27.7.2022 08:32 Naisten Korisliiga-kauteen 2022-23 valmistautuva Tapiolan Honka on tehnyt jatkosopimuksen Peppi Tyynilän, 19, kanssa. Uusina kasvoina joukkueessa nähdään NCAA-kentiltä takaisin Suomeen palannut Ella Väätänen, 25, ja yhdysvaltalainen Maddi Utti, 23.
Peppi Tyynilä nähdään kasvattajaseuransa kokoonpanossa myös ensi kaudella. Kuva: Ville Vuorinen.
Tänä kesänä Suomen 20-vuotiaiden naisten maajoukkuetta edustanut pelasi viime kaudella ensimmäisen minuuttinsa Korisliigassa, kun hän pääsi parketille yhdeksän ottelun verran. Päättynyt kausi koostui liigaparketin ensiaskeleiden lisäksi 19-vuotiaiden SM-sarjasta ja naisten I divisioonasta.
– Peppi on pelaaja joka tuo aina mukanaan positiivista energiaa tapahtumaan, oli kyseessä sitten harjoitus tai peli. Vahvuuksiksi voi listata erityisesti pelin johtamisen sekä heittotaidon. Jatkumon kannalta Peppi on erittäin tärkeä palanen meidän ohjelmaa. Määrätietoisen harjoittelun kautta Peppi on jo ottanut isoja kehitysaskeleita pelaajaurallaan ja ensi kaudella uskonkin, että edessä on murtautuminen naisten Korisliigan pelaavaan rotaatioon, päävalmentaja Niko Nyholm kommentoi seuran tiedotteessa.
Uutena kotimaisena kasvona Hongan kokoonpanoon liittyy Ella Väätänen, joka saapuu Suomeen vietettyään viisi kautta Yhdysvalloissa NCAA:ssa. Viidennellä kaudellaan Väätänen tilastoi Canisius Collegessa 3,2 pistettä ja 2,6 levypalloa ottelua kohden.
– Ella on erittäin urheilullinen pelaaja, joka tulee mahdollistamaan meille monia optioita niin hyökkäys- kuin puolustuspäässä. Uskomme Ellan sopivan loistavasti meidän kollektiiviseen ja energiseen pelitapaan.
Lisäksi Honka tiedotti tehneensä ensi kauden kattavan pelaajasopimuksen Long Beaching yliopistosta saapuvan Maddi Uttin kanssa. 180-senttinen Utti pelaa tällä hetkellä Australian kesäsarjaa West Adelaide Bearcatsin riveissä, jossa tilastorivi on tällä hetkellä 13,0 pistettä ja 14,7 levypalloa.
– Seurasimme Maddien otteita pidemmän aikaa Reetan (Piipari) kanssa ja olemme iloisia, että hän valitsi meidät. Maddi on loistava levypallopelaaja, joka pystyy puolustamaan 1-4 pelipaikkoja. Hyökkäyksessä Maddi on vahva niin korintekijänä kuin paikkojen luomisessa muille. Maddistä huokuu halu kehittyä ja kilpailla. Hän tulee omalla tekemisellään varmasti auttamaan meidän nuorta joukkuetta kehittymään seuraavalle tasolle.
Naisten Korisliigan runkosarja pelattiin päätökseen. Ylemmässä jatkosarjassa pelejään jatkavat PeKa, EBT, Honka, Pyrintö sekä Forssan Alku. Alemmassa jatkosarjassa viimeisistä pudotuspelipaikoista taistelevat ToPo, ViVe, HBA, Kouvottaret ja Catz.
Korisliigassa KTP-Basket ja BC Nokia eivät tarvitse apua muilta joukkueilta, vaan heille riittää ylempään jatkosarjaan voitto runkosarjan päätöskierroksen ottelusta. Naisten Korisliigassa Forssan Alku voi varmistaa paikkansa ylemmässä jatkosarjassa voittamalla oman ottelunsa.
Naisten Korisliigan runkosarja on viimeistä kierrosta vaille valmis. Illan isoimmasta voitosta vastasi FoA. Muita voittajia olivat ViVe, Honka, Pyrintö ja Peli-Karhut.
Torpan Pojat jatkoi siitä mihin eilen jäi ja kaatoi finaalissa neljä edellistä Suomen Cupia nimiinsä vieneen PeKa:n. Mestaruuspokaali jäi Helsinkiin 76-51.
Naisten Suomen Cupin mestari 2022 ratkeaa sunnuntaina, kun Peli-Karhut ja Torpan Pojat kohtaavat Urhea-hallissa Helsingissä. PeKa tavoittelee neljättä perättäistä cup-mestaruutta.
Naisten Suomen Cupin finaalissa nähdään uusinta viime vuodelta, kun Peli-Karhut ja ToPo kohtaavat finaalissa. Ottelu alkaa huomenna sunnuntaina klo 17 ja on nähtävissä Yle TV2:ssa ja Yle Areenassa.
Naisten Suomen Cupin Final Four -vaihe pelataan lauantaina ja sunnuntaina Urhea-hallissa Helsingissä. 10 000 euron rahapalkinnosta mittelevät Peli-Karhut, Vimpelin Veto, Torpan Pojat ja Tampereen Pyrintö.
Tapiolan Honka sai illan ainoassa ottelussa vieraakseen HBA-Märskyn. Kotijoukkue jatkoi siitä mihin ennen taukoa jäi ja vei ottelun nimiinsä 73-59.
Korisliigojen ja NOCCOn solmiman markkinointiyhteistyön myötä kuukauden pelaajat ovat jatkossa Kuukauden vahvimpia. Naisten Korisliigan joulukuun vahvin on Tapiolan Hongan Madelynn Utti.
Naisten Korisliigassa pelattiin maanantaina yksi ottelu. Kouvottaret nappasi kotivoiton ToPo:sta 81-62.
Sarjassa pelattiin ensimmäiset ottelut tämän vuoden puolella. Päivän voittajia olivat Peli-Karhut, EBT ja Pyrintö.
Vimpelin Vetoa naisten Korisliigassa tällä kaudella edustanut Ninni Salmi, 26, siirtyy Saksan Bundesliigassa pelaavan Herner TC:n vahvuuteen.
24-vuotias Ella Salminen tekee paluun kasvattajaseuraansa Tampereen Pyrintöön loppukauden kestävällä sopimuksella.
Naisten ja miesten koripallon Suomen Cup huipentuu tammikuun 13.–15. päivä Urhea-hallissa Helsingissä pelattavaan Final Fouriin. Koriksen superviikonloppu pitää sisällään sekä naisten että miesten välierät sekä finaalin.
Toista kautta Naisten Korisliigassa pelaava Carmen Tyson-Thomas on ollut tällä kaudella lähes pitelemätön ja johdattanut EBT:n sarjan kakkospaikalle. Loistavista otteista huolimatta pelaaja toipuu edelleen käden murtumasta ja on joutunut muokkaamaan peliään sen mukaan.
Sarjassa pelattiin viimeiset ottelut ennen joulutaukoa. Illan voittajia olivat PeKa, Honka, FoA ja EBT. Seuraavan kerran pallo nousee sarjassa ilmaan 8.1.2023.
Sarjassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Tampereen Pyrintö nappasi siinä kotivoiton HBA:sta 90-76.
Naisten Korisliigassa pelattiin toiseksi viimeinen kierros ennen joulutaukoa. Voittoihin ylsivät Pyrintö, EBT, Honka, Kouvottaret ja FoA.
Kaikki joukkueet nähtiin parketeilla keskiviikkona. Voittajiksi ylsivät PeKa, FoA, Honka, HBA sekä ToPo.
Naisten Suomen Cupin välieräjoukkueet ovat selvillä. Tiensä jatkoon selvittivät ToPo, PeKa, Pyrintö sekä ViVe. Lopputurnaus pelataan 14-15.1.2023.