LePyn lisenssimäärä ylitti 900 rajan – Koripalloliiton lisenssikasvusta lähes 10% LePystä

22.4.2022 10:14 LePy on lisenssipelaajien määrällä mitattuna Suomen kolmanneksi suurin koripalloseura. Uusi ennätys, huikea 900 lisenssipelaajan raja rikkoutui nyt huhtikuussa 2022. LePyn kasvu on järisyttävä, lähes 50% viime kauteen verrattuna. Suomen suurin seura on tällä hetkellä Helsingin NMKY, jolla on 1 437 lisenssipelaajaa ja toisena Tapiolan Honka, jolla on 1 114 lisenssipelaajaa.

Suomen Koripalloliiton lisenssien kokonaismäärä on kasvanut edellisestä kaudesta 3 492 kappaleella. Kasvusta lähes 10 % on LePyn aikaansaamaa kasvua. "On hienoa katsoa näitä uusimpia lukuja ja mahtavaa, että tämä 900 lisenssipelaajan raja ylitettiin nyt LePyn 90 v. juhlavuotena", iloitsee seuran toiminnanjohtaja Marika Vilanen ja jatkaa: "Iso kiitos tästä kuuluu seuramme valmentajille, joukkueenjohtajille sekä muille joukkueiden taustahenkilöille, joiden arvokas ja laadukas työ näkyy nyt harrastajamäärien kasvuna."

Tyttöjen puolella suurimmat kasvajat olivat ikäluokat 2010 (26 pelaajaa), 2011 (17 pelaajaa), 2013 (28 pelaajaa) ja 2014 (17 pelaajaa). LePyssä naisten ja tyttöjen osuus lisenssipelaajista on 40% (naiset/tytöt 359 ja miehet/pojat 543). Poikien puolella suurin kasvu on tapahtunut ikäluokissa 2010 (44 pelaajaa), 2012 (30 pelaajaa) ja 2014 (26 pelaajaa). Erityisen mielenkiintoista on, että poikapuolella kaikki juniori-ikäluokat kasvoivat edelliseen kauteen verrattuna lukuun ottamatta U19 ikäluokkaa (2003, 2004, 2005). ”Normaalisti” pelaajamäärien väheneminen kun alkaa 14 ikävuoden jälkeen.

Mikä selittää LePyn kasvun?

LePyssä on hyvä meininki sekä tekemisen iloa. LePyssä on viime vuosina satsattu säännölliseen rekrytointiin, jotta lapset ja nuoret löytäisivät koripalloharrastuksen. LePyssä on tunnistettu, että uusia harrastajia halutaan ottaa mukaan toimintaan ympäri vuoden. LePyssä myös uskotaan, että kun lapsi saadaan ensimmäisiin harjoituksiin, innostus syttyy ja korisharrastus vie mukanaan.

Mahdollistaaksemme tämän, järjestämme kahdesti kaudessa kolmen päivän maksuttoman Koriskoulun kaikille halukkaille. Koriskoulujen osallistujamäärät ovat säännöllisesti olleet yli sadan lapsen, mutta syksyllä 2021 rikottiin ennätys yli 200 osallistujalla. Lähes puolet koriskoululaisista ovat tulleet mukaan ikäluokkajoukkueiden toimintaan. Kauden aikana järjestämme lisäksi myös kaveriviikkoja sekä muita tempauksia, jotta uusien pelaajien olisi helppo tulla mukaan toimintaan.

Teemme myös yhteistyötä alueemme koulujen kanssa. LePyn valmentajat kiertävät ahkerasti lukuvuoden aikana alueen kouluilla pitämässä näytetunteja. Näytetuntien avulla useampi lapsi pääsee kokeilemaan korista ja tieto harrastusmahdollisuudesta kasvaa. Osalle näytetunnista on jäänyt hyvä muistijälki ja aloittamispäätös seuratoiminnassa onkin syntynyt myöhemmin.

LePy myös näkyy. Vaikka some on tullut jäädäkseen, niin kadunvarsikylteillä ja ilmoitustauluille kiinnitetyillä mainoksilla saadaan mukaan perheitä, jotka eivät ole vielä koripalloperheen sisäpiirissä.

Leppävaara kasvaa ja kansainvälistyy

LePy toimii Espoossa Suur-Leppävaaran alueella, jonka asukasluku on jo yli 70 000. Jos Leppävaara laskettaisiin omaksi kaupungiksi, olisi se kaupunkivertailussa Lappeenrannan kokoinen eli Suomen 13. suurin kaupunki. Espoo, Suomen toiseksi suurin kaupunki, kasvoi kaikista kunnista määrällisesti eniten. Suomen yhdellä kovimmista kasvualueista toimivalla LePyllä pelaajamäärän kasvu on siis väistämätöntä. Lajien välinen kilpailu pääkaupunkiseudulla on kuitenkin sen verran kovaa, ettei seura voi vain odottaa pelaajien löytämistä saliin, vaan töitä on tehtävä.

Mielenkiintoisen mausteen LePyn toiminnalle tuo alueen monimuotoisuus. Espoolaisista 20,1 % puhuu äidinkielenään muuta kuin kotimaista kieltä ja 13% Espoon asukkaista on muun maan kansalaisia. Espoon väestönkasvusta vuonna 2021 91,9% tuli vieraskielisistä. Monikulttuurisuus näkyy myös LePyssä, jossa noin 30 % perheistä on monikulttuurisia. LePyläisten joukossa puhutaankin noin 25 eri kieltä.

Kasvun esteenä salipula

LePy toimii tällä hetkellä Espoon kouluilla ja kaupungin halleissa. Suur-Leppävaaran alueella ei ole vielä yksityisiä saleja, joista seura voisi vuokrata lisätilaa. Nykyiset salivuoromäärät asettavatkin rajoja sille, kuinka paljon innokkaita pelaajia voidaan ottaa korikseen mukaan.

Tunnelinpäässä on nähtävissä onneksi valoa. Leppävaaran Urheilupuistoon on rakenteilla monitoimihalli, joka valmistuu keväällä 2023. Tavoitteena on saada kaksi kenttää täysin LePyn käyttöön. Tulevia vuosia varten hallista on mahdollista vuokrata lisätilaa myös muista saleista. Lähikoulujen salimäärien turvaaminen sekä uusi monitoimihalli koriskenttineen lupaavat hyvää LePyn kasvulle.

LePyssä satsataan valmennukseen sekä valmentajien määrään harjoituksissa

LePy on kasvanut yli 300 pelaajalla yhden kauden aikana. Salimäärien pysyessä nykyisenä tarkoittaa se sitä, että harjoituksissa on entistä enemmän pelaajia. Jotta pelaajien kehittyminen voidaan taata, panostaa LePy tulevilla kausilla valmennukseen ja lisää valmentajien määrää merkittävästi. Näin harjoitusryhmiin saadaan useampi valmentaja, isommatkin ryhmät saadaan pyörimään tehokkaasti ja oppiminen jatkuu. LePyn valmennuksen kehittäjänä elokuussa aloittanut Tomi Kaminen on tuonut seuraan myös paljon uutta osaamista.

Suomen suurin korisseura vuoteen 2030 mennessä

Koripallo harrastuksena on nosteessa. LePyn laadukas toiminta ja innostava ilmapiiri ovat tuoneet Suur-Leppävaaran kasvualueella erityisesti juuri koriksen pariin paljon uusia harrastajia. Kasvavan toiminnan tarvitsemat uudet lisäharjoitustilat luovat hyvän perustan jatkokasvulle. Espoon väestönkasvun ollessa ennustetun mukainen on vain ajan kysymys, koska LePystä tulee Suomen suurin koripalloseura. ”Uskaltaisin veikata, että vuonna 2030 hätyyttelemme vahvasti kärkisijaa", heittää toiminnanjohtaja Marika Vilanen hymyssä suin.

 
16.9.2022 07:47 Seura tiedottaa

Pihla Nikkarinen ToPoLan toiminnanjohtajaksi

Pihla Nikkarinen aloittaa ToPoLan uutena toiminnanjohtajana 1.10.2022.

12.9.2022 09:26 Seura tiedottaa

Biddy Basketin viimeinen 1-tason valintaleiri Kisakeskuksessa 23.-25.9.22

Susijengiläisistä ovat Biddyssä aloittaneet kansainvälisen toiminnan Koponen, Seppälä, Markkanen, Maxhuni, Jantunen, Little sekä monet muut. Tsemppiä Susijengille! Olethan sinäkin mukana?

21.8.2022 17:21 Seura tiedottaa

LePyn Pikkusudet-turnaus järjestetään 17.-18.9.2022

Loistavat olosuhteet, rehtiä voiton taistelua, hymyä, hikeä ja suuria tunteita, urheilujuhlan tuntua, tunnelma katossa, mieletön fiilis! Niistä on LePyn Pikkusudet-turnaus tehty!

11.8.2022 09:51 Seura tiedottaa

ToPoLa hakee toiminnanjohtajaa

Nykyisen toiminnanjohtajan siirtyessä toisiin tehtäviin, ToPoLa hakee uutta toiminnanjohtajaa päätoimiseen, toistaiseksi voimassa olevaan työsuhteeseen. Kasvavana seurana ToPoLa kehittää jatkuvasti toimintaansa, valmennuksen laatua ja pelaajapolkua aina alle kouluikäisistä nuoriin harrastajiin sekä kilpaurheilijoihin.

10.8.2022 14:49 Seura tiedottaa

LePy koriskoulu tulee jälleen 15.-17.8.2022

LePyn huippusuosittu koriskoulu järjestetään taas syksyllä heti koulujen alettua. Koriskoulu on maksuton ja mahtava tapa tutustua koripalloon. Tule mukaan!

4.8.2022 15:02 Seura tiedottaa

LoU Basket hakee koripallokouluvastaavaa

LoU Basket etsii päätoimista valmentajaa, jonka vastuualueena ovat seuran koripallokoulu-, eskarikorisryhmän, sekä nappularyhmän valmennuksen suunnittelu ja toteutus.

1.7.2022 07:44 Koripalloliitto

Koriskauden 2022-23 lisenssit myynnissä

Koripallokausi 2022-23 käynnistyy virallisesti 1.7.2022 ja samalla käynnistyy uuden kauden lisenssien myynti. Seurasiirrot ovat uusien kilpailusääntöjen mukaan edustusoikeuden siirtoja ja myös edustusoikeuksien siirtojen palvelu on jälleen avattu. Lisenssikauppa, rinnakkaisedustusoikeuden ostopalvelu sekä edustusoikeuden siirron palvelu ovat tarjolla sekä suomeksi että englanniksi.

28.6.2022 16:32 Seura tiedottaa

LePy valmiina kauteen 2022-2023

Kevään aikana suoritettu valmentajarekrytointi on vihdoin saatu päätökseen. Kaikissa joukkueissa on nyt päävalmentajat ja loistavat valmennustiimit. Osaa ryhmistä täydennetään vielä syksyllä. Katsomot täyteen saanut LePyn miesten joukkue jatkaa 1. divisioona B:ssä. Nuorista ja lupaavista tyttöpelaajista muodostunut LePyn naisten joukkue aloittaa kauden 2. divisioonassa. LePyn kaikki juniorijoukkueet lähtevät taistelemaan valtakunnallisiin sarjoihin. LePy odottaa jo innolla uuden kauden starttia.

23.6.2022 06:56 Seura tiedottaa

Julián de Landaluce Machuca LePyn valmentajaksi

LePy ja espanjalaissyntyinen Julián de Landaluce Machuca (28 v) ovat tehneet valmentajasopimuksen. Julián aloittaa LePyssä päätoimisena valmentajana 1.8.2022.

20.6.2022 14:01 Seura tiedottaa

ToPo saa uuden kotipesän Pirkkolaan

Pirkkolaan aukeaa elokuussa uusi halli, josta ToPo saa uuden kotipesän itselleen. Näin seura pääsee keskittämään toimintonsa neljään ydinsijaintiin, kun Munkkiniemen yhteiskoulun, Kisahallin ja Hoplaxskolanin ohella seura pääsee nauttimaan omista tiloista Pirkkolassa.

14.6.2022 10:16 Seura tiedottaa

Helsingin NMKY koripallon päävalmentajat kaudella 2022–2023

Koripallon päävalmentajat alkaneelle kaudelle on valittu. Helsingin NMKY:ssä on 25 päävalmentajaa.

14.6.2022 09:59 Seura tiedottaa

Sandra Prieto Espanjan naisten pääsarjasta Helsingin NMKY:n valmentajaksi

Helsingin NMKY on tehnyt valmentajasopimuksen Sandra Prieton kanssa. Sandra tulee toimimaan alkavalla kaudella päävalmentajana Helsingin NMKY:n naiset-U19 joukkueessa ja U15 tyttöjen joukkueessa.

13.6.2022 07:15 Seura tiedottaa

Jokelan 24.katukoris elokuussa

Kaukasten Voima järjestää perinteisen katukoristapahtuman 6.8. Jokelassa

3.6.2022 08:12 Seura tiedottaa

Kaisa Höök LePyn valmentajaksi

Kaisa Höök (41 v) aloittaa LePyn valmentajana. Kaisa ottaa vastuulleen LePyn pienimmät poikajuniorit. Hän aloittaa LePyssä elokuussa.

30.5.2022 11:21 Seura tiedottaa

Valmentajaksi PuHu Junioreihin?

PuHu Juniorit hakee lasten ja nuorten valmennuksesta kiinnostuneita motivoituneita valmentajia kasvavaan osaajien joukkoomme. Arvostamme valmentajissamme sitoutumista, korkeaa motivaatiota auttaa pelaajia saavuttamaan heidän asettamat tavoitteensa sekä halua kehittyä ja oppia uutta valmentajana.

25.5.2022 13:12 Seura tiedottaa

Hussain Dassouki palaa Saksasta Tapiolan Honkaan

Tapiolan Hongan miesten ja vanhimpien poikajunioreiden valmennusryhmä saa ensi kaudelle merkittävän vahvistuksen, kun Hussain Dassouki palaa kahden Saksassa vietetyn vuoden jälkeen Tapiolan Honkaan.

20.5.2022 14:15 Seura tiedottaa

ToPoLan uusi päätoiminen seurakoordinaattori on Ruth Rökman, Anni Saistosta hallintokoordinaattori

Ruth Rökman aloittaa ToPoLan uutena päätoimisena työntekijänä 1.8. nimikkeellä seurakoordinaattori. Elokuusta alkaen Ruth ottaa itselleen osan Anni Saiston töistä. Anni aloittaa syksyllä opiskelun ja siirtyy seurakoordinaattorista hallintokoordinaattoriksi.

16.5.2022 07:44 Seura tiedottaa

LePy hakee villikorttia miesten 1B-divisioonaan

LePy pelasi kaudella 2021-2022 miesten 1B-divisioonassa. Kauden päätteeksi joukkue tippui 2.divisioonaan. Pelaaminen miesten 1B-divisioonassa tuki LePyn nuorten pelaajien kehitystä, joten seura hakee villikorttia miesten 1B-divisioonaan kaudeksi 2022-2023.

13.5.2022 12:43 Seura tiedottaa

LePyn uusin päätoiminen valmentaja on Ignasi Muñoz Gol

LePy ja espanjalaissyntyinen Ignasi Muñoz Gol (26 v) ovat tehneet valmentajasopimuksen kaudesta 2022-2023. Muñoz Gol aloittaa päätoimisena valmentajana LePyssä 1.8.

13.5.2022 12:41 Seura tiedottaa

Tapiolan Hongan päävalmentajat kaudella 2022-2023

Tapiolan Hongan joukkueiden päävalmentajat kaudelle 2022-2023 on pääosin valittu.

Näytä lisää vastaavia