3.9.2015 Korisliiga-joukkue Kouvot on tehnyt kauden mittaisen sopimuksen amerikkalaissentteri Thomas Gipsonin kanssa. 22-vuotias Gipson saapuu Kouvolaan Kansas Staten yliopistosta.
Seniorikaudella 201-senttinen ja 120-kiloinen sisäpelaaja kirjautti 32 pelaamassaan ottelussa 11,3 pistettä ja 5,3 levypalloa ottelua kohden. Gipsonista tuli Kansas Staten kaikkien aikojen 26. pelaaja, joka ylitti 1000 pisteen rajapyykin.
- Haimme nimenomaan pelaajaa, jolle pallo voidaan pelata sisään, ja joka pystyy ratkaisuihin selkä koriin päin. Gipson osaa myös heittää puolietäisyyksiltä ja on koostaan huolimatta nopea ja ketterä, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kertoo seuran tiedotteessa.
- Hän tulee huippukoulusta, huippukonferenssista ja oli joukkueensa johtava pelaaja viimeisen kahden kauden ajan. Hän on erittäin hyvä puolustaja, mikä on meille todella tärkeää, sillä puolustuskonseptissamme me emme halua joutua auttamaan sisäpuolustajaa, vaan vitospaikan pelaajamme on pärjättävä 1-1 -puolustuksessa.
Keväällä seuraan kiinnitetyn Cedric Latimerin neljän kuukauden koeaika johti kokeneen pelurin ja Kouvojen väliseen 1+1-vuotiseen sopimukseen.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.