1.12.2016 Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen jakoi vuosittaiset Pro Urheilu -tunnustuspalkinnot torstaina. Vuoden 2016 Pro Urheilu-tunnustuspalkinto myönnettiin kuudelle urheilijalle, joiden joukossa on pitkän linjan koripallovalmentaja Eero Saarinen.

Kuvanveistäjä Nora Tapperin suunnitteleman mitalin saivat Saarisen lisäksi paralympiauimari Eeva-Riitta Fingerroos, voimistelija Martti Mansikka, voimistelija Raimo Heinonen, voimistelija Olavi Leimuvirta ja soutaja Matti Niemi.
Kiitospuheessaan Saarinen ilmaisi huolensa suomalaisen urheilun tilasta ja muistutti yhteistyön merkityksestä, myös päättäjien ja huippu-urheilun välillä, menestystä tavoiteltaessa.
- Urheilijoiden ympärillä toimii lajissa kuin lajissa tiimi, jossa jokaisella on tehtävä, jonka hoitaminen oikeaan aikaan oikealla tavalla määrittää lopputuloksen. Joukkuepeleissä media mielellään nostaa esiin maalin- tai korintekijät. Tämän päivän pelissä tehokkaimpia ovat joukkueet, joiden pelin avainsanoja ovat syöttöpeli sekä pelaajien ja pelivälineen liike ratkaisun aikaansaamiseksi. Patrik Laine ja Petteri Koponen ovat erinomaisia yksilöitä, mutta heidänkin ratkaisuvalmiutensa korostuu maaliin tai koriin johtavan syötön tullessa ajallaan oikeaan paikkaan. Entinen Princetonin yliopiston valmentaja Pete Carril ilmaisi asian näin: ”Syötön laatu vaikuttaa suoraan ratkaisun laatuun”.
Saarinen on tehnyt pitkän ja ansiokkaan valmentajauran koripallon parissa. Hän aloitti vuonna 1974 Karhun Poikien naisten ja A-tyttöjen joukkueessa. Pääsarjatasolla hän on valmentanut muun muassa ToPoa, Helsingin NMKY:tä, Turun NMKY:tä sekä KTP:tä. Pääsarjaotteluita Saarisella on valmentajana yli 500.
Suomen naisten koripallomaajoukkuetta Saarinen valmensi vuodet 1975-1981. Vuosina 1984-1991 hän toimi miesten maajoukkueen päävalmentajana.
Suomen Koripallovalmentajat ry:n ensimmäisenä puheenjohtajana Saarinen oli vuosina 1992-93. Aktiivivalmentajan uran jälkeen hän on toiminut Suomen Ammattivalmentajien toiminnanjohtajana 2009-2011.
Eero Saarinen on valittu Koripalloliitossa vuoden valmentajaksi 1992 ja 2002 ja Suomen koripallon Hall of Famen jäseneksi hänet nimettiin vuonna 2014.
Lilli Onnela oli jälleen isossa roolissa, kun Faenza eteni yllättäen lohkonsa finaaliin. Anissa Poundsin Oaklands Wolves eteni Ison-Britannian liigan välieriin.
Tuhannet alakoululaiset pääsevät jälleen toukokuussa viettämään vuoden hauskinta koulupäivää. Pirkka Street Basket -kiertue ulottuu tänä keväänä Helsingistä aina Ouluun saakka 15 tapahtuman voimin.
14-vuotiaiden tyttöjen ja poikien SM-sarjat huipentuivat viikonloppuna Kisakallion Susi Training Centerissä. Tyttöjen Suomen mestaruuden voitti Helmi Basket, pojissa taas LePy Oranssi.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Mikael Jantunen teki täydellistä työtä upottamalla vappuaattoiltana kaikki yhdeksän heittoaan , kun hallitseva mestari Fenerbahce peittosi Zalgiris Kaunasin näytöstyyliin 86-74 (51-33) Euroliigan toisessa puolivälieräottelussa. Fenerbahce johtaa puolivälieräsarjaa voitoin 2-0 ja on yhden voiton päässä paikasta Euroliigan Final Fourista.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
19-vuotiaiden poikien Suomen mestari selvisi tänään Kotkan Steveco Areenalla 1250 katsojan edessä, kun Ura Basket voitti KTP:n kolmannessa finaaliottelussa 91-98 ( 50-47).
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.