPoa esitetään Suomen edustajiksi sarjaan. Sarjassa pelaa ensi kaudella yhteensä 36 joukkuetta, jotka on jaettu kuuteen (6) kuuden (6) joukkueen lohkoon. Lohkoissa pelataan kaksinkertaiset sarjat.
Mikäli FIBA EuroCupiin ilmoittautuneita on enemmän kuin 36, järjestetään karsintakierros. Mahdolliset karsintaottelut pelataan 16.10. ja 23.10. ja varsinainen sarja alkaa 6.11. Kullekin varsinaiseen sarjaan selviytyneelle joukkueelle tulee siten kymmenen ottelua mahdollisten karsintaotteluiden lisäksi.
Kaikkien FIBA Euroopan sarjojen arvontatilaisuus järjestetään 5.8.
Suomesta ei osallistunut joukkueita kansainvälisiin seurajoukkuekilpailuihin pelikaudella 2006-07. Lappeenrannan NMKY osallistui FIBA EuroCup Challenge –kilpailuun pelikaudella 2005-06 selviytyen hienosti aina välieriin saakka.
Perjantaina 2.9. Ilta-Sanomien ostaja saa lehtensä välissä tuoreimman KORI-lehden, Koripalloliiton lajimarkkinointilehden. Lehdessä pureudutaan viikonloppuna käynnistyvään Korisliiga-kauteen, jonka kunniaksi lehdessä on kymmenen pelaajan haastattelukokonaisuus.
Korisliigan kauden 2015/2016 jahti Pantteri-patsaasta pyörähtää käyntiin lauantaina 3. lokakuuta kahdella ottelulla, kun Lapuan Korikobrat mittelee Pohjanmaan herruudesta Kauhajoen Karhua vastaan ja Salon Vilpas saa isännöitäväkseen Tampereen Pyrinnön. Sunnuntaina 4. lokakuuta taas Helsinki Seagulls saa vieraakseen Bisons Loimaan Helsingin Jäähallissa pelattavassa ottelussa. Samana päivänä sarjanousija BC Nokia saa ensikasteensa Korisliigaan kotipelissään KTP-Basketia vastaan.
Torstaina 16.4. Ilta-Sanomien välissä ilmestynyt KORI-lehti on luettavissa ja ladattavissa PDF-tiedostona Basket.fi-palvelussa, tämän artikkelin lopussa olevan linkin välityksellä. Lehden teemana on lauantaina 18.4. käynnistyvät Korisliigan pudotuspelit ja katsaukset Pantteri-jahtiin osallistuviin joukkueisiin.
Viime vuonna valmistuneen historiaprojektinsa jatkoksi Suomen Koripalloliitto julkaisi torstaina Korisliiga.fi-nettipalvelun. Uusi sivusto toimii jatkossa koripallon pääsarjojen eli miesten ja naisten Korisliigojen käyntikorttina verkossa.
Suomalainen koripalloperhe tekee tänä jouluna hyvää monellakin rintamalla. Miesten maajoukkue eli Susijengi on lupautunut valtakunnallisen Joulupuu-keräyksen suojelijaksi, kun taas liigatasolla Catz Lappeenrantaa ja KTP-Basketia edustavat sisarukset Dionne ja Michael Poundsin ovat haastaneet miesten ja naisten pääsarjaseurat lahjakeräykseen vähävaraisille perheille.
Koripallon pääsarjan 73. pelikausi käynnistyy keskiviikkona 3. lokakuuta viiden ottelun voimin. Liigakausi pelataan 12 joukkueen nelinkertaisena sarjana, joka huipentuu toukokuussa 2013 pelattaviin SM-finaaleihin. Pudotuspeleihin selviää kahdeksan joukkuetta. Basket.fi-palvelun kokoaman infopaketin avulla voit päivittää helposti tietosi ennen sarjakauden käynnistymistä.
NBA:sta ja Euroliigasta liikkeelle lähteneet reilun pelin säännöt rantautuvat kauden 2012/13 aikana myös suomalaiseen koripalloon kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n linjausten mukaisesti. Uusilla sääntötarkennuksilla halutaan rohkaista pelaajia, valmentajia sekä erotuomareita kitkemään peliin kuulumatonta huonoa käytöstä ottelutapahtumista.
Keskiviikkona loimaalaisen Nilan Bisonsin riemukkaisiin mestaruusjuhliin päättyneellä Korisliiga-kaudella kirjattiin sarjan uusi katsojaennätys. Jo runkosarjassa uusiksi pistetyt ennätyslukemat (keskiarvo 911) kohosivat pudotuspelien myötä 949 katsojaan ottelua kohden.
Basket.fi-nettipalvelu jatkaa historian kirjoittamista – kirjaimellisesti. Korisliiga-kauden huipentuessa Suomen Koripalloliitto on julkaissut miesten pääsarjahistorian kaikkien pelikausien tiedot tuloksineen ja tilastoineen. Samalla on julkaistu pääsarjassa kautta aikain esiintyneiden pelaajien uratilastot.
Suomen koripallomaajoukkueen eteneminen EM-lopputurnaukseen 16 vuoden tauon jälkeen ja sensaatiomainen menestys – yhdeksäs sija – Liettuassa pelatuissa EM-kisoissa poikivat lajille huimia kasvukäyriä medianäkyvyyden saralla, kertoo Suomen Koripalloliiton tilaama Sponsor Insight –tutkimus.
Korisliigan katsomoissa riittää tungosta ja tunnelmaa. Kun runkosarja kääntyy päätösneljännekselleen, on sarjan katsojakeskiarvo käytännössä sama kuin viime kauden runkosarjassa. Merkittävä seikka on se, että koko sarjan katsomokohtainen täyttöaste on lähes 70 prosenttia.
Suomen Koripalloliitto on julkaissut kansainvälisen BasketVoice-manageripelin Suomessa. BasketVoice-pelissä fanit pääsevät manageroimaan omia, Korisliigan pelaajista koottavia virtuaalijoukkueitaan. Internetissä toimivassa, suomenkielisellä käyttöliittymällä varustetussa ja käyttäjille ilmaisessa pelissä pyritään kasvattamaan oman joukkueen arvoa sekä kisaillaan tehokkaimman joukkueen tittelistä.
URHOtv:n historian ensimmäinen Korisliiga-lähetys nähdään melko tarkalleen kolmen viikon kuluttua. Ensimmäisenä eetteriin juoksevat Namika Lahti ja KTP-Basket, jotka ottavat mittaa toisistaan 2.12. URHOtv ja Koripalloliitto solmivat aiemmin syksyllä viisivuotisen mediaoikeussopimuksen.
Kotimaisen joukkueurheilun TV-markkinoille voimakkaasti panostava URHOtv ja Suomen Koripalloliitto ovat solmineet viiden vuoden mittaisen mediaoikeussopimuksen. Jääkiekon SM-liigan ja jalkapallon Veikkausliigan oikeudet jo aiemmin hankkineelle URHOtv:lle siirtyy tuoreen sopimuksen myötä niin Korisliigan kuin miesten koripallomaajoukkueenkin mediaoikeudet.
Korisliigan katsojakeskiarvon nousu jatkuu. Kun runkosarja on kääntymässä loppusuoralle, lähentelee liigaotteluiden keskiarvo jo 900 katsojaa. Verrattaessa viime kauden runkosarjan lukemiin on kasvua tapahtunut kahdeksan prosenttia. Jo seitsemän Korisliiga-joukkueen katsojakeskiarvo ylittää tuhannen silmäparin rajapyykin.
Miesten Korisliigan runkosarjassa on ohitettu kauden puoliväli. Tasainen ja kosolti yllätyksiäkin tarjonnut sarja on kiinnostanut. Kolmella viime kaudella katsojaennätystään parantaneen Korisliigan otteluihin on kerääntynyt kuusi prosenttia enemmän yleisöä kuin viime kaudella.
Miesten Korisliigasta on reilu neljännes takana. Sarja voi lähteä hyvillä mielin Suomen cupin välieräviikonlopun viettoon, sillä katsojatilastot jatkavat kasvuaan. Kolmella viime kaudella katsojaennätystään parantaneen Korisliigan otteluissa on käynyt pari prosenttia enemmän yleisöä kuin viime kaudella.
Suomen Koripalloliiton tekemä päätös ulkomaalaiskiintiöiden poistamisesta on viime viikkojen aikana synnyttänyt laajasti julkista keskustelua. Osin keskustelua on käyty omien ennakkoluulojen vankeina kokonaisuutta näkemättä. Koripalloliitto haluaa omalta osaltaan vielä taustoittaa päätöksen syntyä ja näkemyksiään vaikutuksista antamalla seuraavan julkilausuman.
Suomen Koripalloliitto on mukana kattavassa yhteistyösopimuksessa, joka julkistettiin torstaina Helsingissä. Kuuden palloilulajin, YLEn, Urheilukanavan ja Veikkauksen muodostama yhteistyörintama takaa mukana oleville lajeille kattavan TV-näkyvyyden maksuttomilla kanavilla vuoteen 2009 saakka.
Suomen Koripalloliitto on avannut uuden tilastopalvelunsa. Pelikaudella 2006-07 tilastopalvelu kattaa miesten ja naisten kaksi ylimmäistä sarjatasoa eli mestaruussarjat ja I divisioonat. Laajan tilastovalikoiman lisäksi palvelu tarjoaa live-seurannan Korisliigan ja naisten SM-sarjan otteluista.